Wyświetlacze w ofercie firmy Gamma - bogactwo typów i technologii

| Prezentacje firmowe Optoelektronika

Wyświetlacze w dzisiejszym świecie stały się niemal nieodłącznym elementem każdego urządzenia elektronicznego. Z ich pomocą w bardzo łatwy sposób można prezentować wszelkie treści oraz monitorować parametry urządzeń, a po dołączeniu panelu dotykowego stają się również doskonałym urządzeniem sterującym, coraz częściej zastępując analogowe przyciski. Firma Gamma już blisko 3 dekady temu dostrzegła potencjał, jaki mają na światowych rynkach wyświetlacze i starannie wyselekcjonowała kilku producentów tego typu urządzeń, z którymi współpracę utrzymuje do dzisiaj.

Wyświetlacze w ofercie firmy Gamma - bogactwo typów i technologii

Ampire

Ampire obejmuje rozbudowaną ofertę wyświetlaczy LCD zarówno ze względu na zastosowaną technologię wyświetlania, jak również zróżnicowane kształty i rozmiary. W ofercie znajdą się modele wykonane w technologiach TN, STN, FSTN, TFT, IPS oraz ECB reflective i OLED.

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem na rynku urządzeń przemysłowych cieszą się wyświetlacze TFT IPS. Rozwiązania te są relatywnie tanie, a jednocześnie zapewniają bardzo dobre parametry optyczne. Technologia TFT IPS charakteryzuje się wysokim odwzorowaniem barw, szerokimi kątami widzenia i wysokim kontrastem. Gamma ma w swojej ofercie szeroką gamę wyświetlaczy IPS producenta Ampire w rozmiarach od 3,5 do 15,6". Wyświetlacze można zamówić wraz z panelem dotykowym, jak i ochronną warstwą szkła (cover glass). Na zamówienie klient może wybrać rozmiar cover glass, jak również jego grubość i sposób wykończenia krawędzi. Możliwe jest również wykonanie wyświetlacza, tak żeby touch panel pracował przez szybę lub cover glass o grubości nawet 4 mm. W ofercie Ampire znajdują się modele o luminancji sięgającej od około 300 do nawet 1500 nitów.

W przypadku tych ostatnich, doskonale czytelnych w słońcu, Ampire może nałożyć dodatkową powłokę sunlight readable dla osiągniecia jeszcze lepszej widoczności w pełnym słońcu. Dostępne są również warianty o rozszerzonej temperaturze pracy, tak bardzo przydatne do stosowania w aplikacjach umieszczanych na zewnątrz budynków. Taki wyświetlacz można bezproblemowo stosować dla zakresu temperatur od –30°C do nawet 85°C.

Dodatkowo Ampire rozwija swoją ofertę wyświetlaczy IPS podłużnych (panoramicznych). Wyświetlacze tego typu mogą stanowić ciekawe rozwiązanie m.in. w sprzętach AGD jako podłużny wyświetlacz zintegrowany z panelem sterowania urządzeniami takimi jak np. piekarnik, kuchenka mikrofalowa, czy lodówka. Występują w rozmiarach w zakresie od 6,3 do 12,3". Możliwe jest dokupienie do nich dedykowanych touch paneli pojemnościowych.

Ciekawym rozwiązaniem z oferty Ampire jest technologia wyświetlaczy ECB reflective. Wyświetlacze wykonane w tej technologii mogą stanowić doskonałą alternatywę dla wyświetlaczy w technologii e-papier.

Wyświetlacze ECB reflective cechują się statycznym poborem prądu na poziomie 11 μA oraz takim samym poborem prądu podczas zmieniania wyświetlanych treści. W technologii tej można wyświetlać treści w kolorze czarnym, białym oraz czerwonym. ECB reflective wyświetla poprawnie treści nawet w temperaturze –20°C. Dzięki wspomnianemu wcześniej niskiemu poborowi prądu, przy założeniu zmiany treści 2 razy dziennie, wyświetlacz taki na zasilaniu bateryjnym popracuje znacznie dłużej niż jego odpowiednik wykonany w technologii e-papier. Czyni to wyświetlacz ECB reflective doskonałym rozwiązaniem do stosowania np. na półkach sklepowych jako metki wyświetlające ceny.

RCL

RCL Display to założona w 1981 roku firma zajmująca się produkcją wyświetlaczy LCD w technologiach TN, STN, FSTN, DFSTN, EBTN, a także TFT TN i IPS. W ostatnich latach firma kładzie duży nacisk na rozwój produktów m.in. w technologii EBTN.

Technologia EBTN pozwala na wykonanie hybrydy wyświetlacza znakowego i pola graficznego przy zachowaniu relatywnie niskiej ceny produktu. Stanowi doskonałą alternatywę dla wyświetlaczy graficznych. Maksymalna oferowana rozdzielczość wyświetlacza EBTN to 132×16 lub 128×64. Technologia pozwala na wykonanie wyświetlacza z pikselami o wielkości minimalnej 0,1×0,1 mm, a nawet na specjalne zamówienie 0,05×0,05 mm. Wyświetlane dane wywołują doskonałe wrażenia wzrokowe poprzez zastosowanie bardzo wysokich kontrastów i dużych kątów widzenia. Producent chętnie wykonuje produkty kastomizowane pod indywidualną specyfikację klienta.

DKE – producent wyświetlaczy e-papier

Firma DKE to obecnie jeden z czołowych producentów wyświetlaczy e-papier na rynku. Firma DKE powstała w 2005 roku. Od 2011 r., gdy firma rozpoczęła współpracę z EINK, nastąpił jej dynamiczny rozwój. Aktualnie DKE ma własne szerokie zaplecze R&D oraz dwie fabryki.

DKE ma w swojej ofercie szeroki wybór standardowych wyświetlaczy w rozmiarach od 1,49 do 13,3" z DPI od 88 do 152, zapewniających obsługę koloru czarno- -białego oraz dodatkowo w zależności od wersji żółtego oraz czerwonego. Dostępne są również wersje wyświetlaczy działających w niestandardowych dla tego rodzaju produktów temperaturach sięgających nawet –25°C. Wśród głównych zalet technologii EPD są:

  • duży kontrast i bardzo szerokie kąty widzenia,
  • duża rozdzielczość, umożliwiająca tworzenie kodów QR, kodów kreskowych oraz prostych grafik (np. logotypy marek na cenówkach),
  • doskonała czytelność w pełnym słońcu,
  • zero emisji światła,
  • znikomy pobór energii.

Wyświetlacze w technologii e-papieru dzięki niskiemu poborowi prądu znajdują swoje liczne zastosowania we wszelkiego rodzaju elektronicznych etykietach – "cenówkach" sklepowych, tabliczkach informacyjnych na przystankach transportu miejskiego, reklamach wizualnych i urządzeniach przenośnych, takich jak np. popularne czytniki e-booków.

 


Gamma
www.gamma.pl

Zobacz również