Elmatica od 50 lat wspiera branżę obwodów drukowanych

| Prezentacje firmowe PCB

Elmatica to firma brokerska działająca w obszarze obwodów drukowanych istniejąca na rynku od 1971 roku. Przypadający na luty jubileusz 50-lecia jest okazją do krótkiego podsumowania wydarzeń i omówienia pozycji firmy na rynku.

Elmatica od 50 lat wspiera branżę obwodów drukowanych

Elmatica została założona w Oslo w 1971 roku. Początkowo firma zatrudniała w Norwegii 3 pracowników i była obecna jedynie na rynku lokalnym. Aktualnie jej organizację tworzą 44 osoby na całym świecie, dostarczając PCB do klientów w ponad 43 krajach na 5 kontynentach. Główne branże, dla których dostarczane są obwody drukowane, to automatyka, motoryzacja, sektor kosmiczny, obronność, energia, komunikacja i medycyna.

Początkowo Elmatica rozwijała się w oparciu o zlecenia płynące z przemysłu wydobywczego ropy naft owej, które stworzyły fundamenty firmy. Niedługo potem wśród odbiorców pojawiły się firmy z obszaru telekomunikacji, które miały duże wymagania techniczne i jakościowe oraz poszukiwały na rynku zaawansowanych produktów.

Elmatica była w stanie podołać takim wymaganiom i wspierała szybki rozwój branży telekomunikacyjnej za pomocą starannie wyselekcjonowanej sieci partnerów, procedur zapewniających kontrolę jakości i procesów technologicznych. Płytki dostarczała do pierwszych wyprodukowanych telefonów komórkowych.

Działalność firmy w tamtym okresie została też dostrzeżona przez przedstawicieli przemysłu obronnego, ponieważ firmy te zorientowały się, że ich wymagania techniczne i jakościowe są w ogromnej mierze zgodne z filozofią działania firmy Elmatica. Niemniej otwarcie się na firmy wojskowe nie było proste i wymagało wdrożenia procedur i sprostania wymaganiom formalnym związanym z kontrolą eksportu oraz zgodnością z międzynarodowymi regulacjami. W ostatnich latach doszły do tego regulacje związane z cyberbezpieczeństwem.

Zdobyte przez lata doświadczenie w pracy z odbiorcami z branż profesjonalnych przetarły pod koniec lat 90. ubiegłego wieku szlak, tym razem do bycia dostawcą obwodów drukowanych dla motoryzacji, a potem także dla przemysłu kosmicznego, a więc tego, gdzie wymagania są prawdopodobnie najbardziej rygorystyczne na świecie.

Zaangażowanie firmy we współpracę z branżą motoryzacyjną jest również jednym z powodów, dla których stowarzyszenie IPC włączyło Elmaticę w prace nad tworzeniem motoryzacyjnych standardów technicznych obwodów drukowanych (IPC- 6012DA). Specjaliści firmy aktywnie działają także w grupie zadaniowej ds. zastosowań PCB w urządzeniach medycznych – IPC- 6013 i pracowali podczas wdrażania i opracowywania standardów PCB dla wszystkich branż, także nowego standardu cyberbezpieczeństwa CMMC (Cybersecurity Maturity Model Certificate).

Zaufali nam liderzy przemysłu

Elmatica od wielu lat współpracuje z międzynarodowymi firmami zbrojeniowymi, spełniając ich surowe wymagania dotyczące kontroli dostaw zakupów i inne obowiązujące regulacje. Współpraca dotyczyła m.in. projektów związanych z myśliwcami F 16 i F 35, w których w pewnym momencie Elmatica była jedyną aktywną skandynawską firmą PCB. Poza tym warto też wspomnieć o tytule preferowanego dostawcy dla duńskiej Termy oraz współpracy z koncernem SAAB.

Relacje z klientami

Jako broker obwodów drukowanych Elmatica wspiera swoich klientów w całym procesie rozwoju produktu i zabezpiecza ich łańcuch dostaw w zakresie PCB. Doradzamy w zakresie technologii projektowych, pomagamy w ulepszaniu projektów, uzyskaniu niższych kosztów i przy wyborze materiałów.

Atutem firmy jest wieloletnie doświadczenie i sieć kontaktów na całym świecie. Jest to istotne, bo płytka drukowana zawsze jest produktem tworzonym na zamówienie. PCB jest unikatowym i specyficznym dla klienta produktem, przez co wymaga odpowiedniego traktowania. W zależności od branży jest klasyfikowana jako wartość intelektualna nieobjęta klauzulą tajności, ale podlegająca rygorom ochrony (Controlled Unclassified Information – CUI). Specyfika PCB kryje się też w materiałach, potencjale zakładów, w których dane PCB można produkować, zachowując wymagania technologiczne i kosztowe.

Elmatica w działaniu stawia na przejrzystość i uczciwość. To dlatego, że klienci chcą wiedzieć, gdzie są produkowane ich obwody i czy otrzymują to, co zamówili. Może się to wydawać oczywiste, ale w wielu przypadkach niestety tak nie jest. Nasi klienci cenią nasze rzetelne podejście do biznesu. Jeśli projekt nie jest wykonalny, nie tylko powiadamiamy klienta, ale także konsultujemy z klientem propozycje zmian projektowych.

 
Rafał Stankiewicz, Didrik Bech (CEO Elmatica), Adam Szostek

Innymi czynnikami, które też należy wziąć pod uwagę przed zamówieniem płytek drukowanych online, jest to, od kogo faktycznie się kupuje, czy wykorzystywana jest praca dzieci, jakie są możliwości dostawcy i jego doświadczenie z daną technologią. Pod uwagę należy brać też to, jak w fabryce są traktowane odpady chemiczne, bo produkcja PCB może być bardzo szkodliwa dla środowiska, jeśli odpady nie są traktowane profesjonalnie, jakie materiały faktycznie są wykorzystywane do wytwarzania, czy dostawca wykonał płytkę w sposób optymalny, czy najtańszy. W końcu istotne jest, czy PCB zawiera zamówiony laminat. To dlatego, że praktycznie niemożliwe sprawdzenie wizualne wnętrza płyty o grubości 1,6 mm. Pod uwagę trzeba wziąć nawet, czy ubezpieczenie pokryje koszty, jeśli elektronika ulegnie awarii i ludzie zostaną ranni.

Współpracując z doświadczonym partnerem, klient otrzymuje nie tylko wsparcie projektowe i propozycję produkcji w najlepszej fabryce z punktu widzenia produktu i spełnienia wymagań norm (ISO13485, ISO14001, MIL-PRF-31032/31032GI, MIL-PRF-55110/55110G, NADCAP (AS7003), AS 9100, SC21, TS16949, IRIS, zgodność z ESA), ale także wsparcie na wszystkich etapach produkcji, gwarancję poufności oraz opcję wyboru alternatywnych producentów.

 

Elmatica
www.elmatica.com
503 997 512 adam.szostek@elmatica.com
507 704 236 rafal.stankiewicz@elmatica.com