Zasilacze UPS jedno- i trójfazowe z funkcją Internetu Rzeczy

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Zasilacze UPS jedno- i trójfazowe z funkcją Internetu Rzeczy marki PowerWalker to innowacyjne urządzenia, zapewniające wiele korzyści z ich zastosowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości standardowych rozwiązań technicznych. Stanowią odpowiedź branży UPS na rozwój rynku w kierunku rozwiązań zarządzanych zdalnie.

Zasilacze UPS jedno- i trójfazowe z funkcją Internetu Rzeczy

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy (IoT, Internet of Things) to system składający się z fizycznych urządzeń podłączonych do Internetu, zdolny do gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych w sieci. Jego działanie pozwala na automatyzację urządzeń w rozwiązaniach prywatnych, publicznych czy przemysłowych. Oferuje także poprawę efektywności zarządzania nimi poprzez zapewnienie łączności z urządzeniami, dostępu do informacji o ich stanie, a także zdalnej kontroli i sterowania ich pracą, np. z poziomu komputera czy aplikacji mobilnej.

Internet Rzeczy w życiu codziennym pozwala przykładowo z wykorzystaniem smartfona wykonywać zdjęcia i zapisywać je w chmurze, sprawdzać wiadomości e-mail z dowolnego miejsca na świecie czy monitorować trasę podróży poprzez zintegrowaną aplikację GPS. Wszystko to jest możliwe dzięki fizycznej zdolności telefonu do łączenia się z Internetem. W podobny sposób IoT może działać w innych urządzeniach praktycznie z każdej branży.

Rozwój Internetu Rzeczy rozpoczął się w 1990 roku i od tego czasu nabiera tempa. Przewiduje się, że liczba inteligentnych urządzeń i maszyn, które do komunikowania się ze sobą (oraz z użytkownikiem) wykorzystują technologię bezprzewodową ma wynieść 100 mld w 2022 roku.

Internet Rzeczy w rozwiązaniach zasilania awaryjnego

Globalny trend IoT nie ominął również systemów zasilania awaryjnego, czego przykładem mogą być innowacyjne UPS-y PowerWalker z serii ICT/ICR IoT. Wyposażono je w funkcje IoT, która umożliwia udostępnianie ważnych informacji o urządzeniach w chmurze.

 
Fot. 1. Zasilacze UPS jedno- i trójfazowe z funkcją Internetu Rzeczy marki PowerWalker

Zasilacze awaryjne UPS z serii ICT/ICR IoT po podłączeniu do Internetu za pomocą kabla Ethernet lub z wykorzystaniem połączenia bezprzewodowego (poprzez adapter WLAN) automatycznie wyślą wszystkie istotne dane do odpowiednio zabezpieczonej chmury Microsoft Azure. Dostęp do nich możliwy jest w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji PowerWalker WinPower View (dostępnej bezpłatnie w internetowych sklepach Google Pay oraz App Store), która pozwala monitorować pracę urządzeń i uzyskiwać istotne z punktu widzenia użytkownika informacje.

Zarówno wysyłanie, jak i odbieranie danych jest w pełni bezpiecznie, dzięki zastosowanemu ich szyfrowaniu. Sama aplikacja z kolei uzyskała certyfikat zgodności z RODO wydany przez TÜV Rheinland, uznaną na rynku niezależną jednostkę certyfikującą, co gwarantuje odpowiednią jakość oprogramowania – m.in. wysoki stopień bezpieczeństwa oraz wydajność.

Charakterystyka techniczna zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT

Seria ICT/ICR IoT to profesjonalne i uniwersalne zasilacze UPS on-line z technologią podwójnej konwersji, dostępne w wersjach jedno- i trójfazowych. Charakteryzują się współczynnikiem mocy PF bliskim jedności oraz wysoką sprawnością w zakresie od 95 do 97% (modele jednofazowe) oraz 96% (modele trójfazowe), dzięki czemu niemalże cała moc przekazana do urządzenia na wejściu, zostanie oddana w postaci mocy wyjściowej. Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne urządzenia jest marginalne, co przekłada się na ich wysoką energooszczędność.

Jednofazowe zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT

W ofercie producenta tych nowoczesnych rozwiązań – PowerWalker – dostępne są modele jednofazowe o mocy 1000, 1500, 2000, 3000, 6000 i 10 000 W. Warto zwrócić uwagę na ich szeroki zakres napięcia wejściowego (od 110 do 300 V i od 160 do 276 V), częstotliwości (40–70 Hz) czy możliwość konfiguracji napięcia wyjściowego (200/208/220/230/240 VAC) oraz częstotliwości (50/60 Hz).

Trójfazowe zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT

W przypadku trójfazowych zasilaczy UPS w ofercie PowerWalker dostępne są modele 3/1 oraz 3/3 o mocy 10 000, 15 000 i 20 000, które charakteryzują się szerokim zakresem napięcia wejściowego (od 173 do 273 V i od 270 do 520 V), częstotliwości (40–70 Hz) oraz możliwość konfiguracji napięcia wyjściowego (220/230/240 VAC lub 380/400/415 VAC) oraz częstotliwości (±0,1 Hz).

