Aplikacje odpowiedzialne za rozwój

Rys.4. Wzrosty obrotów w zakresie komputerów zanotowane w pierwszej połowie 2009 roku

Wgląd w najpopularniejsze aplikacje, do jakich kierowane są komputery embedded, w najlepszym stopniu pokazuje siłę ich potencjału rynkowego. Oprócz systemów automatyki przemysłowej i sterowania, które wydają się być naturalną bazą, za ich pomocą buduje się automaty do gier, które w Polsce można nawet uważać za lokalną specjalność. Kolejny obszar tworzy branża wizualizacji i reklamy (Digital Signage), która wykorzystuje możliwości multimedialne do prezentacji animacji i grafiki. Podobne zastosowanie to kioski informacyjne, automaty i systemy sprzedaży samoobsługowej.

Kolejne dwie grupy zastosowań tworzy telekomunikacja, gdzie komputery są elementem sterującym dla urządzeń telekomunikacyjnych, na przykład systemów VoIP, i medycyna, gdzie używa się ich do sterowania aparaturą. Podobne znaczenie mają zastosowania wojskowe.

Urządzenia elektroniczne zbudowane na bazie komputerów embedded trafiają też coraz częściej do aplikacji mobilnych w transporcie, w tym zastosowania w kolejnictwie, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową i możliwość wizualno-głosowej komunikacji z pasażerami. Są one popularne w systemach monitoringu ruchu drogowego oraz oczywiście w urządzeniach sterowania ruchem ulicznym. W mniejszym stopniu komputery wykorzystują systemy automatyki budynkowej, niemniej większość dostawców uważa ten obszar rynku za perspektywiczny.

Opisany podział widać w wynikach redakcyjnego badania rynku pokazanego na rysunku 2, w którym prosiliśmy firmy o wymienienie najważniejszych produktów lub aplikacji, do których trafiają w kraju omawiane komputery. O ile przemysł i automatyka nie są specjalnym zaskoczeniem, jednak duża przewaga automatów do gier nad aplikacjami POS/ POI jest już zaskakująca.


Rys.5. Skala wzrostu obrotów dla krajowych dostawców komputerów embedded w okresie 2006-2008

Interesująco wygląda również zestawienie z rysunku 3, gdzie pokazana została ocena, które branże są w warunkach polskich największym odbiorcą komputerów do systemów wbudowanych w ujęciu wartościowym. Około 25% obrotów dostawców produktów embedded pochodzi ze strony integratorów systemów, a więc firm, które realizują projekty przemysłowe lub budują urządzenia i systemy charakterystyczne dla danej branży. Przykładem może być system sterowania i monitoringu ruchu pojazdów, wyświetlacz reklamowy na ulicy lub telekomunikacyjny konwerter protokołów.

Witold Bryłka kierownik Działu Komputerów Przemysłowych w JM Elektronik

Jakie czynniki są odpowiedzialne za rosnącą popularność komputerów do systemów wbudowanych?

Popularność komputerów wbudowanych – zarówno jednopłytkowych, jak i rozwiązań typu „box” – wzrasta wraz z ogólnym wzrostem popularności rozwiązań zarządzanych przez komputery. Mam tu na myśli nie tylko automatykę przemysłową w najcięższym wydaniu, bo tutaj częstym wymogiem jest wizualizacja procesu, ale i komputerowe systemy spotykane na ulicy.

Przykładem mogą być urządzenia do reklamy multimedialnej, kioski informacyjne, urządzenia do sprzedaży samoobsługowej, gry i automaty rozrywkowe. W części tego typu rozwiązań są nadal spotykane tradycyjne płyty komputerowe, jednak część producentów odchodzi od tych rozwiązań ze względu na niezawodność sprzętu przemysłowego, a przede wszystkim na problemy z ciągłością dostaw komponentów konsumenckich. Czas życia takich produktów zazwyczaj nie przekracza roku. Dostępne przez kilka lat w niezmienionej formie rozwiązania przemysłowe pozwalają na bezpieczną produkcję urządzenia bez żadnych zmian konstrukcyjnych i z dostępem do części serwisowych.

Jakich produktów najczęściej poszukują klienci?

Klienci szukają najczęściej rozwiązań bezwentylatorowych, ze względu na ich odporność na kurz i wstrząsy. Dzięki temu staje się możliwe zastosowanie ich także w aplikacjach samochodowych. Prym wiodą tu konstrukcje oparte na bardzo udanych procesorach Intel Atom. Obok niskiego poboru energii oraz w zupełności wystarczającej mocy obliczeniowych, charakteryzują się one dobrymi właściwościami graficznymi. Dla większości aplikacji przemysłowych i „półprzemysłowych” jest to rozwiązanie idealne.

Takie projekty zwykle są tworzone na indywidualne zamówienie i często bazują na najlepszym, a więc drogim sprzęcie. Podobnie jest w instalacjach przemysłowych, które znalazły się na drugiej pozycji. Na dole zestawienia ulokowali się dystrybutorzy podzespołów elektronicznych, którzy w ramach trendu oswajania automatyki również próbują sprzedawać komputery, a zwłaszcza tańsze wersje. Przykładem może być gdyński Maritex. Medycyna i wojsko to z kolei przykłady branż, które w kraju stanowią odbiorcę działającego w znacznie mniejszej skali, co musi przekładać się na mniejszą sprzedaż.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty