Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Wyświetlacze i elektroniczny papier

Na rynku mamy coraz większy asortyment jednostek wyświetlaczy, są one coraz tańsze, a więc dostępniejsze, mają coraz lepsze parametry w zakresie wizualizacji danych oraz odporności mechanicznej i środowiskowej. Rośnie liczba dostępnych przekątnych ekranu i rozdzielczości, proporcji boków i interfejsów. Pojawiają się zaawansowane kontrolery, opcje związane z szerokim zakresem temperatur pracy, dużym kątem obserwacji, czytelnością w warunkach silnego oświetlenia słonecznego. Dostawcy wyświetlaczy tworzą też grupy produktów, wokół których możliwa jest łatwa migracja, czyli zmiana wyświetlacza nie wiąże się z kłopotliwymi zmianami układu elektronicznego i dużymi modyfikacjami oprogramowania.

Wyświetlacze i elektroniczny papier

Pozytywy i negatywy

Wśród pozytywnych zmian na rynku w ostatnich dwóch latach zauważalne jest dążenie klientów do zapewniania jak najlepszych parametrów optycznych wyświetlaczy stosowanych w ich produktach. Dlatego widać wyraźny trend zastępowania starych typów jedostek graficznych, znakowych oraz TFTTN wykonaniami w nowszych technologiach jak TFT IPS, OLED oraz e-papier. Poprawia się dostępność wyświetlaczy i nie ma już dzisiaj większych problemów z dostawami, z wyjątkiem mniej typowych rozwiązań lub wyświetlaczy inteligentnych z wbudowanymi kontrolerami wysokiego poziomu, na które nadal przy większych zamówieniach są trudności z dostawą.

Do pozytywnych zjawisk zapisać można też ciągłą popularyzację graficznych interfejsów użytkownika.

Obecnie sektor wizualizacji informacji dynamicznie się rozwija ze względu na wszechobecną cyfryzację i konieczność prezentacji coraz większej ilości danych. Coraz częściej korzysta się z urządzeń poprzez bezpośrednie interakcje użytkownika z wyświetlaczem. Dlatego funkcja sterowania dotykowego jest już praktycznie koniecznością w nowych projektach. Jest teraz standardem i panele dotykowe aplikowane są nawet w przypadkach, gdzie spokojnie można by się bez nich obyć. Niemniej decydujące są przyzwyczajenia klientów, którzy oswoili się ze sprzętem mobilnym na tyle, że oczekują zawsze podobnej funkcjonalności. Działanie wyświetlaczy wspomagają też czujniki obecności i kamery do rozpoznawania gestów.

Wśród negatywnych zjawisk należy odnotować poszukiwania przez klientów najtańszej opcji, a w efekcie zamawianie wyświetlaczy mało znanych chińskich producentów, których jakość i trwałość często znacząco odbiegają od rozwiązań znanych producentów, o ugruntowanej pozycji na rynku europejskim, kładących duży nacisk na wysoką jakość produktu, co niestety skorelowane jest z trochę wyższą ceną.

Coraz większe znaczenie ma specjalistyczna funkcjonalność wyświetlaczy, taka jak szerokie kąty widzenia i obserwacja w warunkach silnego oświetlenia, praca w szerokim zakresie temperatur. Znaczenie produktu kompleksowego stale się zwiększa. Wyświetlacz z panelem dotykowym oraz kontrolerem do obsługi całości jest często obiektem zainteresowania inżynierów, ponieważ zapewnia wygodę i oszczędność czasu oraz daje małe ryzyko projektowe. Taki moduł jest zwykle zbalansowany pod względem ceny i wydajności, nierzadko wspierany przez biblioteki oprogramowania i zestawy startowe, dzięki czemu można o wiele szybciej przygotować aplikację niż w wariancie, kiedy każdy aspekt interfejsu użytkownika opracowuje się oddzielnie.

Ocena potencjału rynkowego poszczególnych typów wyświetlaczy
 
Największy potencjał rynkowy mają wyświetlacze OLED, które po latach wyczekiwania rynku na ich spadki cen, poprawę trwałości i parametrów, mają wreszcie wszystko czego oczekują od nich klienci. Drugie miejsce przypadło wyświetlaczom TFT z kontrolerem i panelem dotykowym. Wprawdzie na dole wykresu uplasowały się wyświetlacze e-paper, ale ich procentowy wskaźnik jest mimo to znaczący.

