Kontrola jakości w procesie produkcji elektroniki

| Energetab 2014

W dzisiejszych czasach firmy produkujące urządzenia elektroniczne, oprócz wysokiej wydajności, szukają skutecznego sposobu kontrolowania procesu produkcyjnego dla technologii SMT, począwszy od poprawnego nakładania pasty lutowniczej przez montaż elementów, a skończywszy na procesie lutowania.

Kontrola jakości w procesie produkcji elektroniki

Automatyczne drukarki szablonowe

Bardzo pomocne w kontroli jakości okazują się rozwiązania proponowane przez samych producentów urządzeń. Jednym z takich systemów jest chociażby system automatycznego dokładania pasty lutowniczej co określoną liczbę cykli lub w przypadku wykrycia braku pasty przez system inspekcyjny. Oferowane przez SMT-Tech automatyczne drukarki szablonowe w standardzie wyposażone są w funkcje inspekcji 2D.

Zapewnia on jedynie podstawową kontrolę pokrycia pastą lutowniczą płyty PCB. Producent przewiduje jednak możliwość zainstalowania w drukarkach systemu inspekcji 3D, umożliwiającego dokonywanie szerokiej analizy wykonanego nadruku pasty lutowniczej. Natomiast w przypadku wykrycia defektu istnieje możliwość wyłączenia wadliwej płytki z dalszego procesu produkcyjnego.

Automaty pick & place

Firma Mirae w najnowszej generacji urządzeniach z serii MR gwarantuje swoim klientom uzyskanie jeszcze wyższego poziomu jakości poprzez możliwość zainstalowania dodatkowych systemów monitorowania procesu montażu. Automaty z serii MR umożliwiają pracownikom kontrole jakości poprzez stosowanie zintegrowanego systemu monitorowania procesu tzw. traceability, umożliwiającego śledzenie każdej produkowanej płytki PCB.

Poza wspomnianym już wcześniej systemem kontroli urządzenia mają wiele dodatkowych funkcji pozwalających kontrolować proces produkcyjny bezpośrednio przez samą maszynę. Sprzęt z serii MR wyposażony został standardowo w system kontroli obecności elementu tzw. CDON.

Oprogramowanie zapewnia stałą kontrolę obecności elementu na ssawce, od chwili pobrania, do odłożenia komponentu na płytkę, uwzględniając indywidualny poziom podciśnienia dla każdego elementu biorącego udział w procesie produkcyjnym. Dzięki temu system zapewnia bezproblemową pracę np. z elementami w obudowach cylindrycznych.

Dla jeszcze większej skuteczności system może zostać dodatkowo wyposażony w czujniki laserowe, które w przypadku pracy z elementami 01005 wykluczają możliwość utraty elementu bądź błędnego rozpoznania w trakcie montażu. Seria maszyn MR ma również rozbudowaną wersję systemu ZHMD, który dzięki specjalnie zaprojektowanemu oprogramowaniu umożliwia dokonanie inspekcji poprawności odłożenia elementów na płytce PCB.

Oznacza to, że automat ma możliwość dokonania autoweryfikacji, dzięki czemu wzrasta skuteczność wykrywania wad produkcyjnych. Natomiast sam proces kontroli jakości nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń np. AOI. Ostatnią innowacją jest stosowany na indywidualne życzenie klienta system kamer i oświetlenia RGB, pozwalający np. na rozpoznawanie kolorów kondensatorów czy sprawdzanie położenia katody.

Piece lutownicze

W przypadku pieców lutowniczych dotychczasowa kontrola jakości bazowała jedynie na dokonywaniu odczytów wskazań temperatury w określonej strefie lutowniczej z monitora znajdującego się w piecu. Natomiast ewentualna kontrola uzyskiwanego profilu lutowniczego realizowana była przez zewnętrzne urządzenia wymagające montażu czujników na płycie PCB. Natomiast na dzień dzisiejszy dzięki systemowi RTPM firmy TSM dział kontroli jakości i operatorzy mają możliwość bieżącego odczytu temperatury na każdej płytce PCB znajdującej się w piecu. Dzięki temu można wprowadzić wszelkie zmiany temperaturowe na bieżąco, obserwując jednocześnie, jaki mają one wpływ na uzyskany profil lutowniczy.

Rozwiązanie to przyspiesza również w znaczący sposób tworzenie nowych profili lutowniczych i dopracowanie ich z dokładnością do kilku stopni w każdej ze stref. Kolejnym rozwiązaniem podnoszącym jakość procesu produkcyjnego jest system zarządzania azotem NTPM. Oprogramowanie zostało zintegrowane z dostarczanymi przez TSM generatorami azotu, które producent również jest w stanie wbudować we wnętrzu pieca lutowniczego.

System podobnie jak RTPM dokonuje na bieżąco analizy zawartości azotu w danej strefie i porównuje je z parametrami, które chcieliśmy osiągnąć. Poprzez zintegrowany system zarządzania istnieje możliwość wprowadzania zmian ilości dostarczanego gazu do każdej strefy tak, aby w rezultacie uzyskać oczekiwany przez użytkownika efekt. Producent aktualnie pracuje również nad możliwością zastosowania powyższych rozwiązań we wszystkich obecnie pracujących urządzeniach.

Nowości w ofercie SMT-Tech

Poza poszerzeniem swojej oferty o nowe urządzenia, firma wprowadza dla swoich obecnych oraz przyszłych klientów szereg nowych usług jak:

  • wynajem długo- i krótkoterminowy linii produkcyjnych,
  • kredyt kupiecki na zakup nowych linii SMT,
  • możliwość zakupu maszyn używanych,
  • możliwość uczestniczenia w programie "Line Plus" umożliwiającym zwiększenie wydajności obecnej linii produkcyjnej w dowolnym momencie.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl