USB i wideo - wydłużenie dystansu transmisji

| Technika

W gamie produktów firmy Icron można znaleźć dwa główne typy urządzeń: USB Extension przez skrętkę Cat 5 oraz światłowód i KVM Extension. Dzięki nim możliwe jest zdalne podłączenie urządzeń USB oraz obsługa komputera ze 100-500 m.

USB i wideo - wydłużenie dystansu transmisji

USB Extenders

To urządzenia, które rozszerzają dystans transmisji interfejsu USB przez różne media transmisyjne. Modele z serii USB Ranger do komunikacji wykorzystują skrętkę kategorii 5 lub lepszej, wydłużając dystans transmisji USB do 100 m. Moduły te mają pełne wsparcie dla USB 2.0, dzięki czemu wszystkie urządzenia w tym standardzie, z prędkościami nawet do 480 Mbps, będą pracowały.

Seria Tych urządzeń wspiera również sprzęt z interfejsem USB 1.1. Istnieje grupa produktów firmy Icron, dzięki którym można wydłużyć dystans USB 2.0 i 1.1 przez światłowód. W tym przypadku mamy do wyboru kilka urządzeń, każde ma nieco inne zastosowanie. USB Ranger 2244 używa do komunikacji światłowodu jednomodowego, wydłuża on zasięg USB 2.0 do nawet 10 km.

Do mniejszych odległości idealnie nadaje się USB Ranger 2224. Korzysta on ze światłowodu wielomodowego, a maksymalna odległość modułu zdalnego od modułu lokalnego to 500 m. Dzięki połączeniu światłowodowemu dodatkowo uzyskuje się izolację galwaniczną między urządzeniem USB a komputerem.

KVM Extension

Tabela 1. Rozszerzenie USB przez skrętkę Cat 5

Są to urządzenia, dzięki którym uzyskuje się zdalny dostęp do komputera. Wydłużają one dystans USB 2.0 i 1.1, obraz oraz dźwięk, dzięki czemu można uzyskać całkowicie zdalny dostęp do komputera oddalonego o nawet kilkaset metrów (model EL3500). Tam, gdzie istnieje infrastruktura sieciowa, do uzyskania zdalnego dostępu do komputera świetnie sprawdzi się model o symbolu EL4500.

Umożliwia on podłączenie się do komputera PC z korzystaniem z istniejącej sieci LAN, a więc sygnał może przechodzić przez switche. Technologia ta nazywa się Rapid Pairing Protocol i korzysta ona z warstwy drugiej modelu OSI, więc wykorzystuje adresy MAC do adresowania. Maksymalny ruch, jaki wygeneruje połączenie KVM EL4500 w sieci, to 50 Mbps.

Cechą główną kolejnego modelu, czyli EL5100 jest maksymalna rozdzielczość, z jaką można przesyłać obraz, wynosząca 1920×1200 z 24-bitową głębią koloru. Rozdzielczość nie maleje wraz z odległością, a wynosi ona 100 m przez skrętkę CAT 5 lub lepszej.

Dostępne są również wersje OEM i modeli USB Ranger i KVM Extender, dzięki czemu w prosty sposób można rozszerzyć funkcjonalność już istniejących urządzeń, takich jak: tablice multimedialne, urządzenia do obrazowania z interfejsem dotykowym bądź innym, urządzenia do rezonansu magnetycznego oraz wiele innych.

Wszystkie urządzenia Icron pracują w pełnym plug & play, więc do ich uruchomienia wystarczy podłączyć wszystkie przewody i uruchomić komputer bez dodatkowej konfiguracji, co jest niewątpliwie wielką zaletą.

Piotr Gocłowski
Elmark Automatyka

www.elmark.com.pl

Zobacz również