Poniedziałek, 16 listopada 2009

Polski rynek komputerów do systemów embedded

Terminem urządzenia i podzespoły do zastosowań embedded określa się w Polsce najczęściej miniaturowy sprzęt komputerowy przeznaczony do użycia go w roli centrum sterującego dla złożonych aplikacji sterujących. Koncepcja wykorzystania jest prosta i bazuje na tym, że w wielu przypadkach nie warto jest zajmować się projektowaniem sterownika komputerowego, gdyż szybciej i ekonomiczniej jest wykorzystać modułowy, standardowy i typowy jednopłytkowy komputer miniaturowy. Zapewnia on zgodność sprzętową i programową z architekturą peceta, co pozwala skorzystać z oprogramowania, narzędzi uruchomieniowych interfejsów i peryferii szeroko dostępnych na rynku i pochodzących od wielu producentów. Taki moduł ma na tyle niewielkie rozmiary, że pozwala na bezproblemową integrację wewnątrz obudowy tworzonego urządzenia lub nawet montaż na płytce drukowanej, razem z innymi komponentami elektronicznymi.

Polski rynek komputerów do systemów embedded

Uniwersalność i szeroki obszar zastosowań leżą u podstaw dużej popularności rynkowej komputerów jednopłytkowych. Wzrost rynku napędza też postępująca automatyzacja, malejące ceny tych produktów i rosnąca konkurencja ze strony tańszych firm dalekowschodnich, które tradycyjnie stanowią przeciwwagę dla rozwiązań markowych i jeszcze bardziej przesuwają w dół próg opłacalności rozwiązań gotowych nad sterownikami indywidualnymi poza sprzęt profesjonalny.

Wykorzystanie miniaturowych komputerów we własnych projektach jest szczególnie istotne przy małej skali produkcji, w jednostkowych zamówieniach lub też dla obsługi nietypowych, niszowych potrzeb. Takie założenia dobrze pasują do charakteru rynku krajowego, sprawiając, że jest to produkt popularny i z dobrymi perspektywami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również