Komputery modułowe Kontron microETXexpress z procesorem Intel Atom N270 i nowym trybem pracy S5 Eco State

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ofercie firmy Kontron pojawił się nowy komputer jednopłytkowy przeznaczony do wbudowania do wnętrza kompaktowych i miniaturowych urządzeń i systemów elektronicznych.

Komputery modułowe Kontron microETXexpress z procesorem Intel Atom N270 i nowym trybem pracy S5 Eco State

Urządzenie wyróżnia się bogatym zestawem funkcji użytkowych i zapewnia znakomitą wydajność prezentacji grafiki. Warto zapoznać się z nowymi możliwościami w zakresie oszczędności energii zasilającej, jakie zostały zaimplementowane w tej jednostce.

Nowy komputer modułowy micro- ETX-express-DC firmy Kontron charakteryzuje się rozbudowaną funkcjonalnością, przy jednoczesnym zapewnieniu znakomitej wydajności przetwarzania grafiki. Został wyposażony w procesor Intel Atom N270 (1,6 GHz) z technologią hiperwątkowości, chipsety Intel 945GSE i Intel ICH7M. Zapewnia również obsługę nowego trybu pracy - S5 Eco State.

Znakomita wydajności przetwarzania grafiki trójwymiarowej oraz obsługa dualnego, niezależnego wyświetlania obrazu poprzez SVDO, LVDS, VGA oraz wyjście TV powoduje, że jest on dobrym wyborem dla wielu urządzeń embedded, aplikacji motoryzacyjnych, aż po klasyczne, stacjonarne systemy wbudowane. MicroETXexpress-DC jest również idealnym rozwiązaniem dla zastosowań wymagających znakomitej wydajności przetwarzania grafiki i dostępności wielu interfejsów, jak urządzenia medyczne, systemy pomiarowo-testowe, w aplikacjach utrzymania ruchu, transport, interfejsie człowiek-maszyna, jak również w cyfrowej reklamie dla punktów sprzedaży i kiosków informacyjnych. Niski pobór mocy sprawia, że jest on idealnym produktem do systemów zasilanych energią słoneczną.

Komputer charakteryzuje się niezmiernie małymi gabarytami, zaledwie 95× 95mm i jest zgodny ze specyfikacją COM Express typ 2 pod względem rozkładu wyprowadzeń i pozycji złączy, co gwarantuje bezpieczeństwo projektowania, skalowalność i dostępność produktu przez długi czas. Zaletą jest również szeroki zakres napięcia zasilającego (8,5-18V), pasujących do aplikacji motoryzacyjnych bez konieczności konwersji. Kolejną nowością jest nowy tryb pracy - S5 Eco. Jest to efektywny stan wyłączenia, gdzie pobór prądu przez moduł jest ograniczony do wartości mniejszej niż 1mA, co oznacza przynajmniej 200-krotne zmniejszenie w porównaniu do standardowego trybu S5.

microETXexpress-DC ma magistralę systemową 533 MHz i umożliwia zainstalowanie maksymalnie 2 GB pamięci DDR2. Dzięki zastosowaniu 18-bitowej, dwukanałowej karty graficznej LVDS z pamięcią graficzną o maksymalnej wielkości 224 MB, zapewnia obsługę dualnego, niezależnego wyświetlania z cyfrową rozdzielczością 1600×1200 pikseli (UXGA) oraz 2048×1536 pikseli (QXGA) oraz monitorów CRT.

Pomimo kompaktowych rozmiarów urządzenie wyposażone jest w bogaty zestaw interfejsów. Złącze COM Express umożliwia zainstalowanie 1×Gigabit Ethernet, 2×SerialATA, 1×PATA, 8×USB 2.0 i 3×PCI-Express ×1 połączenie oraz 1×PCI 2.3, 32-bit/33 MHz. Opcjonalna pamięć SSD Flash zainstalowana na płycie i dołączona poprzez PATA umożliwia tworzenie wytrzymałych mechanicznie konstrukcji i łatwą integrację systemu. Pod względem odporności na wibracje i uderzenia spełnione są wymagania normy IEC 60068-2-6. Dopełnieniem jest dźwięk HD, zintegrowane TPM 1.2, zapewniające najwyższe bezpieczeństwo oprogramowania i danych, obsługa WakeOnLAN, JRC, ACPI, LPC z 2 stopniowym Watchdogiem, RTC oraz JIDA. Komputer może pracować pod kontrolą takich systemów operacyjnych jak Linux, VxWorks i Windows Vista, jak również Windows XP, XP embedded i CE. Możliwość stosowania różnych systemów operacyjnych sprawia, że komputer modułowy Kontron micro- ETXexpress-DC staje się uniwersalnym rozwiązaniem dla zróżnicowanego zakresu obszarów zastosowań.

Zobacz również