Amiccom – optymalny stosunek ceny do jakości w układach ISM

| Prezentacje firmowe Artykuły

Amic Communication to jeden z najbardziej innowacyjnych czołowych producentów dalekowschodnich zajmujący się produkcją układów scalonych do łączności bezprzewodowej w pasmach ISM i 2,4 GHz. Amiccom na rynku europejskim reprezentują niemiecka firma Compotron GmbH i jej polskie przedstawicielstwo Compotron Polska.

Amiccom – optymalny stosunek ceny do jakości w układach ISM

Główną zaletą wyróżniającą układy komunikacyjne ISM z serii Amiccom jest wyjątkowo niski stosunek ceny jednostkowej do liczby oferowanych funkcji i osiągniętych parametrów technicznych. Przykładem może być tutaj transceiver A7103A/B - prosty w zastosowaniu układ o bardzo niskiej cenie z możliwością konfiguracji i sterowania przez port SPI, jak i pozwalający na pracę bez procesora sterującego, gdzie funkcje wybiera się poprzez końcówki „Hardware-Pin-Setting”. W zależności od wersji możliwa jest praca w różnych zakresach częstotliwości: zakresy 315/ -433MHz są pokrywane przez A7103A, dla pasm 868/915 została zoptymalizowana wersja A7103B.

Odbiornik pracuje przy niskiej wartości częstotliwości pośredniej i ma mieszacz z eliminacją sygnałów lustrzanych. Daje to możliwość programowego ustawiania szerokości pasma odbiornika i eliminuje konieczność użycia filtrów SAW potrzebnych w normalnych rozwiązaniach odbiorników superheterodynowych. W trybie HSP (bez mikrokontrolera sterującego) ustawione zostaje pasmo 200 kHz, natomiast w trybie SPI istnieje możliwość wyboru pomiędzy zakresami 100, 200 i 300 kHz.

Konstrukcja układu umożliwia ponadto wykorzystanie w roli wzorca częstotliwości tanich rezonatorów kwarcowych o dużej tolerancji aż do ±50 ppm.

Konstruktor może wybrać wykorzystywaną w transmisji modulację pomiędzy ASK i FSK, a szybkość transmisji danych jest w prosty sposób konfigurowana za pomocą dwu pojemności dołączonych do końcówki numer 3. Dla modulacji ASK wynosi ona 1 lub 20 kbps, natomiast przy pracy z FSK odbiornik jest w stanie pracować z prędkością nawet do 200 kbps. Moc wyjściowa nadajnika sięga, w zależności od pasma, od 6 do 10 dBm, a pobór prądu podczas nadawania wynosi około 9,5mA dla pracy z modulacją ASK i maksymalnie 15mA dla FSK.

Podczas odbioru maksymalny pobierany prąd sięga 8,5mA, przy napięciu zasilania 2,2-3,3V. Na uwagę zasługuje także niespotykana w tej klasie cenowej, wyśmienita czułość części sięgająca -114 dBm. Duża czystość spektralna nadawanego sygnału gwarantuje układom Amiccom kompatybilność z normami ETSI i FCC.

Rodzina układów scalonych ISM firmy Amiccom zalecana jest przede wszystkim do aplikacji, gdzie punktem newralgicznym jest możliwie niska cena przy zachowaniu wysokiej wartości parametrów nadawczo-odbiorczych.

Układy Amiccom poza transceiverem są dostępne także w postaci samego odbiornika (układ A7201A/B) i nadajnika (układ A7302A/B). Do dyspozycji konstruktorów zostały opracowane zestawy developerskie wraz z bogatymi bibliotekami not aplikacyjnych, rozwiązań antenowych itp.

Cena układu nadawczo-odbiorczego A7103A/B przy zamówieniach produkcyjnych wynosi tylko 1 dol.