Rozwiązania chmurowe w Altium Designer
| TechnikaKażdy użytkownik czy organizacja posiadająca licencję Altium Designer z ważną subskrypcją ma możliwość skorzystania z rozwiązań chmurowych Altium 365. Altium 365 pozwala na stworzenie dla organizacji wydzielonego miejsca w chmurze, określanego jako Workspace, pozwalającego przechowywać dane projektowe, między innymi projekty oraz bibliotekę komponentów, we wbudowanym systemie kontroli wersji.
Dzięki Altium 365 możliwe jest zaawansowane zarządzanie tymi danymi oraz łatwa współpraca między projektantami, kierownikami, zaopatrzeniem, produkcją oraz wszystkimi innymi osobami czy organizacjami, związanymi z procesem projektowym/produkcyjnym. Dzięki umieszczeniu danych w chmurze, w bardzo prosty sposób można między innymi:
- udostępniać projekty innym użytkownikom do edycji czy przeglądania,
- tworzyć komentarze/taski, czy to przez użytkowników Altium Designer czy przez osoby korzystające z przeglądarki projektów w przeglądarce internetowej,
- korzystać ze wspólnej, spójnej biblioteki komponentów,
- automatycznie wymieniać dane z projektantami mechaniki, z możliwością edycji elementów mechanicznych produktu tak w Altium Designer, jak i w mechanicznym programie CAD. Funkcjonalności oferowane w A365 zależą od wybranego planu subskrypcyjnego – Standard, Pro czy Enterprise. Dodatkowo, Altium oferuje osobne aplikacje, rozszerzające funkcjonalności platformy. Poniżej opisano wybrane z nich.
Aplikacje ECAD Connectivity
Aplikacje ECAD Connectivity (Eagle Basic Connector, KiCad Basic Connector, OrCAD Basic Connector) pozwalają na obsługę projektów/bibliotek z oprogramowania Eagle (ASCII, v5 i nowsze), KiCad (do v6) czy OrCAD (schemat – pliki .dsn; PCB – pliki .brd v17.2 i nowsze, .alg, .MAX, .ALG; pliki bibliotek .olb itd. są tylko przechowywane, bez możliwości podglądu) na platformie A365. Te nieodpłatne aplikacje pozwalają umieścić projekty z wymienionych programów w Workspace. Przetworzone projekty są przechowywane w natywnym systemie kontroli wersji Git i interpretowane w widokach projektu, takich jak schematy, PCB, PCB 3D oraz listy BOM. Dzięki integracji z Altium 365, projekt i jego dokumenty mogą korzystać z zaawansowanych funkcji, takich jak kontrola widoczności obiektów i warstw, dwukierunkowy cross-probing, współpraca poprzez zarządzane udostępnianie projektu czy komentowanie dokumentów. Jeśli organizacja posiada dostęp do aplikacji BOM Portal, można utworzyć z projektu dokument Managed BOM. Ponadto, jeśli pojawi się nowa wersja projektu (np. w wyniku dalszej pracy zewnętrznego wykonawcy), istniejący projekt w Workspace można zaktualizować, zatwierdzić jako nową rewizję w systemie kontroli wersji i zarejestrować to zdarzenie w widoku historii projektu.
Wkrótce dostępne będą aplikacje pozwalające na współpracę z PADS, KiCAD v7 i v8 oraz Zucken CR-5000.
Advanced MCAD CoDesigner
Opcja Advanced MCAD CoDesigner jest niezbędna, jeśli w organizacji, posiadającej plan subskrypcyjny Pro lub Enterprise, wymagana jest wymiana ECAD-MCAD z więcej niż jednym projektantem mechaniki. W planie Standard nie ma ograniczeń co do liczby projektantów mechaniki, lecz wymiana ograniczona jest do podstawowych obiektów i projektów. W planie Pro lub Enterprise, oferującym zaawansowane opcje wymiany danych mechanicznych (obsługa projektów wielopłytkowych, rigid-flex i harness; eksport miedzi jako model 3D; synchronizacja Keepout i obudowy; wstawianie komponentów po stronie MCAD), w cenie subskrypcji można wymieniać dane z jednym projektantem mechaniki, a jeśli to nie wystarcza, należy zakupić aplikację Advanced MCAD CoDesigner dla każdego następnego projektanta MCAD.
Assembly Assistant
Aplikacja Assembly Assistant pozwala uruchomić w przeglądarce internetowej narzędzie wspomagające ręczny montaż PCB.
Typowy proces ręcznego montażu obejmuje wydrukowanie dokumentacji projektowej. Po zainstalowaniu każdego elementu na gołej płytce inżynier odhacza odpowiednią pozycję w wydrukowanym BOM-ie za pomocą ołówka lub długopisu. Musi przy tym ciągle sprawdzać oznaczenia w BOM-ie z tymi na wydruku PCB, aby upewnić się, że komponenty są zainstalowane w odpowiednich miejscach. Oprócz wydruków papierowych niektórzy monterzy mogą otwierać projekt płytki w programie Altium Designer. Oglądanie projektu w oprogramowaniu CAD dostarcza więcej szczegółów, ale wymaga przełączania się między różnymi widokami płytki (2D i 3D) oraz dokumentami (PCB i BOM). Przeglądanie wydruków lub nawigowanie po złożonym oprogramowaniu CAD jedną ręką, podczas gdy druga trzyma się lutownicę, może być nieefektywne, czasochłonne i podatne na błędy.
Assembly Assistant to rozwiązanie, które łączy szczegółowy wykaz materiałów projektu z widokiem montażu w 2D/3D na ekranie. Dzięki zintegrowaniu tych dwóch powiązanych źródeł danych montażowych, aplikacja zapewnia zintegrowane środowisko, które pomaga użytkownikom wykonywać wysokiej jakości pracę podczas ręcznego procesu montażu PCB.
Interfejs aplikacji jest intuicyjny i łatwy w użyciu. Na ekranie wyświetlany jest wykaz materiałów zawierający wszystkie komponenty potrzebne do montażu płytki. Umożliwia on przechodzenie od komponentu do PCB w widoku 2D/3D, aby szybko zobaczyć dokładną, fizyczną lokalizację komponentu na płytce. Możesz oznaczać każdy zamontowany komponent, pomijać części (jeśli to konieczne) oraz przeglądać lokalizację (w tym górną i dolną stronę płytki) wszystkich elementów. Ponieważ wszystko odbywa się w połączonej przestrzeni roboczej, każda zmiana projektu jest automatycznie odzwierciedlana w BOM-ie, bez konieczności ręcznej aktualizacji dokumentacji.
Dariusz Polus Altium Technical Manager
Computer Controls. Sp. z o.o.
www.ccontrols.pl