Stany magazynowe w firmie, a rzeczywista liczba dostępnych komponentów

| Prezentacje firmowe Komponenty

Każda firma handlująca komponentami bądź produkująca urządzenia elektroniczne często boryka się z tym samym problemem, jakim jest zarządzanie stanem aktualnie posiadanych komponentów. Na rynku znajduje się bardzo szeroka oferta programów umożliwiających prowadzenie ewidencji magazynowej. Z ich użyciem przyjmowanie nowych dostaw fabrycznie zapakowanych nie stwarza problemów. Co jednak się dzieje, gdy komponenty wracają do magazynu po zakończonej produkcji lub zamówienie opiewało tylko na część pełnego opakowania? Ile czasu potrzeba na realne sprawdzenie faktycznie zużytego bądź wydanego materiału? Co w przypadku pomyłki w trakcie liczenia? Ile czasu zajmuje wykonanie pełnej inwentaryzacji magazynu? A co ważniejsze jaką dokładność dają tradycyjne metody liczenia?

Stany magazynowe w firmie, a rzeczywista liczba dostępnych komponentów

Takie pytania stawia sobie wiele firm. Część firm z góry zakłada błędy w liczeniu i akceptuje pewien stopień strat. Ale czy jest to konieczne? Rozwiązaniem dla większości tych pytań mogą okazać się nowe produkty, które zostały wprowadzone do sprzedaży na polskim rynku od 2020 roku. Są to urządzenia amerykańskiej firmy Scienscope liczące komponenty z dokładnością 99,9% przy czasie inspekcji trwającym zaledwie ułamek sekundy (AXC-800 III i AXI- 5100C) oraz kilka maszyn do precyzyjnej inspekcji rentgenowskiej.

Liczarka AXC-800 III

AXC-800 III – to urządzenie półautomatyczne, pozwalające na przeliczanie praktycznie dowolnego typu komponentów SMT lub THT, układów BGA i in. Mogą być one w rolkach, na tackach czy nawet na krótkich odcinkach taśm zapakowanych w torebki ESD. Najmniejszy obsługiwany komponent to 01005. Urządzenie oprócz przeliczenia umożliwia również oznakowanie podzespołów oraz zaktualizowanie zewnętrznej bazy danych o nową wartość dla danej pozycji. Cała operacja zajmuje kilka sekund i praktycznie nie wymaga większego zaangażowania operatora, dzięki czemu obsługa nie angażuje specjalnie przeszkolonych pracowników.

Jak zatem wygląda sam proces liczenia? Zadaniem operatora jest ustawienie w przestrzeni roboczej od 1 do 4 rolek z podzespołami. Po tym wewnętrzna kamera urządzenia dokonuje automatycznego odczytu kodu kreskowego znajdującego się na opakowaniu. Następnie operator zamyka drzwi i wciska guzik start. Po około sekundzie pracownik może ponownie otworzyć drzwi i wyjąć podzespoły. W momencie opuszczania obszaru roboczego przez daną rolkę, tackę lub inne opakowanie, automatycznie drukuje się nowa etykieta informująca o aktualnej liczbie danego komponentu w opakowaniu, którą operator ma jedynie za zadanie na nie nakleić. Informacja o stanie rolki jest również zapisywana w urządzeniu bądź w chmurze, a dane te mogą być następnie wykorzystane przez zewnętrzne systemy zarządzające magazynem. Dzięki temu zyskuje się praktycznie 100-procentową dokładność o aktualnym stanie podzespołów w magazynie. Prostota działania urządzenia oraz to, że skraca ono proces liczenia do kilku sekund, pozwala na wprowadzenie procesu przeliczania do codziennej pracy. Dodatkowym atutem jest kompaktowa budowa liczarki: 1600×1117×2057 mm, przy ciężarze 616 kg. Urządzenie jest zasilane napięciem 230 V, co pozwala je zainstalować praktycznie w każdym miejscu hali produkcyjnej.

AXI-5100C

AXI-5100C – to urządzenie przeznaczone dla firm, gdzie do jednoczesnej kontroli trafia kilkadziesiąt sztuk komAXI-5100C – to urządzenie przeznaczone dla firm, gdzie do jednoczesnej kontroli trafia kilkadziesiąt sztuk komponentów. Największą różnicą w stosunku do urządzenia AXC-800 III jest praktyczne wyeliminowanie z procesu obsługi operatora. Zadanie pracownika ogranicza się do załadowania do 50 rolek z komponentami na wózek, który następnie umieszczany jest w maszynie. AXI-5100C automatycznie popobiera rolki z wózka i kładzie je na specjalnym pasie transportowym, który przewozi elementy przez poszczególne etapy procesu: skanowanie kodu kreskowego, liczenie, naklejenie kodu kreskowego z aktualną liczbą komponentów oraz wydanie komponentów operatorowi.

Aby urządzenie pracowało bez większych przestojów w przypadku wykrycia nieprawidłowości, dana rolka kierowana jest do osobnego pojemnika, natomiast w urządzeniu można określić rodzaj wykrytego błędu. Dzięki temu praca operatora to głównie dostarczanie i odbieranie już przeliczonych komponentów. AXI-5100C podobnie jak opisany wcześniej "mniejszy" brat zapewnia obsługę komponentów 01005 przy skuteczności 99,9%. Urządzenie zasilane jest również napięciem 230 V, jednak potrzebuje znacznie więcej miejsca, około 2,5 m długości oraz wymaga dodatkowego przyłącza sprężonego powietrza.

Podsumowanie

Urządzenia firmy Scienscope dzięki swojej skuteczności oraz szybkości działania oraz cenie wypadają korzystnie w zakresie kalkulacji inwestycji. Z reguły średniej wielkości firmy uzyskują całkowity zwrot inwestycji w około 3 lata, natomiast w dużych przedsiębiorstwach zwrot inwestycji zmniejsza się nawet do 1,5 roku. Do tego należy dodać korzyści, jakie firma zyskuje z posiadania aktualnych stanów magazynowych i z braku przestojów produkcyjnych ze względu na braki komponentów, wynikające z dotychczasowych niedoskonałych metod liczenia.

 

SMT-TECH
tel. 668 580 701
www.smt-tech.pl, sc@smt-tech.pl

Zobacz również