Zasilacze open frame firmy Mean Well

| Prezentacje firmowe Artykuły

Każde urządzenie elektroniczne trzeba wyposażyć w jakieś źródło zasilania. Zasilacze impulsowe małej mocy zdobywają coraz większe uznanie konstruktorów i są coraz powszechniej stosowane w różnych aplikacjach m.in. w elektronice precyzyjnej, medycznej, tele- i radiokomunikacji, dzięki ciągłej poprawie parametrów technicznych, licznym układom zabezpieczającym, jakości dostarczanego napięcia i niezawodności działania.

Zasilacze open frame firmy Mean Well
Rys. 2. Zasilacz serii NFM

Firma Mean Well, podążając w kierunku energooszczędności i miniaturyzacji stworzyła kilka serii zasilaczy typu open frame przeznaczonych do zabudowy. Zasilacze modułowe serii PM skierowane są do zastosowań w przemyśle, IT oraz dzięki spełnianiu normy EN61204-3 również w zastosowaniach medycznych. Bardzo mała, w pełni izolowana plastikowa obudowa umożliwia montaż na płytce PCB. Zasilacze mają zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe i przepięciowe. Napięcie wejściowe mieści się w szerokim zakresie od 85-264VAC oraz 120–370VDC. Dostępne są modele o mocach 5, 10, 15 i 20W o napięciach wyjściowych 3,3, 5, 12, 15 i 24V.

Urządzenia wyróżnia niski pobór mocy w stanie bez obciążenia poniżej 0,5W (poniżej 0,75W dla modelu 20W) oraz to, że mogą pracować przy otwartym obiegu powietrza w zakresie temperatur od -20 do 70oC.

Rys. 3. Zasilacz
medyczny serii RPS

Podobne parametry do zasilaczy serii PM ma seria NFM. Wyróżnia je jednak brak obudowy, a co za tym idzie mniejsza waga (najmniejszy model 5W waży 30g i ma wymiary 58×45×19,1mm). Dodatkowo w serii NFM praca zasilaczy jest sygnalizowana diodą LED, jest też zabezpieczenie termiczne oraz możliwość regulacji napięcia wyjściowego w zakresie ±10% wartości nominalnej.

Modele 5, 10 i 15W są przeznaczone do bezpośredniego wlutowania w płytkę PCB, natomiast najmocniejszy model serii NFM-20 (20W) ma otwory, które umożliwiają przykręcenie do obudowy oraz złącza do podpięcia przewodów wejściowych i wyjściowych.

Mean Well w swej bogatej ofercie ma również zasilacze open frame o większych mocach do zastosowań w urządzeniach medycznych, gdzie jak wiadomo niezawodność działania ma ogromne znaczenie. Zasilacze serii RSP-160 (160W) z wbudowaną funkcją PFC są wyposażone w sygnalizację stanu pracy oraz mają wbudowaną funkcję teledetekcji napięć (dla modeli z napięciami wyjściowymi 5, 12 i 15V). W modelu RSPG-160 dodano także funkcje standby 5V oraz ograniczono pobór mocy w stanie bez obciążenia poniżej 0,75W.

Rys. 4. Zasilacz do
oświetlenia LED serii PLP

W przypadku, gdy jest zapotrzebowanie na zasilanie różnymi wartościami napięć jednocześnie, doskonałym rozwiązaniem są zasilacze 2-, 3- i 4-wyjściowe. Najmniejsze modele dwuwyjściowe serii PD-25 mają moc 25W oraz kilka różnych kombinacji dodatnich, a także ujemnych napięć wyjściowych. W przypadku modeli 3-wyjściowych najmniejsze dostępne moce są od 45W w serii PT-45 (45W), a 4-wyjściowych od 100W w serii PQ-100 i PPQ-100.

Dostępne są również odpowiedniki zasilaczy z obudową. Przykładem takiego rozwiązania są zasilacze serii PLP lub serii PLP przeznaczone do systemów oświetleniowych LED. Nie wymagają one dodatkowego źródła chłodzenia, a dzięki mały rozmiarom i podłużnej obudowie mogą być instalowane wewnątrz obudowy lamp LED. Zasilacze open frame Mean Well to niewielkie i wydajne urządzenia, wyróżniające się wysoką jakością i niezawodnością, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku stosowania ich w urządzeniach medycznych. Również wysoki wskaźnik MTBF odgrywa decydującą rolę w przypadku zasilaczy bez obudowy, gdyż ewentualna awaria wiąże się nie tylko z kosztami wymiany samego zasilacza, ale również kosztami dostania się do obudowy zasilanego urządzenia (np. dla serii NFM-5, MTBF wynosi ponad 738 000 godzin).

Zasilacze firmy Mean Well są zgodne z najnowszymi standardami, które potwierdzają liczne normy i certyfikaty, a ich szeroki wybór gwarantuje, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Wojciech Gościniak