Matrycowe mierniki luminancji ułatwiają i przyspieszają weryfikację jakości wyświetlaczy i podświetlanych elementów

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Nowoczesny design urządzeń elektronicznych oraz dynamiczny rozwój technologii stawiają coraz wyżej poprzeczkę zespołom projektowym oraz tym odpowiedzialnym za kontrolę jakości. Elementy podświetlane, kontrolki, włączniki czy całe wyświetlacze są wszechobecne w elektronice użytkowej, w pojazdach oraz w większości urządzeń gospodarstwa domowego. Często mają nieregularne kształty, są coraz większe i bardziej złożone, aby zapewnić użytkownikowi wygodny dostęp do informacji i możliwości sterowania. Wzrasta potrzeba dokładniejszych i nowocześniejszych systemów do weryfikacji ich jakości.

Matrycowe mierniki luminancji ułatwiają i przyspieszają weryfikację jakości wyświetlaczy i podświetlanych elementów

Pomiary punktowe nie wystarczają

Tradycyjne mierniki luminancji wykorzystujące jednoobiektywowy układ optyczny i odpowiednio skorygowaną fotodiodę mają dwie podstawowe wady wynikające z ich cech technicznych. Po pierwsze, z reguły mają bardzo niewielki kąt widzenia, czyli z danej odległości możemy zmierzyć obszar (punkt) o stosunkowo niewielkich rozmiarach, co w przypadku pomiarów rozkładu luminancji zmusza użytkownika do wykonywania wielokrotnych pomiarów i ręcznego obliczania rozkładu luminancji danej powierzchni. Po drugie, klasa dopasowania fotodiody z filtrem V (lambda) może powodować większe lub mniejsze błędy pomiarowe w zależności od typu źródła światła lub temperatury barwowej. Mierniki te doskonale sprawdzały się do pomiarów źródeł światła o szerokim paśmie promieniowania, ale w przypadku niektórych źródeł białych LED, a w szczególności systemów RGB, błędy mogą wynosić nawet do 20% dla dobrej klasy miernika.

Matrycowe mierniki luminancji ułatwiają i przyspieszają weryfikację jakości

Sprawność optyczna wyświetlaczy i podświetlanych elementów wymaga niezawodnego rozwiązania do pomiaru luminancji. Projektanci i inżynierowie muszą badać rozkład luminancji, kontrast oraz weryfikować światłoszczelność. Zdecydowanie większe możliwości pomiarów luminancji elementów podświetlanych, wyświetlaczy czy opraw i źródeł światła mają matrycowe mierniki luminancji. Zastosowanie pomiarów miernikiem matrycowym pozwala szybko i sprawnie wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania oparte na technologiach LED i OLED.

GL Opticam 2.0 4K TEC zoptymalizowany do różnych zastosowań

Matrycowy miernik luminancji GL Opticam 2.0 4K TEC został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce i służy do weryfikacji komponentów świecących pod kątem ich zgodności z normami oraz do oceny ich jakości. GL Opticam 2.0 4K TEC to system oparty na kamerze o dużej rozdzielczości i wysokiej czułości, wyposażony w przetwornik obrazu CMOS, o rozdzielczości 9M pikseli, z dedykowanym filtrem V-lambda, zapewniającym pomiar luminancji odpowiadający czułości ludzkiego oka. Nowatorski system automatycznego rozpoznawania obiektywów z RFID umożliwia szybką zmianę konfi- guracji systemu. Stabilizacja termiczna matrycy sensora kompensuje błędy pomiarowe wynikające ze zmieniających się warunków temperaturowych. Każdy system GL Opticam 2.0 jest fabrycznie skalibrowany w wielostopniowej procedurze wzorcowania, co zapewnia powtarzalność pomiarów i laboratoryjną dokładność.

Włącz i zmierz, rozbuduj system

Systemy projektowane przez zespół GL Optic działają na zasadzie "włącz i zmierz". Wszystkie urządzenia są ze sobą kompatybilne, co pozwala na swobodne rozbudowanie systemu pomiarowego w zależności od potrzeb. Ta sama zasada odnosi się do systemu GL Opticam 2.0 4K TEC. Można go połączyć ze spektroradiometrem GL Spectis 1.0 Touch + Flicker, aby mierzyć wartości kolorymetryczne, takie jak CCT i CRI. Dodatkowo zapewnia to automatyczną procedurę korekcji niedopasowania widmowego filtra. Do precyzyjnych pomiarów punktowych rekomendujemy użycie sondy GL Opti Probe 1.0.11 Luminance.

Wszechstronne oprogramowanie kluczem do szybkich pomiarów

Precyzyjne urządzenie to połowa sukcesu. Dopiero wszechstronne oprogramowanie, które wspiera zbieranie danych pomiarowych oraz raportowanie, pozwala w pełni wykorzystać możliwości technologii analizy obrazu. GL Opticam Soft to przyjazny dla użytkownika program, który daje możliwość nie tylko pomiaru światła, ale także eksperymentowania z wykorzystaniem zebranych danych. Oprogramowanie analityczne pozwala zaznaczyć wybrane obszary do szczegółowej analizy. Ponieważ kształty wyświetlaczy i kontrolek są nieregularne, specjalne narzędzia ułatwiają pomiar luminancji tylko faktycznie świecących powierzchni. Użytkownik może w łatwy sposób zweryfikować jakość podświetlanych elementów i porównać wyniki za pomocą wielu standardowych narzędzi, takich jak wartość średnia, wartość minimalna i maksymalna, zakres luminancji. Ponadto wyliczana jest równomierność jako stosunek wartości minimalnej do wartości średniej luminancji. Wartości statystyczne pozwalają także na określenie, czy średnie wartości luminancji dla wszystkich podświetlanych elementów na obrazie są podobne, czy występują różnice. Inne funkcje, takie jak trójwymiarowa wizualizacja wartości luminancji czy histogram, ułatwiają interpretację wyników i pozwalają na szybkie wychwycenie błędów.

Pomiary luminancji elementów podświetlanych oraz wyświetlaczy są nieodzownym elementem kontroli jakości w procesie produkcji. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania pomiarowe, które pozwolą przyspieszyć cały proces weryfikacji komponentów oraz pomóc sprawniej wprowadzać nowe produkty na rynek.

 


Mikołaj Przybyła, GL Optic
www.gloptic.com
office@gloptic.com
tel. +48 61 819 40 03

Zobacz również