Laboratoria OBR CTM S.A. – unikatowe możliwości badawcze

Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni to najnowocześniejsza placówka badawcza w zakresie EMC w północnej Polsce.

Posłuchaj
00:00

Laboratoria posiadają 10 nowoczesnych stanowisk do badań kompatybilności elektromagnetycznej oraz wydzieloną przestrzeń do wykonywania testów mechanicznych i środowiskowych. Atutem placówki jest też największa i najnowocześniejsza w północnej Polsce komora bezodbiciowa SAC10m, wyposażona w system zasilania w bieżącą wodę oraz odpływ wody. Umożliwia ona badania obiektów wielkogabarytowych o masie do 5 ton oraz pomiary urządzeń wydzielające spaliny, ciepło oraz gazy: ozon, CO, CO2, LPG, tlenki azotu itp.

Laboratoria OBR CTM S.A. od 1996 roku świadczą akredytowane usługi badawcze zgodnie z zakresami akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji oraz Ministra Obrony Narodowej wychodząc naprzeciw wymaganiom norm i standardów oraz samych klientów. Obszar działalności Laboratoriów CTM obejmuje badania sprzętu wojskowego (OiB), urządzeń techniki morskiej na statki i okręty zgodnie z wymaganiami towarzystw klasyfikacyjnych m.in. PRS, DNV oraz urządzeń komercyjnych, wg norm zharmonizowanych z dyrektywami Parlamentu Europejskiego oraz obowiązujących dokumentów odniesienia celem umożliwienia producentom urządzeń oznaczenia produktu oznaczeniem CE.

Możliwość skorzystania z zaplecza technicznego Laboratoriów CTM pozwala wykonać kompleksowe badania z możliwością skorzystania z doświadczenia i kompetencji wykwalifikowanego personelu oraz bez konieczności inwestowania w zaawansowaną aparaturę i stanowiska badawcze.

Członek EMC-LabNet

Polska Sieć Laboratoriów EMC, zwana w skrócie "EMC-LabNet" jest wspólnym przedsięwzięciem jednostek wyższych uczelni i jednostki naukowo-badawczej z różnych regionów Polski (dolnośląskie, mazowieckie, pomorskie, podkarpackie, podlaskie), o wiodącej pozycji w kraju o różnych specjalizacjach w dziedzinie nauki kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), które dysponują infrastrukturą badawczą, potencjałem naukowym i doświadczeniem, umożliwiającymi badania kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) zaawansowanych urządzeń i systemów. Laboratorium OBR CTM S.A. jest członkiem tej sieci.

Taka rozbudowa bazy badawczej, konsolidacja oraz specjalizacja środowisk i laboratoriów EMC, ma na celu:

  • utworzenie unikatowej w skali kraju sieci laboratoriów,
  • właściwe ukierunkowanie środków finansowych na rozwój unikatowej infrastruktury badawczej, aby było możliwe testowanie specjalistycznych i innowacyjnych urządzeń elektronicznych na etapie opracowywania ich prototypów lub certyfikacji gotowych produktów,
  • a także wytwarzanie zaburzeń elektromagnetycznych (m.in. symulowanie wyładowań atmosferycznych) i ocenianie skuteczności opracowanych zabezpieczeń, chroniących urządzenia i systemy przed takimi zjawiskami.

 

Przemysław Stencel, Kierownik Laboratoriów Badawczych

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy
Centrum Techniki Morskiej S.A.

ul. Dickmana 62
81-109 Gdynia

tel: 735 999 571
http://labemc.pl,
http://ctm.gdynia.pl

Powiązane treści
Laboratoria badania urządzeń elektronicznych
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie
Transformatory zasilaczy impulsowych - indywidualne rozwiązania z systemem izolacji UL
Produkcja elektroniki
Grupa Renex wprowadza nowe oprogramowanie do robota lutowniczego Reeco z ramieniem Yamaha SCARA
Pomiary
Nowe oscyloskopy Voltcraft - seria DOV ma ekran dotykowy, wyjście HDMI, małą masę i kompaktowe wymiary
Komponenty
SAMA7D65 MPUs - zaawansowana grafika i komunikacja
Produkcja elektroniki
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Mikrokontrolery i IoT
Ekonomiczne mikrokontrolery PIC32A z wydajnymi analogowymi układami peryferyjnymi
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Gospodarka
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów