Wkrocz w nową erę inspekcji optycznej z mikroskopami wideo Ash Vision

| Automaticon 2015 Artykuły

We współczesnej elektronice prym wiedzie miniaturyzacja, co sprawia że wymogiem jest stosowanie najnowszych technologii w dziedzinie rozwiązań wizyjnych. Wszelkie prace, czy czynności inspekcyjne wymuszają użycie mikroskopu, aby nie pominąć żadnych szczegółów. Czasy układów elektronicznych w rozmiarach, w których nieuzbrojone oko zauważyło większość detali, odeszły w niepamięć. Postęp technologiczny wymaga coraz nowszych narzędzi pracy, bez których nie można się obejść.

Wkrocz w nową erę inspekcji optycznej z mikroskopami wideo Ash Vision

Nowością w ofercie firmy SMT-TECHmikroskopy wideo irlandzkiego producenta Ash Vision, pomagające dostrzec nawet najmniejsze szczegóły, który od wielu lat jest liderem w łączeniu elektroniki i optyki, tworząc jedną całość posiadającą wiele funkcji, których klasyczne mikroskopy najprawdopodobniej nigdy mieć nie będą.

Fot. 1. Obrazy uzyskiwane przy użyciu mikroskopu

Zastosowanie mikroskopów wideo i ich możliwości

Fot. 2. Model VESA

Mikroskopy Ash Vision przeznaczone są do wszelkiego rodzaju zastosowań przemysłowych, idealnie spełniają swoją funkcję w zakresie inspekcji układów elektronicznych, kontroli jakości montażu i połączeń lutowanych. Pozwalają na wychwycenie błędów produkcyjnych, co znacząco wpływa na efektywność produkcji i szybkość reakcji w przypadku wykrycia błędu. Mikroskopy mają wiele funkcji bardzo przydatnych podczas kontroli optycznej, jak:

  • siatkę pomiarową pozwalającą na wykonywanie pomiarów komponentów zamontowanych na płytce PCB z dokładnością do 0,01 mm,
  • możliwość zapisywania zdjęć na pamięci przenośnej typu pendrive wraz z uchwyceniem wszelkich danych wyświetlanych na monitorze takich, jak powiększenie, wymiary komponentów oraz linie pomiarowe, zapisane zdjęcia, które można przenosić na komputer i tworzyć z ich użyciem dokumentację bądź archiwizować je dla późniejszych celów.

Kolejną funkcją jest tryb wysokiego kontrastu, który pozwala uchwycić detale niewidoczne na obrazie kolorowym. Natomiast zastosowanie dodatkowych filtrów niweluje refleksy świetlne, poprawiając tym samym jakość wykonywanych zdjęć i podglądu na żywo. Powiększenia, jakie zapewnia urządzenie, wynoszą:

  • 2,0-85× dla obiektywu 4× dołączonego do zestawu Table,
  • 2,5-105× dla obiektywu 5× dołączonego do zestawu VESA,
  • 30-200× dla obiektywu 10× opcjonalnie.

Głębię ostrości dla poszczególnych powiększeń i dostępnych obiektywów, i szczegółowe dane dotyczące powiększenia oraz powierzchnię (pole) roboczą podano tabeli.

Innowacyjne technologie zastosowane w mikroskopach wideo

Fot. 3. Model Table

Ash Vision w swoich urządzeniach zastosował nowatorskie rozwiązanie, jakim jest tzw. ciekła soczewka. Technologia ta polega na umieszczeniu wewnątrz soczewki pojemnika z dwoma cieczami, z których jedna jest przewodnikiem, a druga izolatorem. Sterując napięciem elektrod stykających się z oboma płynami, granica pomiędzy nimi odkształca się, pozwalając na uzyskanie żądanego kształtu soczewki i tym samym na regulację ogniskowej.

Pozwala to również na skrócenie reakcji soczewki do 5 ms w przypadku wyostrzania obrazu (tzw. funkcja auto focus). W celu zapewnienia najwyższej jakości obrazu urządzenie daje możliwość obserwowania obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p, dzięki czemu obraz jest niesamowicie ostry i czytelny.

Dlaczego warto korzystać z mikroskopów wideo?

Fot. 4. Model przenośny typu lupa

Stosując mikroskopy wideo, można dostrzec najmniejsze szczegóły, zachowując przy tym naturalną pozycję pracy.

Dzisiejsza elektronika przybiera coraz mniejsze wymiary, wymuszając na nas większą dokładność i precyzję wykonywanych prac. Mikroskopy tego typu sprawdzają się nie tylko w przypadku prac inspekcyjnych, ale także w przypadku czynności serwisowych. Szybka reakcja układu optycznego oraz obraz w wysokiej rozdzielczości, przekazywany do monitora w czasie rzeczywistym, sprawiają, że żadne szczegóły nie umkną uwadze, a zadania naprawcze i inspekcyjne w przypadku nawet najmniejszych elementów nie będą stwarzać problemów.

Dodatkowym atutem jest duża przestrzeń robocza, którą użytkownicy otrzymują w pełnym zakresie powiększenia, odległość robocza soczewki od oglądanych elementów wynosi 200 mm. Różnorodność funkcjonalna urządzeń firmy Ash Vision sprawia, że doskonale sprawdzają się nie tylko w przypadku przemysłu elektronicznego, ale także jako narzędzie pracy dla zegarmistrzów, jubilerów, protetyków oraz wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka precyzja.

Różnorodność modeli

Tabela. Przegląd parametrów mikroskopów

W ofercie jest kilka różnych modeli, pozwalających na zaadaptowanie urządzenia do różnych warunków pracy, począwszy od stanowiskowych modeli VESA czy Table, a kończąc na ręcznym mikroskopie ION z wyświetlaczem 4,3 cala, pozwalającym na inspekcję w trudno dostępnych miejscach i pozycjach, które dla wersji stanowiskowych są nieosiągalne.

Urządzenie jest szczególnie przydatne podczas inspekcji ilości i jakości nałożenia pasty lutowniczej lub innych czynności inspekcyjnych wymagających kompaktowych rozmiarów i możliwości manewrowania w każdej płaszczyźnie.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl