Przegląd nowości firmy Italtronic

| Energetab 2015 Artykuły

Włoska firma Italtronic to znany i renomowany producent obudów dla elektroniki z tworzyw sztucznych o dużej funkcjonalności. Italtronic nieprzerwanie wprowadza do oferty nowe wersje i opracowania, z tego powodu poniżej przedstawiamy skrótowy przegląd najważniejszych nowości jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach.

Przegląd nowości firmy Italtronic

Modulbox XTS Compact

Fot. 1. Modulbox XTS Compact

Jest to kompaktowa wersja najpopularniejszej obudowy Italtronica przystosowana do mocowania na szynie DIN i dostępna w trzech wykonaniach A, B i C różniących się między sobą liczbą wnęk umożliwiających wyprowadzenie złączy z płytki drukowanej na zewnątrz, odpowiednio po obu stronach, po jednej stronie oraz bez takich wyprowadzeń (fot.1).

Obudowa wykonana jest z niepalnego (UL94-V0) tworzywa PC i ABS w kolorze jasnoszarym.

Obudowy na szynę DIN 35 mm mają standardową wysokość 90 mm i głębokość 32,2 mm, dzięki czemu pasują do skrzynek instalacyjnych i dobrze komponują się z resztą osprzętu instalacyjnego. W zależności od potrzeb ich szerokość może wynosić 2M, 3M, 4M, 5M, 6M, 8M, 9M, 12M, gdzie M to standardowa grubość pojedynczego najmniejszego modułu wynosząca 17,5 mm.

Konstrukcja mechaniczna obudowy bazuje na trzech częściach: podstawie, haczyku i różnej części górnej, jak wspomniano w trzech wersjach. Daje to możliwość dopasowania produktu do różnych wymagań w zakresie wielkości i opcji złączy. Każda wersja pozwala na zamontowanie płytki drukowanej o standardowej grubości bez użycia narzędzi i akcesoriów.

Trzy typy obudów pozwalają też na elastyczność projektową w zakresie rozkładu podzespołów na płytce drukowanej. Wersja A pozwala na montaż dużej liczby złączy i panelu kontrolnego, wersje B i C dają z kolei możliwość zastosowania wyższych elementów, co nie jest łatwe, gdyż obudowa na szynę DIN ma relatywnie niewiele wolnej przestrzeni między PCB, a obudową w obniżonej części.

APAR to firma o charakterze produkcyjno- handlowym, obecna na rynku automatyki, elektroniki i pomiarów w Polsce. Oferta skupiona jest w dwóch podstawowych działach automatyki przemysłowej oraz złączy i obudów. W tym ostatnim zakresie jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firm Italtronic, Multibox, Richard Wöhr, Gainta, Hartmann Codier i PTR Messtechnik.

Obudowy do komputerów jednopłytkowych

Fot. 2. Obudowy do komputerów jednopłytkowych

Raspberry Pi, Arduino, BeagleBone to popularne na rynku i szeroko wykorzystywane platformy komputerów jednopłytkowych stosowanych w domowej automatyce, aplikacjach inteligentnego domu, robotyce i wielu innych miejscach. Firma Italtronic ma w ofercie specjalne wersje obudów przeznaczonych do tych komputerów.

Wersje dla Raspberry Pi (także B+) są dostępne w klasycznej wersji na szynę DIN o wielkości 4 i 6 i 8 modułów z panelem czołowym (XTS), jako kompaktowa wersja płaska bez panelu XTS Compact oraz w wykonaniu z prostokątnym otworem na wyświetlacz LCD TFT (fot. 2).

Z kolei wersja o oznaczeniu PLC tej obudowy ma większą wysokość, co pozwala poza samym komputerem zmieścić w obudowie także dodatkowe moduły rozszerzeń. Inna seria dla tego komputera o oznaczeniu Railbox 22,5, to przykład obudowy też przeznaczonej do montażu na szynie, ale głębokiej (120 mm) i wąskiej, bo zajmującej w wersji podstawowej jedynie 22,5 mm lub w wersji podwójnej 45 mm. Taka obudowę montuje się pionowo co zapewnia oszczędność miejsca i zapewnia ona lepszy dostęp do gniazd komputera.

Do komputera Beaglebone Black przeznaczone są obudowy z serii XTS (klasyczna na szynę z panelem o szerokości 4 M), XTS Compact (o obniżonej wysokości) oraz dwie analogiczne obudowy o szerokości 6M. Całość tworzy grupę kilkudziesięciu różnych produktów (wersji i rozmiarów), zapewniających możliwość wyboru.

Obudowy Incabox XTS

Fot. 3. Obudowy Incabox XTS

Incabox XTS to rozbudowana i wielowariantowa seria obudów tablicowych przeznaczonych do tworzenia aplikacji przemysłowych. Obudowy składają się z części bazowej w której umieszczone są płytki drukowane oraz części frontowej montowanej na tablicy sterującej urządzenia. Obie części łączone są zatrzaskowo i są montowane zatrzaskowo na szynie DIN. Na bocznych ściankach montowane są zatrzaski które zapewniają dobry docisk części frontowej do tablicy urządzenia (fot. 3).

Najważniejsza częścią obudów Incabox XTS jest panel frontowy, który może być wykonany ze szkła lub poliwęglanu, a jego ramka dopasowana jest do montażu wyświetlacza z panelem dotykowym w tym z panelami iGlass. Za pomocą folii poliestrowych można dodać do panelu frontowego opisy, pola maskujące elementy montażowe lub obrys wyświetlacza. Inne wykonania pozwalają na zbudowanie panelu frontowego z przyciskami i dowolnym innym wyświetlaczem. Płytka drukowana wsuwana jest w przygotowane prowadnice do obudowy od tyłu dzięki czemu nie są wymagane dodatkowe złącza.

Atuty obudowy Incabox XTS to wyjątkowa elastyczność pozwalająca na komponowanie różnych wersji pod kątem wielkości, typu panelu czołowego, a nawet koloru. Kolejne zalety to wysoki stopień odporności środowiskowej frontu pozwalający na stosowanie w warunkach przemysłowych. Przykładowe wymiary obudów tego typu to: 48×96, 96×96, 96×144 mm.

Obudowy iTouch

Fot. 4. Obudowy iTouch

iTouch to seria eleganckich obudów i nowoczesnym wyglądzie przeznaczona do budowy aplikacji takich jak panele sterujące w inteligentnym budynku, regulatorów i nastawiaków. Przeznaczone są do montażu natynkowego lub do wpuszczenia pod tynk. Obudowa składa się z części mocowanej do ściany w której tylnej ściance można wyłamać otwór o wielkości typowej puszki instalacyjnej. Do przykręconej do ściany bazy montuje się dekoracyjny front kryjący wyświetlacz. Oferta umożliwia wiele konfiguracji obudów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta (fot. 4).

Obudowy mogą być czarne, chromowane lub białe (ABS). Wymiary panelu to 80×120 mm przy grubości 10, 15 i 25 mm. Dostępne są trzy wersje o różnym przeznaczeniu: iShape, STD shape, oraz CSF. Pierwsza jest najbardziej elastyczna bo pozwala na stosowanie różnych paneli frontowych z plastiku, szkła, oraz wyświetlaczy z panelem dotykowym. Druga seria jest prosta ponieważ wyświetlacz z dotykiem jest oferowany jako zintegrowana całość. Trzecia seria kierowana jest do urządzeń bez wyświetlacza graficznego, np. z pokrętłem sterującym lub kontrolkami LED.

Panele iGlass

Pod nazwą iGlass kryją się proste panele sterownicze do zastosowań w np. inteligentnym budynku. Ich cechą znamienną jest to że przystosowane są do montażu naściennego w typowych puszkach elektroinstalacyjnych o średnicy 60 mm. Wymiary zewnętrzne panelu wynoszą 80×80 mm lub 80×120 mm, także z narożnikami zaokrąglonymi. Wnętrze panelu iGlass kryje sterownik elektroniczny którego funkcjonalność można dopasować do wielu typowych zadań związanych z automatyką budynkową.

Usługi

Dla wszystkich wytwarzanych obudów firma Italtronic oferuje pełną gamę usług dodatkowych i personalizacji, jak nadruk cyfrowy oznaczeń i napisów oraz obróbka CNC detali (frezowanie, otworowanie). Ponadto do końca 2015 roku Italtronic oferuje konstruktorom darmowe próbki swoich produktów wraz z darmową dostawą. Co więcej próbki te mogą być dostarczone również po uprzednim wykonaniu dla nich obróbki mechanicznej i personalizacji.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl