Moduły komunikacyjne M2M firmy jjPlus – dobra alternatywa dla bardziej znanych produktów

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Firma jjPlus to producent z ponad 15-letnim doświadczeniem, ale dopiero teraz wchodzący na rynek polski. Jej produkty, takie jak moduły radiowe, stanowią odpowiedniki wyrobów bardziej znanych w Polsce firm, ale oferowane są za niższą cenę. jjPlus z dużym zaangażowaniem zainteresował się naszym krajem i dlatego warto zorientować się w jego produktach, dostępnych w ofercie firmy Micros.

Moduły komunikacyjne M2M firmy jjPlus – dobra alternatywa dla bardziej znanych produktów

Firma jjPlus Corporation specjalizuje się w technologiach bezprzewodowych. Jej doświadczenia koncentrują się na produkcji modułów do transmisji i odbioru mocy poprzez fale radiowe oraz na modułach komunikacyjnych. Szczególnie interesujące są moduły łączone (tzw. combo), które mogą jednocześnie pracować jako karty Wi-fi i modemy Bluetooth.

Moduły z chipsetem Qualcomm

Dwa spośród oferowanych przez jjPlus modułów Wi-Fi/Bluetooth są oparte na chipsecie Qualcomm Atheros QCA6174A-5. Pozwalają na transmisję danych z użyciem protokołu Wi-Fi, zgodnie ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac oraz Bluetooth 4.2 lub 5.0. Model JWW6051 to moduł MUMIMO, z dwoma wyjściami antenowymi U.FL, które pozwalają na zrealizowanie transmisji w trybie 2T2R, a więc z użyciem dwóch anten do transmisji i dwóch anten do odbioru sygnałów radiowych. Co więcej, moduł jest dwuzakresowy, tj. pracuje w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Omawiany moduł ma postać karty ze złączem M.2 i w związku z tym wymaga zasilania 3,3 V. Ma bardzo szeroki zakres temperatur pracy: od –40°C do +85°C. Pobiera do 806 mA podczas transmisji i do 205 mA na potrzeby odbioru sygnałów. Wymiary modułu to 22×30 mm.

Moduł może pracować z systemami Windows, Linux i Android, przy czym jego pełne możliwości da się wykorzystać jedynie pod Linuksem. W systemie Windows nie jest obsługiwany Bluetooth 5.0, tylko 4.2, a pod Androidem działa jedynie interfejs Wi-Fi.

Drugim modułem z tym samym układem jest model JWX6058, który różni się przede wszystkim interfejsem. Ma złącze Mini PCIexpress, przy czym modem Bluetooth jest dostępny przez linie USB, wyprowadzone na gniazdo PCIexpress. W związku z użyciem innego gniazda inne są też wymiary modułu. JWX6058 ma długość 26,8 mm, a szerokość 30 mm. Pozostałe parametry są identyczne, jak w przypadku JWW6051.

 
Rys. 1. Schemat blokowy modułów z chipsetem Qualcomm Atheros QCA6174A-5. Schematy dla różnych wersji różnią się tylko interfejsem przyłączeniowym

Moduły z chipsetem Realtek

Drugim z układów, na bazie których firma jjPlus projektuje swoje moduły komunikacyjne, jest Realtek RTL8822BU. Jest to podzespół zgodny ze standardami Wi-fi IEEE 802.11a/b/g/n/ac oraz Bluetooth w wersji do 4.2. Pracuje dwuzakresowo.

Na bazie chipsetu Realtek RTL8822BU zbudowano kilka modułów. Pierwszy z nich (model WMI6201) ma postać modemu ze złączem USB typu A. Zawiera wbudowaną, podwójną antenę, dzięki czemu może pracować w trybie MIMO, używając dwóch anten do wysyłania i odbierania sygnałów.

Moduł nie został pomyślany do zastosowań przemysłowych. Może pracować w temperaturze od –20°C do +55°C. Ma wymiary 60×25×9 mm i pobiera 2 waty mocy. Jest zgodny z systemami operacyjnymi Windows (od 7 wzwyż), Linux i Android.

Ten sam układ scalony jest także oferowany w dwóch modułach zasilanych napięciem 3,3 V. Wersja WMU6202 jest wyposażona w gniazdo PCIexpress, na którym wyprowadzone są linie USB, zarówno dla sygnałów Wi-Fi, jak i Bluetooth. W wersji WMU6203 identyczne linie USB wyprowadzono na złącze M.2. Pozostałe parametry użytkowe modeli WMU6202 i WMU6203 są takie same: oba mają dwa gniazda antenowe w formacie U.FL i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, od –20°C do +70°C. Różnica sprowadza się do wymiarów. Model WMU- 6202 ma 30×26,8 mm, a WMU6203 ma 22×30 mm.

 
Rys. 2. Schemat blokowy modułów z chipsetem Realtek RTL8822BU. Schematy dla różnych wersji różnią się tylko interfejsem przyłączeniowym

Ostatnie dwa z modułów z oferty, wyposażone w chipset Realtek RTL8822BU, z użyciem dwóch anten do transmisji i dwóch anten do odbioru sygnałów radiowych. Co więcej, moduł jest dwuzakresowy, tj. pracuje w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Omawiany moduł ma postać karty ze złączem M.2 i w związku z tym wymaga zasilania 3,3 V. Ma bardzo szeroki zakres temperatur pracy: od –40°C do +85°C. Pobiera do 806 mA podczas transmisji i do 205 mA na potrzeby odbioru sygnałów. Wymiary modułu to 22×30 mm. Moduł może pracować z systemami Windows, Linux i Android, przy czym jego pełne możliwości da się wykorzystać jedynie pod Linuksem. W systemie Windows nie jest obsługiwany Bluetooth 5.0, tylko 4.2, a pod Androidem działa jedynie interfejs Wi-Fi. Drugim modułem z tym samym układem jest model JWX6058, który różni się przede wszystkim interfejsem. Ma złącze Mini PCIexpress, przy czym modem Bluetooth jest dostępny przez linie USB, wyprowadzone na gniazdo PCIexpress. W związku z użyciem innego gniazda inne są też wymiary modułu. JWX6058 ma długość 26,8 mm, a szerokość 30 mm. Pozostałe parametry są identyczne, jak w przypadku JWW6051. Moduły z chipsetem Realtek Drugim z układów, na bazie których firma jjPlus projektuje swoje moduły komunikacyjne, jest Realtek RTL8822BU. Jest to podzespół zgodny ze standardami Wi-fi IEEE 802.11a/b/g/n/ac oraz Bluetooth w wersji do 4.2. Pracuje dwuzakresowo. Na bazie chipsetu Realtek RTL8822BU zbudowano kilka modułów. Pierwszy z nich (model WMI6201) ma postać modemu ze złączem USB typu A. Zawiera wbudowaną, podwójną antenę, dzięki czemu może pracować w trybie MIMO, używając dwóch anten do wysyłania i odbierania sygnałów. są zasilane napięciem 5 V. Pierwszy z nich, WMU6204, jest najbardziej zbliżony do modelu WMI6201, gdyż również przygotowany został ze złączem USB, tyle że bez obudowy. Jest też odporny na szerszy zakres temperatur (od –20°C do +70°C), dzięki czemu można go stosować w środowisku przemysłowym. Warto zwrócić uwagę na jego niewielkie wymiary (55×20 mm) oraz możliwość podłączenia dwóch anten z użyciem gniazd U.FL.

Niemal identycznie wygląda WMU-6205, w którym klasyczne złącze USB typu A zastąpiono 4-pinowym gniazdem uniwersalnym. Pozwoliło to zmniejszyć wymiary do 44,5×20 mm.

Podsumowanie

Zaprezentowane moduły są dostępne do nabycia od ręki w firmie Micros. Poza samą dostawą towaru, pracownicy Microsa wspierają klientów poradami. Mają bogate doświadczenia w implementacji komunikacji bezprzewodowej z użyciem różnorakich modułów M2M oraz znają specyfikę poszczególnych produktów. Warto zauważyć, że moduły marki jjPlus są bardzo podobne do znanych wyrobów firmy SparkLan, które również znajdują się w ofercie Microsa.

 

Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
ul. E. Godlewskiego 38, 30-198 Kraków
tel. 12 636 95 66, faks 12 636 93 99
biuro@micros.com.pl
www.micros.com.pl

Zobacz również