Linia produkcyjna – nowoczesny sposób zarządzania

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

Bardzo szybki rozwój technologiczny w dzisiejszych czasach nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Okazuje się, że ograniczeniem dla rozwoju stają się możliwości produkcyjne zakładów. Brak dostępności do komponentów lub ich bardzo wysokie ceny sprawiły, że wiele firm produkcyjnych zmuszone było ograniczyć skalę działalności. W wielu przypadkach odbiło się to również na planowaniu nowych inwestycji.

Linia produkcyjna – nowoczesny sposób zarządzania

W efekcie tych zdarzeń wiele firm zaczyna borykać się z problemami natury finansowej, gdyż decyzje o chęci rozwoju parku maszynowego wstrzymywane są przez działy finansowe oraz banki. Związane jest to przede wszystkim z klasycznym modelem finansowania inwestycji, w ramach którego producent ponosi duże koszty wstępne, następnie rozkłada finansowanie inwestycji na kilka lat, a na koniec okresu umowy leasingu musi dokonać wykupu urządzenia, które jest już kilkuletnie, często mocno wyeksploatowane i wymagające kosztownego utrzymania w ruchu. Bardzo często okazuje się również, że maszyny po paru latach pracy nie są już technologicznie najmłodsze i nie zapewniają już takiej dużej precyzji jak nowoczesny nowy sprzęt. W rezultacie tego firma, myśląc o rozwoju, planuje kolejne zakupy oraz nierzadko musi jeszcze powiększyć miejsce w hali produkcyjnej, gdyż fizycznie nie ma wolnej powierzchni na wstawienie kolejnych urządzeń. Na dodatek sprzedaż starych maszyn jest nie jest już opłacalna.

Czy istnieje do tego jakaś alternatywa?

 
Rys. 1.

W dzisiejszych czasach bardzo korzystną alternatywą okazuje się możliwość wynajęcia linii produkcyjnej. Największą korzyścią tego podejścia jest brak konieczności wyboru z góry maszyn i rozwiązań, które mają dać możliwości technologiczne na kilka lat do przodu. Przez to koszty całej operacji znacznie się zmniejszają. Kolejnym plusem jest zysk finansowy z takiej operacji, gdyż wynajem w prosty sposób można przeliczyć na nowe warunki, czyli dostosować do konkretnego projektu produkcyjnego (rys. 1).

Na przykład, gdy po zakończeniu pierwszego kontraktu posiadane maszyny nadal spełniają oczekiwania użytkownika lub dany projekt, pod który linia została zbudowana, został przedłużony, wówczas firma ma możliwość wynajęcia ponownie użytkowanego już przez siebie sprzętu na kolejny okres. Oczywiście zmienia to znacząco wysokość wynajmu, który obniża się o kilkanaście procent, przez co automatycznie w budżecie firmy odnotowywany jest dodatkowy przychód.

 
Rys. 2.

Stworzony przez SMT-TECH system finansowania daje też możliwość płynnego wdrożenie nowej linii produkcyjnej, dzięki stopniowemu wzrostowi kwoty wynajmu przez pierwsze miesiące użytkowania. Dzięki takiemu mechanizmowi producent w okresie początkowym nie odczuwa tak dużego obciążenia finansowego i może przesunąć ciężar płatności na okres, kiedy już będzie miał przychody. W długiej perspektywie pozwala to na prowadzenie płynnej i bezproblemowej produkcji w przyszłości (rys. 2).

Dodatkowo model finansowy został rozszerzony o możliwość wymiany sprzętu na nowy. Przykładowo, jeżeli przy kontrakcie na 60 miesięcy po 3 latach użytkowania okazałoby się, że wydajność linii jest niewystarczająca, SMT-TECH daje możliwość wymiany linii na wydajniejszą. Co ważne, dzieje się to bez zwiększania dotychczasowych opłat. Jedyną zmianą jest wyzerowanie okresu wynajmu do początkowych pięciu lat równoważne realizacji umowy od początku. Oczywiście przez cały okres współpracy producent otrzymuje opieką serwisową, co również pozwala na zmniejszenie problemów związanych z rosnącymi kosztami użytkowania maszyn po standardowym okresie gwarancyjnym, który ma miejsce, gdy inwestycja jest realizowana tradycyjnie.

 
Rys. 3.

W ofercie wynajmu SMT-TECH znaleźć można bardzo szeroką gamę urządzeń nowych i używanych. Wybór sprzętu oraz ewentualnych opcji pozostaje w gestii wynajmującego. Istnieje możliwość wynajmu całej linii produkcyjnej, jak również poszczególnych maszyn, które aktualnie byłyby potrzebne do uzupełnienia posiadanego parku maszynowego (rys. 3).

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu w celu poznania szczegółowej oferty. Zapytania prosimy kierować na rentme@ smt-tech.pl.

 

SMT-TECH
tel. 668 580 701
www.smt-tech.pl