Zastosowanie metalizowanych tkanin EMC w zakresie wysokich częstotliwości

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

Przędze i metalizowane materiały włókiennicze są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań technicznych od ponad 50 lat. Innowacyjne zastosowania znajdujemy nie tylko w aplikacjach w.cz. i czujnikach, ale także w EMC oraz w wielu aplikacjach w przemyśle motoryzacyjnym, medycznym i lotniczym i kosmicznym.

Zastosowanie metalizowanych tkanin EMC w zakresie wysokich częstotliwości

W procesie chemicznym polimery nylon (PA6.6) i perlon (PA6) powlekane są czystym srebrem. Włókna pojedyncze oraz materiały wielowłóknowe, a także tkaniny stają się w ten sposób elementami przewodzącymi prąd elektryczny. Dzięki fi- zycznemu zakotwiczeniu i plastyczności srebra powstaje unikatowa struktura hybrydowa, która może być wykorzystywana jako wytrzymały i elastyczny przewodnik. Materiały powlekane są w różnych wariantach tekstylnych (rys. 1a, 1b, 1c).

 
Rys. 1a. Knitted (splot trykotowy)
 
Rys. 1b. Woven (materiał tkany)
 
Rys. 1c. Non-woven (włóknina)

Zastosowanie metalizowanych tekstyliów w obszarze RF i EMC

Jednym z popularnych zastosowań tkanin EMC jest ekranowanie kabli i przewodów, zwłaszcza w sektorze takim jak elektromobilność, gdzie ciężar zastosowanego rozwiązania jest bardzo istotny. Wykonuje się z nich również namioty EMC, pełniące funkcję mobilnych kabin ekranujących. Zastosowane w nich metalizowane materiały tekstylne zapewniają doskonałą skuteczność ekranowania podczas pomiarów i badań EMC oraz ze względu na materiał wykonania, wysoką elastyczność.

Namioty te stanowią ekonomiczne rozwiązanie w zakresie wstępnych badań EMC dla wielu sektorów. Jednym z przykładów spełnienia wymagań technicznych jest zastosowanie metalizowanych tkanin w projekcie Galileo (ESA), oraz w programie Mars Rover (NASA). Z kolei, w badaniach nad wpływem warunków elektromagnetycznych na zachowanie anten pojazdów, lekka i elastyczna płaszczyzna ekranująca w postaci metalizowanej tkaniny została umieszczona pod pojazdem (rys. 2a, 2b, 2c).

W sektorze logistyki, w tym gospodarki magazynowej, tekstylne zasłony EMC zapewniają skuteczne ekranowanie elektromagnetyczne, tym samym gwarantując bezpieczny i bezbłędny proces odczytu i zapisu na poszczególnych transponderach. W zakresie bezpieczeństwa m.in. w celu ochrony przed szpiegostwem i atakami hakerów, niezawodnie ekranujące etui wykonane z materiału spełniającego wysokie wymagania techniczne, staje się coraz częściej koniecznością. Zastosowanie metalizowanych materiałów zapobiega niepożądanemu dostępowi z zewnątrz do przenośnych urządzeń elektronicznych i chroni w ten sposób informacje przechowywane na tych nośnikach, a z kolei estetyczne wykonane tkaniny z możliwością umieszczenia znaków firmowych logotypów nadaje etui stylu.

 
Rys. 2a. Projekt Galileo (ESA)
 
Rys. 2b. Program Mars Rover (NASA)
 
Rys. 2c. EMC w motoryzacji

Namioty EMC

Ekranujące namioty EMC są idealnym wyborem m.in. do badań i pomiarów laboratoryjnych. Dzięki elastycznym i lekkim komponentom namioty EMC są przenośne i można je rozstawić i zdemontować w krótkim czasie. Pozwalają one również uniknąć kosztów i komplikacji związanych z transportem obiektów i urządzeń do laboratoriów badawczych, które zazwyczaj znajdują się w instytucjach zewnętrznych. Namioty EMC umożliwiają testowanie nawet obiektów wielkogabarytowych, takich jak samochody ciężarowe czy satelity. Skomplikowane i kosztowne testy zgodności EMC mogą być pominięte dzięki ich zastosowaniu do testów wstępnych w fazie rozwoju produktu. Namioty konfigurowane są według indywidulanych potrzeb klientów. Małe wersje stołowe nadają się do przeprowadzania precyzyjnych pomiarów na małych obiektach, a duże mogą być używane do pomiarów obiektów o dużych gabarytach. Średnia skuteczność ekranowania sięga 95 dB w zakresie od 0,3 do 18 GHz, a unikatowy proces metalizacji gwarantuje wysoką odpornością na ścieranie.

Firma Shieldex

Shieldex jest wiodącym producentem metalizowanych tekstyliów z zakładem produkcyjnym w Niemczech. Producent realizuje unikatowy na skalę światową proces chemiczny, polegający na wprowadzaniu srebra do materiałów tekstylnych, łączy właściwości tych metali z elastycznością tkanin. Nadaje tym samym możliwość zastosowania tych materiałów w wielu innowacyjnych aplikacjach. Firma ARIZO jako autoryzowany partner firmy Shieldex, zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane materiałami tekstylnymi w kontekście kompatybilności elektromagnetycznej EMC.

 

ARIZO sp. z o.o.
tel. 13 438 38 80
arizo@arizo.com.pl
www.arizo.com.pl

Zobacz również