Przegląd technologii wyświetlaczy oraz monitorów w ofercie Elhurtu

| Energetab 2015 Artykuły

Nieustanny rozwój branży optoelektronicznej zapewnia większą dostępność i coraz niższe koszty implementacji przez producentów urządzeń elektronicznych wielu rozwiązań, które mają wpływ na prostotę obsługi oraz większą atrakcyjność sprzętu pod kątem wizualnym. Jest to widoczne zwłaszcza w wyświetlaczach, które stają się coraz większe, bardziej czytelne i wyraźniej prezentują treści.

Przegląd technologii wyświetlaczy oraz monitorów w ofercie Elhurtu

W wielu zastosowaniach wyświetlacz jest głównym elementem widocznym dla użytkownika, więc nic dziwnego, że staje się on takim ważnym aspektem wyboru w pracy konstruktora. W niniejszym zestawieniu przedstawiono najbardziej popularne technologie wyświetlaczy w ofercie firmy Elhurt - jednego z najbardziej rozpoznawalnych krajowych dystrybutorów podzespołów elektronicznych.

Wyświetlacze w technologii LCD-TFT

Wisechip - wyświetlacz znakowy

Mimo szalonego postępu w technologii w wielu aplikacjach nieprzerwanie stosuje się graficzne oraz alfanumeryczne wyświetlacze monochromatyczne w technologii LCD, gdyż są one najtańsze, najłatwiej dostępne i występują w wielu standardowych rozmiarach ekranu, przez co od wielu lat nie ustępują one konkurencji.

Do zastosowań, w których wymagana jest większa powierzchnia wyświetlająca, aby przykładowo zaprezentować panel użytkownika czy zapewnić wizualizację złożonych procesów, standardowy wyświetlacz monochromatyczny może okazać się niewystarczający. Wtedy wielu konstruktorów skłania się ku wykorzystaniu wyświetlaczy TFT.

W ofercie Elhurtu znajdują się wyświetlacze producenta Powertip, jednego z najbardziej popularnych producentów wyświetlaczy na polskim oraz światowym rynku, który ma w ofercie m.in. wyświetlacze monochromatyczne:

  • graficzne serii PG (na płytce PCB), dostępne w rozdzielczościach od 98×32 do 320×240 pikseli,
  • graficzne serii PE (na szkle, z tasiemką FPC) dostępne w rozdzielczościach 96×64 do 320×240 pikseli,
  • alfanumeryczne (znakowe) - dostępne w wielkościach od 8×2 (8 znaków × 2 linie) do 40×4. Poza standardowymi FSTN w ofercie są też VATN, znane jako OLED-like - o podobnych parametrach wyświetlania jak wyświetlacze OLED i znacznie niższej cenie.

Wyświetlacz VATN

Powertip - wyświetlacz VATN

Drugą grupą w kategorii LCD-TFT są wyświetlacze kolorowe TFT. Standardowe wykonania dotyczą rozmiarów od 1,44" do 12,1" w proporcjach ekranu 4:3 (klasyczne) lub 16:9 (panoramiczne) i mogą być dodatkowo wyposażone w panel dotykowy rezystancyjny lub pojemnościowy.

W ofercie Powertipa znajdują się również wyświetlacze typu "embedded" z wbudowanym procesorem oraz pamięcią, co umożliwia przykładowo bezpośrednie wyświetlanie plików graficznych czy wideo z pamięci wgranej do urządzenia.

OLED-y

Wyświetlacz typu Ultra Wide

Kolejną grupą wyświetlaczy są jednostki typu OLED. Tajwański producent Wisechip ma w ofercie wyświetlacze znakowe oraz graficzne, monochromatyczne oraz kolorowe, wykonane w technologii pasywnej matrycy. Wyświetlacze te występują w wielu popularnych rozmiarach ekranu, wobec czego stosunkowo łatwo jest je zamienić w aplikacji ze standardowymi wyświetlaczami LCD. Zyskuje się dzięki temu duży większy kontrast, kąt widzenia oraz znaczne poprawienie atrakcyjności całego urządzenia.

Wisechip - wyświetlacz znakowy

Wyświetlacze OLED w wersji monochromatycznej występują w barwach niebieskiej, czerwonej, żółtej, zielonej oraz białej, co ułatwia dobranie pasującego wyświetlacza dla konkretnej aplikacji. Wyświetlacze znakowe występują w wielkościach 16×2, 20×2 oraz 20×4, natomiast wyświetlacze graficzne są o przekątnych od 0,66" do 1,69" (kolorowe) do 5,50" (monochromatyczne).

Monitory, czyli duże jednostki wyświetlające

Monitor serii "multimedialnej"

Do niektórych aplikacji, z racji wygody lub konieczności zastosowania wielkoformatowego urządzenia, stosuje się gotowe rozwiązania wyświetlające takie jak monitory przemysłowe. W ofercie Elhurtu znajduje się pełna gama monitorów z przekątnymi od 10,4 do nawet 65 cali.

Monitory, w odróżnieniu od zwykłych wyświetlaczy czy paneli TFT, są od razu przygotowane do zastosowania w aplikacji docelowej i mają wyprowadzone standardowe interfejsy takie jak VGA, DVI, HDMI. Są one umieszczone w kompletnych obudowach oraz mają przygotowane uchwyty do zamontowania w gotowym produkcie. W zależności od wymagań dotyczących aplikacji, najważniejszymi parametrami branymi pod uwagę przy doborze urządzenia są:

  • proporcje obrazu: 4:3, 16:9 (panoramiczny), 16:3 lub 16:4,5 (ultra-wide).
  • technologia dotyku: pojemnościowy, rezystancyjny, na podczerwień,
  • interfejsy: VGA, HDMI, DVI, LVDS,
  • jasność: standardowa rzędu 300-400 nitów lub podwyższona nawet do 1000-1500 nitów,
  • opcje montażu: VESA, open-frame, stojak, specjalizowane ramki,
  • dodatkowe opcje: wykonanie antiglare, głośniki, złącze USB do bezpośredniego odtwarzania treści multimedialnych.

Monitory szczególnie sprawdzają się w aplikacjach takich jak: pulpity sterownicze w transporcie szynowym, aplikacje digital signage, stoiska reklamowe i infokioski. Są one częścią urządzeń medycznych, systemów parkingowych i paneli informacyjnych w autobusach, tramwajach, pociągach.

Wyświetlacz typu ultra-wide

Wyświetlacz transparentny

Do specjalnych zastosowań, najczęściej w kolejnictwie, autobusach czy informacji pasażerskiej zamiast standardowych wyświetlaczach o proporcji 4:3 lub 16:9 stosuje się wyświetlacze typu ultra-wide, o proporcjach obrazu 16:3 lub 16:4,5 oraz rozmiarach od 28 do 48 cali.

Wyświetlacze tego typu specjalnie ze względu na ich najczęstsze zastosowanie mają szereg wyróżniających cech: wysoki kontrast, jasność oraz szeroki kąt widzenia. Ich oprogramowanie jest specjalnie przystosowane do obsługi nietypowych rozdzielczości i w przypadku wyświetlenia na nim obrazu lub wideo o standardowym stosunku boków, zostanie on obcięty z góry i z dołu oraz wypośrodkowany.

Częstym zastosowaniem monitorów jest informacja reklamowa dla klientów, przykładowo w infokiosku czy na witrynie sklepowej. W ofercie Elhurtu znajduje się specjalna seria monitorów, które mają głośniki z przodu obudowy, aby zoptymalizować odbiór dźwięku przez klientów. Dodatkowym ułatwieniem w wyświetlaniu treści reklamowych jest zastosowanie portu USB, pozwalającego na bezpośrednie odtwarzanie zawartości (wideo, obrazy, muzyka).

Wyświetlacz transparentny

Jako dodatkowe rozwiązanie mogące znacznie zwiększyć atrakcyjność urządzenia lub witryny reklamowej można z pewnością zaliczyć wyświetlacze transparentne, które umożliwiają zastosowanie ich w taki sposób, aby nie zasłaniały elementów wystawy. Wyświetlacze te są dostępne w rozmiarach od 24 do 65 cali i podobnie jak wcześniej opisywane monitory mają funkcjonalność odtwarzania treści prosto z portu USB, z pominięciem komputera oraz głośniki z przodu obudowy.

Więcej informacji na temat wymienionych powyżej produktów można znaleźć na stronach producentów lub kontaktując się z firmą Elhurt, która jest ich oficjalnym dystrybutorem.

Piotr Choczyński
Elhurt Sp. z o.o.

www.elhurt.com.pl