Energia odnawialna – komponenty do tworzenia instalacji

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Obecna sytuacja polityczno-ekonomiczna mocno oddziałuje na koszty pozyskiwania energii, skutkując ich znacznym podwyższeniem, które można odczuć w naszych rachunkach za prąd. Ma to jednak również efekty, które będzie można zauważyć dopiero w przyszłości. Już teraz zaczyna się dokonywać transformacja energetyczna, szczególnie widoczna w polityce wyznaczanej przez Unię Europejską, w której to następuje zwrot ku zrównoważonemu rozwojowi. Według założeń do 2030 roku, 40% produkowanej energii w krajach unijnych ma mieć odnawialny charakter, a w 2050 ma być to pełne 100%.

Energia odnawialna – komponenty do tworzenia instalacji

Jednym z jej głównych celów jest m.in. uzyskanie efektywności energetycznej, czyli takiego samego lub nawet wyższego komfortu przy równoczesny niższym zużyciu. Kluczowe jest tutaj pojęcie energii odnawialnej. Pełni ona dużą rolę w znaczeniu ochrony klimatu i środowiska, a dodatkowo może być również tańsza w porównaniu z popularnymi obecnie sposobami pozyskiwania energii.

Na myśl przychodzi tutaj energia słoneczna, która rozwija się gwałtownie, zyskując przy tym na popularności oraz dostępności bardziej niż kiedykolwiek. Według statystyk i wysuwanych na ich podstawie prognoz korzystanie z instalacji energii odnawialnej będzie miało dominujący element w transformacji energetycznej Unii Europejskiej, między innymi dlatego, że znacząco przyczynia się do redukcji śladu węglowego. Takie rozwiązania są już teraz dostępne na wyciągnięcie ręki w naszych domach.

Instalacja w sieci czy poza nią?

Jak wygląda i z czego się składa? Sercem całej instalacji jest falownik solarny (inwerter), który przetwarza prąd stały produkowany przez panele słoneczne na prąd zmienny, co pozwala wykorzystać go w naszym domu.

Można tutaj wyróżnić dwa systemy takich instalacji: on-grid oraz off-grid. Pierwszy z nich to system przyłączony do zewnętrznej sieci energetycznej. Energia w pierwszej kolejności będzie zasilać urządzenia znajdujące się w naszym domu, a nadwyżki będą odsyłane do wspomnianej sieci. Można ich użyć, wtedy, gdy z jakichś przyczyn (pogodowych lub wyższego niż zwykle zużycia energii) instalacja nie będzie mogła wytworzyć całej potrzebnej energii. Taki system jest co prawda prostszy i nie wymaga zainwestowania dużych środków finansowych, ale jest on całkowicie uzależniony od sieci, pod którą jest podpięty. Tak więc w przypadku jej awarii, nasza instalacja również przestanie działać, ponieważ ze względów bezpieczeństwa przestanie wytwarzać energię elektryczną w momencie odłączenia od sieci. Kolejną sprawą jest także dostęp do sieci zewnętrznych, jest on czasem utrudniony lub nie ma go w ogóle.

Drugim rozwiązaniem są systemy niepodłączone do sieci, inaczej nazywane systemami wysepkowymi. W tym przypadku instalacja jest podpięta bezpośrednio do akumulatora, który będzie magazynował ewentualne nadwyżki energii i co za tym idzie, będziemy w pełni uniezależnieni od sieci dystrybucyjnej. Ewentualne awarie nie będą miały żadnego wpływu na naszą instalację. Istotną rolę pełni tutaj ESS (Energy Storage System), czyli system przechowujący pozyskiwaną energię elektryczną.

Jak wygląda cały proces? W ciągu dnia panele słoneczne będą przesyłać energię bezpośrednio do naszych urządzeń oraz do akumulatora lub sieci elektrycznej. Z nich z kolei energia będzie pobierana w nocy, podczas złych warunków pogodowych lub w momencie ewentualnych problemów natury technicznej.

Nowoczesne falowniki z zaletami UPS do sieci off-grid

Rozwiązania w zakresie instalacji PV rozwijają się w rytm potrzeb użytkowników. Dobrym przykładem są nowoczesne falowniki ZRO, wyposażone w łatwą do skonfigurowania i do tego wydajną ładowarkę (AC i solarną), która może być używana także jako zasilacz awaryjny (UPS). Tego typu inwerter solarny off- grid z technologią podwójnej konwersji skraca czas transferu do zera. Jest mocnym graczem w serii PowerWalker Solar. To prawdziwy kombajn – w jednym urządzeniu łączy funkcje falownika, ładowarki słonecznej i urządzenia zarządzającego akumulatorem, zapewniając nieprzerwane zasilanie. Inwertery przeznaczone do pracy w sieciach off -grid są bowiem kompatybilne z generatorami mocy. Komfortowy w obsłudze wyświetlacz LCD, w który został wyposażony, jest bardzo łatwy do skonfigurowania. Czytelne menu pozwala użytkownikowi na intuicyjne sterowanie operacjami, w tym prądem ładowania akumulatora i wyborem priorytetowego źródła zasilania – AC bądź PV.

Na uwagę zasługuje również moc szczytowa, która wynosi 6000 W, a do tego wyposażona jest w technologię ładowania typu MPPT. Co istotne, może jednocześnie współpracować z 9 jednostkami.

Rozwiązania do sieci on-grid

W serii PowerWalker Solar znajduje się również inwerter sieciowy – SVN. Podobnie jak ZRO, jest jednocześnie inwerterem, ładowarką solarną i zarządza akumulatorami tak, aby zapewnić nieprzerwane zasilanie. Wyświetlacz LCD również oferuje dostęp do łatwych w obsłudze informacji, a także umożliwia intuicyjną konfigurację. Warto zauważyć, że ta seria jest zgodna z niemieckimi normami VDE, jest przetestowana i certyfikowana.

Maksymalna moc szczytowa PV wynosi tu 10 kW, a samo urządzenie wyposażone jest w technologię ładowarki typu MPPT. Inwerter SVN może pracować jednocześnie z 6 jednostkami. Posiada mocną, konfigurowalną ładowarkę solarną AC/PV.

Ten hybrydowy falownik koordynuje zadania związane z mocą przychodzącą z sieci, produkcją energii z paneli słonecznych, magazynowaniem energii w systemie baterii oraz tą częścią mocy, która jest zwracana do sieci.

ESS – LiFe Battery System

Inwerter ZRO i SVN doskonale współpracują z ESS – LiFe Battery System 48- 100. To modułowy i skalowalny akumulator litowo-jonowy, który wyróżnia się kompaktową budową i szybkim ładowaniem, a do tego jest w stanie wytrzymać od 6000 do 8000 cykli ładowania. To urządzenie wprost wymarzone dla aplikacji długoterminowych. Technologia, w jakiej został wykonany, gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodność.

Bateria wraz z falownikiem z serii PowerWalker Solar współtworzą scentralizowane rozwiązanie. Przechowywana w baterii energia pozwala uzyskać spore oszczędności, bowiem można ją niemal bezstratnie spożytkować w nocy lub w przypadku awarii sieci zasilającej.

Aplikacja WatchPower i SolarPower

solarnym ZRO można zarządzać za pomocą aplikacji na smartfona o nazwie WatchPower. Z kolei falownik SVN może być obsługiwany przez aplikację SolarPower. Obie aplikacje dostępne są zarówno na systemy oparte na Androidzie, jak i IOS. Opracowane zostały w taki sposób, aby użytkownik mógł intuicyjnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi operacjami.


Impakt S.A.
tel. 61 101 02 30
https://impakt.com.pl