Przekaźniki Hongfa w ofercie firmy Gamma

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Hongfa to jeden z największych na świecie producentów przekaźników, obecny na rynku od blisko 40 lat. Firma w ostatniej dekadzie dokonała strategicznych inwestycji R&D zwiększających potencjał na rynkach rozwiązań dla dystrybucji, przesyłu i produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Przekaźniki Hongfa w ofercie firmy Gamma

Spółka Gamma jest z kolei czołowym dystrybutorem przekaźników Hongfa na polskim rynku. Od ponad 25 lat zapewniamy nieprzerwane dostawy dla naszych klientów. Możliwe to było do osiągnięcia, dzięki stale uzupełnianej dostępności najpopularniejszych modeli przekaźników bezpośrednio z naszego lokalnego magazynu. Wraz ze zmieniającą się branżą wspólnie z firmą Hongfa oferujemy naszym klientom najnowocześniejsze rozwiązania. Aktualnie czołową rolę zaczynają odgrywać rozwiązania dla technologii w zastosowaniach EV i PV, czyli wszelkiego rodzaju pojazdów napędzanych energią elektryczną i wymagających solidnych rozwiązań ładowania oraz pozyskiwania energii słonecznej lub z innych źródeł odnawialnych.

Przekaźniki HVDC

Przekaźniki HVDC firmy Hongfa mogą być używane do przełączania zasilania prądem stałym w szerokim zakresie zastosowań – pojazdy napędzane energią alternatywną (e-mobilność), urządzenia do ładowania, elektrownie fotowoltaiczne i systemy wiatrowe, pojazdy budowlane i przemysłowe, zasilacze do serwerów prądu stałego i UPS, instrumenty medyczne i wiele innych.

Przekaźniki HVDC są jednym z kluczowych elementów w produkcji pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Kategoria "pojazdów napędzanych energią alternatywną" obejmuje nie tylko pojazdy elektryczne, ale także pojazdy HEV, PHEV/PEV i pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi.

Przekaźniki HVDC są używane w różnych funkcjach pojazdów wykorzystujących energię alternatywną w następujący sposób:

  • Przekaźniki główne (zabezpieczenie obwodu/ kontrola bezpieczeństwa), często przystosowane do dużych prądów (od 80 do 600 A), stosowane głównie do odłączania akumulatora.
  • Przekaźniki szybkiego ładowania – tego typu elementy służą do sterowania procesem szybkiego ładowania. Prądy znamionowe wynoszą od 32 do 600 A.
  • Przekaźniki aplikacji pomocniczych – są używane głównie do klimatyzatorów, systemów ogrzewania, przetwornic DC/ AC itp. Typowa wartość znamionowa wynosi od 20 do 40 A.
  • Przekaźniki WN – są stosowane w obwodach wstępnego ładowania.

Urządzenia ładujące

Źródeł energii wykorzystują do zasilania system stacji ładowania, skrzynek ściennych i słupków ładujących. Stacje ładowania mogą jednocześnie ładować wiele pojazdów wykorzystujących alternatywne źródła energii. Tego typu urządzenia są używane głównie w publicznych pojazdach wykorzystujących alternatywne źródła energii i autobusach wahadłowych. Punkty ładowania są zwykle zlokalizowane w obszarach mieszkalnych lub biznesowych i są używane głównie do ładowania pojazdów prywatnych.

Przekaźniki HVDC działają w urządzeniach ładujących poprzez przełączanie zasilania prądem stałym. Urządzenia te zazwyczaj wykorzystują przekaźniki HFE82, HFE85P o prądach znamionowych od 40 do 350 A.

 
Rys. 1. Rozwiązania do scentralizowanych systemów fotowoltaicznych

Rozwiązania do magazynowania energii fotowoltaicznej

Magazynowanie energii to przyszłościowa technologia promująca rozwój nowego przemysłu energetycznego. Obejmuje to zagadnienia takie jak fizyczne magazynowanie energii, elektrochemiczne magazynowanie energii, magazynowanie ciepła i magazynowanie wodoru.

Przekaźniki HVDC mogą być wykorzystywane do magazynowania energii w różnych zastosowaniach, w aplikacjach "new energy". Pomagają również rozwiązać okresowe i niestabilne problemy związane z podłączeniem do sieci magazynów energii i z wytwarzaniem energii. Zapewniają również niezawodność zasilania systemu mikrosieci i realizują dynamiczną regulację dużej mocy oraz zmniejszenie wpływu na sieć energetyczną.

Nowe produkty Hongfa są szeroko stosowane w wytwarzaniu energii fotowoltaicznej, systemach magazynowania energii i IDC, a także w transporcie kolejowym, lokomotywach elektrycznych i innych systemach zasilania prądem stałym.

 
Rys. 2. Rozwiązania do magazynowania energii

Polska a rynek odnawialnych źródeł energii

Na koniec sierpnia 2022 r. ponad 20 GW energii pochodziło w Polsce ze źródeł odnawialnych, z czego 11 GW z instalacji fotowoltaicznych. To ponad 80% wzrost od końca sierpnia 2021 r., kiedy całkowita moc fotowoltaiczna wyniosła 6 GW. To jest również prawie cztery razy więcej energii ze źródeł fotowoltaicznych niż obliczonych na koniec sierpnia 2020 r. Wzrost ten sprawił, że fotowoltaika pokryła prawie 10% końcowego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną w 2022 r., podczas gdy zaledwie trzy lata temu było to mniej niż 1%.

Sukces energetyki słonecznej w Polsce to przede wszystkim zasługa popularności przydomowych instalacji prosumenckich. Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec sierpnia 2022 r. Polska miała już 1,1 mln mikroinstalacji PV poniżej 50 kW. Duża popularność instalacji domowych to przede wszystkim wynik bardzo korzystnych warunków finansowych dla prosumentów, które obowiązywały do niedawna.

 
Rys. 3. Rozwiązania do farm wiatrowych

Polska jest jedynie najbliższym i namacalnym przykładem tego wzrostu, a cały świat wraz ze wzrostem kosztów energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych przechodzi na rozwiązania mające zwiększać udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Rynek ten będzie rósł w kolejnych latach, napędzany przez zwiększającą się świadomość ekologiczną konsumentów oraz postępującą elektryfikację pojazdów.

Wiedzą o tym producenci, którzy dostarczają rozwiązań do wydajnego i bezpiecznego zarządzania energią elektryczną. Warto już dziś inwestować w przyszłość z rozwiązaniami sprawdzonego dostawcy. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Nasi doświadczeni inżynierowie aplikacyjni służą zawsze pomocą w znalezieniu odpowiednich rozwiązań.

Autoryzowany dystrybutor Xiamen Hongfa Electroacoustic w Polsce: Gamma sp. z o.o., ul. Kacza 6A, 01-013 Warszawa oraz Biuro Handlowe w Zabrzu, ul. Pawliczka 25.

 

Gamma sp. z o.o.
tel. 22 862 75 00
info@gamma.pl
www.gamma.pl