Funkcjonalności zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT

Seria ICT to urządzenia wolno stojące dostępne w wersjach wyposażonych akumulatory lub bez nich. Rozwiązania z serii ICR przeznaczone są natomiast do montażu w szafach Rack. Modele jednofazowe mają wielkość 2U, a trójfazowe 3U. Należy jednak zaznaczyć, że trójfazowe zasilacze UPS o mocy 10 000 W wymagają miejsca w szafie 6 jednostek U, a rozwiązania 15 i 20 000 W – 9U.

W przypadku modeli trójfazowych możliwa jest równoległa praca do trzech zasilaczy oraz zastosowanie pełnej redundancji urządzeń. Wszystkie UPS-y z serii ICT/ICR IoT wyposażone są we wbudowane wyświetlacze LCD, na których znajdują się wszelkie informacje o stanie urządzenia, a dodatkowo umożliwiają ich intuicyjną konfigurację. W modelach trójfazowych zastosowano wyświetlacze dotykowe, dzięki którym ich obsługa jest jeszcze bardziej komfortowa.

 
Rys. 2. Współpraca zasilaczy UPS z serii ICT/ICR IoT z chmurą Microsoft Azure Cloud

Jedną z największych innowacji jest wspomniana już wcześniej funkcja IoT, która pozwala na pełną kontrolę podłączonych do sieci UPS-ów. Wszystkie zebrane dane są wysyłane do chmury Microsoft Azure, do której dostęp ma każdy autoryzowany użytkownik, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Dodatkowo, narzędzia dostępne w aplikacji i na stronie internetowej zapewniają możliwość zdalnego monitoringu oraz podstawową konfigurację urządzeń, a w przypadku braku zasilania użytkownik otrzymuje dokładną informację o czasie pracy jaki pozostał (przy aktualnym obciążeniu) zanim baterie UPS-a całkowicie się wyczerpią. Co ważne istnieje możliwość dodania wielu użytkowników do jednego systemu i nadania im rożnych uprawnień, np. administratora czy obserwatora, który ma jedynie podgląd stanu urządzeń.

 
Fot. 3. Dotykowy wyświetlacz dostępny w modelach trójfazowych

Aplikacja mobilna oraz webowa (wkrótce dostępna) umożliwiają również konfigurację harmonogramu testu akumulatorów dla każdego zasilacza awaryjnego. Opcja ta obejmuje ustawienie częstotliwości, czasu startu oraz typu testu, a następnie wybranie urządzeń dla których harmonogram ma być wykonywany automatycznie. Oprogramowanie zawiera także dziennik zdarzeń, przechowujący wszelkie informacje o zmianie stanu urządzenia. Powiązana z nim funkcja wysyłania powiadomień pozwala na poinformowanie użytkownika o zaistniałym problemie poprzez aplikację lub wiadomość e-mail.

Oprócz przedstawionych funkcji związanych z Internetem rzeczy warto również wspomnieć o akumulatorach. Do zasilaczy ICT/ICR IoT zaprojektowano bowiem specjalne moduły baterii (battery pack) z wbudowanym złączem RJ-45, służącym do komunikacji z UPS. Przy ich podłączaniu lub rozłączaniu nie jest wymagany restart zasilacza awaryjnego (hot swap), a sam moduł baterii zostanie zarejestrowany w aplikacji mobilnej zaraz po połączeniu. Ponadto zastosowana technologia OBM zapewnia odpowiedni cykl pracy baterii i jest w stanie znacznie wydłużyć jej żywotność (nawet o 50%). Za każdym razem, kiedy upłynie określony czas od całkowitego naładowania baterii, ładowarka wyłączy się, aby nie dostarczać ciągłego napięcia do systemu. Po pewnym czasie zasilanie jest przywracane w celu wyrównania ewentualnych strat powstałych podczas przerwy.

Podsumowanie

Zasilacze UPS z serii ICT/ICR IoT sprawdzą się zarówno w szeroko pojętym Przemyśle 4.0 czy różnych projektach biznesowych, ale także w automatyce domowej. Będą przydatne wszędzie tam, gdzie liczy się dostęp do informacji oraz czas reakcji, a potrzebne są rozwiązania, które nie wymagają ogromnej wiedzy fachowej oraz infrastruktury do zarządzania systemem. Spore zainteresowanie nimi wykazali konsumenci ceniący sobie nowości techniczne i dostęp zdalny, ale oczywiście rozwiązania te docenią również administratorzy, zarządzający sprzętem w wielu rozproszonych lokalizacjach.

 
Fot. 4. Aplikacja PowerWalker WinPower View


Impakt
tel. 61 101 02 30
https://impakt.com.pl