Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy

| Automaticon 2015 Artykuły

Holenderska firma Victron Energy jest niekwestionowanym liderem w zakresie przetwornic do zastosowań nieprzemysłowych. W swojej ofercie ma urządzenia łączące w sobie zaawansowaną ładowarkę akumulatorów oraz inwerter z wyjściem sinus. Występują w dwóch seriach: podstawowej (Multi) oraz rozbudowanej o drugie wejście AC (Quattro).

Ładowarki z inwerterami firmy Victron Energy

Produkty te występują w wersjach przystosowanych do napięć 230 V i 120 V, zawierają inwertery i ładowarki o różnej wydajności. Połączenie inwertera z ładowarką umożliwia znalezienie zastosowania w wielu różnych aplikacjach. Oto kilka z nich. Produkty te występują w wersjach przystosowanych do napięć 230 V i 120 V, zawierają inwertery i ładowarki o różnej wydajności. Połączenie inwertera z ładowarką umożliwia znalezienie zastosowania w wielu różnych aplikacjach. Oto kilka z nich.

Samochody i łodzie

Oprócz standardowej instalacji 12 VDC w samochodach kempingowych wymagana jest instalacja 230 VAC umożliwiająca podłączenie wielu urządzeń. Zastosowanie ładowarko-inwertera zapewnia zasilanie prądem przemiennym sinus w instalacji, a w przypadku podłączenia do sieci (np. na kempingu) umożliwia naładowanie akumulatorów pokładowych.

Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w łodziach. Podczas postoju w porcie pokładowa instalacja pobiera prąd z portowej sieci, a ładowarka ładuje pokładowe akumulatory. W przypadku braku zasilania z sieci energia pobierana jest z akumulatorów - część na potrzeby instalacji DC, a część zostaje przekształcona za pośrednictwem inwertera i dostarcza energię do instalacji prądu przemiennego.

Podobne zastosowanie można znaleźć w karetkach, gdzie część sprzętu medycznego musi być zasilana z 230 VAC. To samo dotyczy tzw. mobilnych warsztatów, gdzie istnieje konieczność dostarczenia zasilania do elektronarzędzi takich jak np. wiertarki, czy szlifierki. Również w pojazdach specjalnych, czy wojskowych część urządzeń elektrycznych wymaga prądu przemiennego. W przypadku systemów zasilania fotowoltaicznego, wspomaganych przez generatory, użycie urządzeń Multi i Quattro również jest wskazane. W tym przypadku zamiast podłączenia zasilania z sieci podłączony zostaje generator. Gdy energia z paneli fotowoltaicznych nie jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie odbiorów, załączony zostaje generator uzupełniający braki w energii.

Przy kiepskiej jakości zasilania z sieci elektroenergetycznej Victron proponuje zastosowanie Multi lub Quattro do zapewnienia awaryjnego zasilania. W przypadku normalnej pracy sieć zasila odbiory i doładowuje baterię akumulatorów, jeśli jest to wymagane. Kiedy nastąpi zanik zasilania sieciowego, samoczynnie załącza się inwerter i pobierając energię z baterii akumulatorów wytwarza prąd przemienny na wyjściu, aby zasilanie odbiorów pozostało niezakłócone. Taki rodzaj pracy przypomina standardowy UPS.

Kolejną ciekawą aplikacją jest wsparcie generatora prądotwórczego, a w zasadzie podniesienie jego mocy. W przypadku dużego zapotrzebowania na moc chwilową i zbyt niskiej mocy maksymalnej generatora, akumulatory za pośrednictwem inwertera wspomagają generator i pokrywają zapotrzebowanie odbiorów.

Urządzenia Multi i Quatro będzie można zobaczyć na Automaticonie. Zapraszamy!

Dacpol
www.dacpol.eu

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie