Zasilacze open frame firmy Mean Well

| Prezentacje firmowe Artykuły

Każde urządzenie elektroniczne trzeba wyposażyć w jakieś źródło zasilania. Zasilacze impulsowe małej mocy zdobywają coraz większe uznanie konstruktorów i są coraz powszechniej stosowane w różnych aplikacjach m.in. w elektronice precyzyjnej, medycznej, tele- i radiokomunikacji, dzięki ciągłej poprawie parametrów technicznych, licznym układom zabezpieczającym, jakości dostarczanego napięcia i niezawodności działania.

Zasilacze open frame firmy Mean Well
Rys. 2. Zasilacz serii NFM

Firma Mean Well, podążając w kierunku energooszczędności i miniaturyzacji stworzyła kilka serii zasilaczy typu open frame przeznaczonych do zabudowy. Zasilacze modułowe serii PM skierowane są do zastosowań w przemyśle, IT oraz dzięki spełnianiu normy EN61204-3 również w zastosowaniach medycznych. Bardzo mała, w pełni izolowana plastikowa obudowa umożliwia montaż na płytce PCB. Zasilacze mają zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe i przepięciowe. Napięcie wejściowe mieści się w szerokim zakresie od 85-264VAC oraz 120–370VDC. Dostępne są modele o mocach 5, 10, 15 i 20W o napięciach wyjściowych 3,3, 5, 12, 15 i 24V.

Urządzenia wyróżnia niski pobór mocy w stanie bez obciążenia poniżej 0,5W (poniżej 0,75W dla modelu 20W) oraz to, że mogą pracować przy otwartym obiegu powietrza w zakresie temperatur od -20 do 70oC.

Rys. 3. Zasilacz
medyczny serii RPS

Podobne parametry do zasilaczy serii PM ma seria NFM. Wyróżnia je jednak brak obudowy, a co za tym idzie mniejsza waga (najmniejszy model 5W waży 30g i ma wymiary 58×45×19,1mm). Dodatkowo w serii NFM praca zasilaczy jest sygnalizowana diodą LED, jest też zabezpieczenie termiczne oraz możliwość regulacji napięcia wyjściowego w zakresie ±10% wartości nominalnej.

Modele 5, 10 i 15W są przeznaczone do bezpośredniego wlutowania w płytkę PCB, natomiast najmocniejszy model serii NFM-20 (20W) ma otwory, które umożliwiają przykręcenie do obudowy oraz złącza do podpięcia przewodów wejściowych i wyjściowych.

Mean Well w swej bogatej ofercie ma również zasilacze open frame o większych mocach do zastosowań w urządzeniach medycznych, gdzie jak wiadomo niezawodność działania ma ogromne znaczenie. Zasilacze serii RSP-160 (160W) z wbudowaną funkcją PFC są wyposażone w sygnalizację stanu pracy oraz mają wbudowaną funkcję teledetekcji napięć (dla modeli z napięciami wyjściowymi 5, 12 i 15V). W modelu RSPG-160 dodano także funkcje standby 5V oraz ograniczono pobór mocy w stanie bez obciążenia poniżej 0,75W.

Rys. 4. Zasilacz do
oświetlenia LED serii PLP

W przypadku, gdy jest zapotrzebowanie na zasilanie różnymi wartościami napięć jednocześnie, doskonałym rozwiązaniem są zasilacze 2-, 3- i 4-wyjściowe. Najmniejsze modele dwuwyjściowe serii PD-25 mają moc 25W oraz kilka różnych kombinacji dodatnich, a także ujemnych napięć wyjściowych. W przypadku modeli 3-wyjściowych najmniejsze dostępne moce są od 45W w serii PT-45 (45W), a 4-wyjściowych od 100W w serii PQ-100 i PPQ-100.

Dostępne są również odpowiedniki zasilaczy z obudową. Przykładem takiego rozwiązania są zasilacze serii PLP lub serii PLP przeznaczone do systemów oświetleniowych LED. Nie wymagają one dodatkowego źródła chłodzenia, a dzięki mały rozmiarom i podłużnej obudowie mogą być instalowane wewnątrz obudowy lamp LED. Zasilacze open frame Mean Well to niewielkie i wydajne urządzenia, wyróżniające się wysoką jakością i niezawodnością, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku stosowania ich w urządzeniach medycznych. Również wysoki wskaźnik MTBF odgrywa decydującą rolę w przypadku zasilaczy bez obudowy, gdyż ewentualna awaria wiąże się nie tylko z kosztami wymiany samego zasilacza, ale również kosztami dostania się do obudowy zasilanego urządzenia (np. dla serii NFM-5, MTBF wynosi ponad 738 000 godzin).

Zasilacze firmy Mean Well są zgodne z najnowszymi standardami, które potwierdzają liczne normy i certyfikaty, a ich szeroki wybór gwarantuje, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. Więcej informacji oraz możliwość zamówienia bezpłatnego katalogu pełnej oferty Mean Well pod adresem www.meanwell.elmark.com.pl Wojciech Gościniak

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie