Atom jak bomba

Jeszcze do niedawna nowości związane z komputerami do systemów embedded były prostą pochodną wydajności. Nowszy procesor miał większą wydajność i użyty jako baza konstrukcyjna stawał się źródłem nowych produktów. Ci, którzy mieli specyficzne wymagania, kupowali wersje z procesorami egzotycznymi Nationala, Via i podobnych firm lub wersje bazujące na starszych układach intelowskich (na przykład 386, 486, które pełniły rolę energooszczędnych).

Wejście na rynek procesora Atom pokazało, że daje się pogodzić w sensownym kompromisie wydajność z niskim poborem mocy i że dla ogromnej liczby aplikacji jego funkcjonalność okazała się strzałem w dziesiątkę. Atom błyskawicznie zawojował rynek produktów embedded, okazał się gwoździem do trumny rozwiązań bazujących na wentylatorze i niewątpliwie silnie przyczynił się do rozwoju całej branży.


Tab.3. Dane kontaktowe do firm

Niedawne przejęcie przez Intela firmy soft ware’owej WindRiver przyjęto jako dowód, że aktywność Intela w zakresie omawianych produktów będzie w przyszłości coraz większa. Już dzisiaj branża jest silnie zdominowana przez Intela, gdyż AMD i inne konkurencyjne rozwiązania liczą się mniej niż kiedykolwiek. Na razie pobierający około 2W Atom odpowiada potrzebom rynku, niemniej prawie pewne jest, że za kilka lat zostanie zastąpiony nową konstrukcją. Plotki o tym słychać już od pewnego czasu, ale tak naprawdę to nikt nie wie, kiedy takie wydarzenie nastąpi.

Trudno oczekiwać, aby Intel wprowadzał nowe rozwiązania, gdy Atom sprzedaje się znakomicie, bo to nie ma sensu ekonomicznego. O tym, co się będzie działo w najbliższych miesiącach, zadecydują zapewne konkurenci, spośród których najczęściej wymienia się firmę ARM. Pozostałe firmy, jak na przykład AMD, mają obecnie sporo kłopotów wynikających ze spadającej sprzedaży na rynku konsumenckim i trudno uznać, aby mogły w tym obszarze rynku przejąć inicjatywę.

Oprócz wentylatorów eliminacja rozwiązań mechanicznych dotyczy też połączeń. Procesor i pamięci w wielu modelach są lutowane do płytki drukowanej, co poprawia niezawodność w zastosowaniach, gdzie są narażenia mechaniczne, takie jak wstrząsy i wibracje oraz zmiany temperatury pracy w szerokim zakresie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również