Elektroniczny papier to nie tylko e-booki

Elektroniczny papier to cały czas nowa i rozwijająca się technologia pozwalająca na tworzenie innowacyjnych produktów. Energooszczędne lekkie ekrany niewymagające podświetlania treści są przyjazne dla oczu, dobrze sprawdzają się w warunkach silnego nasłonecznienia oraz świetnie nadają się do urządzeń zasilanych bateryjnie. Wraz z kolejnymi generacjami mamy lepszą jakość wyświetlanego obrazu (kontrast, rozdzielczość) oraz odwzorowanie barw. Gorzej wygląda reprodukcja treści kolorowych, stąd na rynku wciąż dominują modele jedno- oraz dwukolorowe. Jakość oferowanych kolorów wciąż pozostawia jednak sporo do życzenia.

Poza jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych zastosowań wyświetlaczy e-papierowych w czytnikach e-booków, takie ekrany pojawiają się w supermarketach, gdzie zastępują tradycyjne papierowe etykiety produktów, co pozwala m.in. na bieżąco i zdalnie aktualizować informacje o cenach. Do ciekawych zastosowań należą też tablice informacyjne, rozkłady jazdy, stacje pogody czy też znaki drogowe. Z e-papierowymi wyświetlaczami dość często spotkać się można również w zastosowaniach przemysłowych oraz logistycznych.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku
 
Za najbardziej istotny czynnik sprzyjający rozwojowi rynku wyświetlaczy uznano dostępność zintegrowanych jednostek zawierających panel dotykowy, wyświetlacz oraz kontroler zarządzający całością. Taki moduł łatwo można połączyć z aplikacją, a dodatkowo jest to rozwiązanie gotowe, które uwalnia od trudnych operacji łączenia wrażliwych elementów. Kolejne zjawiska pozytywnie wspierające rynek to duża popularność nowoczesnych interfejsów użytkownika, a także coraz większa penetracja nowych technologii wyświetlaczy na rynku (tj. OLED i e-paper).

Radosław Pyter


Head of Sales Poland, Unisystem

  • Jakie trendy na rynku wyświetlaczy są warte zauważenia?

W każdym roku obserwujemy zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami przeznaczonymi do wykorzystania w przestrzeni publicznej. Mam tu na myśli przede wszystkim cyfrowe nośniki informacji, z których korzysta się m.in. w ramach systemów informacji pasażerskiej. Jednymi z najpopularniejszych tego typu rozwiązań są aktualizowane na bieżąco rozkłady jazdy.

Co więcej, wyświetlacz nie służy już tylko do odczytywania informacji. Upowszechnianie się urządzeń z funkcją dotyku sprawia, że za pośrednictwem ekranu możemy np. dokonać zakupu biletu. Dzięki rozwojowi technologii na rynek wprowadzane są jeszcze doskonalsze rozwiązania. Dziś problemem nie jest już obsługa ekranu w czasie opadów deszczu czy śniegu – dzięki odpowiedniej kalibracji panelu dotykowego możliwe jest jego "dostrojenie" tak, aby sprawdzał się w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

  • Czego oczekują klienci zaopatrujący się w wyświetlacze?

Tutaj wszystko zależy od tego, jakim zapleczem dysponuje klient. Wiemy, że nasi partnerzy doceniają kompleksowe wsparcie, które zapewniamy im na każdym etapie projektu – od wyboru optymalnego modelu, poprzez montaż modułu, do implementacji jednostki w urządzeniu końcowym. Bardzo często są to rozwiązania "szyte na miarę", które są w całości realizowane przez naszych inżynierów zgodnie z potrzebami klienta.

  • Jakie tendencje zauważyć można w wyborach klientów w zakresie technologii, zakresu usług?

Klienci sięgają po dodatkowe rozwiązania, które poprawiają jakość treści prezentowanych na ekranach. Jednym z nich jest bonding optyczny – technologia łączenia wyświetlaczy z sensorami dotykowymi i szkłem ochronnym polegająca na "spajaniu" poszczególnych "warstw" za pomocą przezroczystych klejów lub folii, które zwykle utwardza się światłem UV. W efekcie usuwane jest występujące pomiędzy nimi powietrze. W ten sposób można m.in. zniwelować ryzyko występowania zjawiska refrakcji światła, zwiększyć wytrzymałość mechaniczną modułu, a także wyeliminować możliwość wnikania pyłów lub wody w jego szczeliny.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również