Zestaw WunderBar - efektywne narzędzie do aplikacji IoT

| Technika

Zestaw WunderBar to skuteczne narzędzie do projektowania własnych aplikacji IoT, które łączy w sobie prostotę programowania oraz niemal nieograniczone możliwości zastosowania. Zestaw składa się z jednostki centralnej opartej na mikrokontrolerze Freescale MK24FN1M0VDC12 oraz 6 minimodułów czujnikowych przeznaczonych do akwizycji danych (światła, koloru, odległości, temperatury, wilgotności względnej, IR, akcelerometru/żyroskopu oraz czujnika hałasu). Każdy z nich wyposażony został w nowoczesny moduł Bluetooth Low Energy, pozwalający na bezprzewodową wymianę danych z jednostką centralną.

Zestaw WunderBar - efektywne narzędzie do aplikacji IoT

WunderBar IoT od firmy Relayr wygląda jak tabliczka czekolady i składa się z 7 modułów połączonych ze sobą w jedną całość (moduł główny oraz wszystkie czujniki) i jako taki może zostać uruchomiony i zaprogramowany od razu po wyjęciu z pudełka. Moduł główny jest wyposażony w układ transmisji danych za pośrednictwem sieci Wi-Fi i komunikuje się z modułami czujnikowymi za pomocą Bluetooth BLE.

Każdy element zestawu może zostać odłączony i umieszczony w specjalnie przygotowanej dla niego obudowie i zainstalowany w dowolnym miejscu (w zasięgu Bluetooth). Do zasilenia każdego z czujników służą baterie guzikowe CR2032. Dzięki zastosowaniu oszczędnej energetycznie technologii BLE, komunikacja pomiędzy czujnikami a modułem głównym jest szybka i oszczędna dla baterii.

Zestaw startowy WunderBar Wi-Fi i Bluetooth Sensor to narzędzie rozwojowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie tworzenia własnych aplikacji nawet osobom nieznającym się na opracowaniu złożonych projektów opartych na komunikacji bezprzewodowej. Platforma jest systemem open source, co daje możliwość tworzenia własnych pomysłów opartych na koncepcji Internet of Things wraz z zestawem czujników współpracujących ze sobą za pomocą Wi-Fi i BLE. Zestaw startowy daje możliwość pobrania różnych narzędzi programistycznych (Software Development Kit - SDK) dla platform iOS, Android i Node.js, w tym aplikacji testowych, które mogą być pobrane z relayr.io.

Czujniki w zestawie

Zestaw zawiera komplet funkcjonalny czujników parametrów środowiskowych takich jak:

  • Temperatury/wilgotności - cyfrowy niskonapięciowy czujnik temperatury i wilgotności względnej HTU21D.
  • Akcelerometr/żyroskop - oparty na układzie MotionTracking MPU-6500 akcelerometr/ żyroskop MEMS, 6-osiowy.
  • Czujnik światła/odległości - moduł TCS37717 o wysokiej czułości RGB i czujnik odległości.
  • Nadajnik podczerwieni - emiter IR SFH4441 wysokiej mocy 950 nm (obudowa specjalna 17°).
  • Mikrofon/detektor hałasu - SPQ-0410HR5H-B, wysokiej jakości niskonapięciowa wersja SMD.
  • całość uzupełnia most do innych systemów - 4-biegunowe podłączenie do innych płyt rozwojowych oraz czujników.

Minimoduły czujników bazują na mikrokontrolerze Nordic nRF51822 BLE (ARM Cortex-M0, Bluetooth 4.0 stack), mają pamięć 16 KB RAM i 256 KB Flash. Dla użytkownika dostępnych jest 8 wydzielonych pinów CPIO, w tym linie SPI, I²C, TWI, UART, ADC.

Moduł główny

Sercem zestawu jest moduł centralny zapewniający za pomocą sieci Wi-Fi komunikację z urządzeniami mobilnymi oraz poprzez łącze BLE z modułami czujnikowymi. Jego sercem jest mikrokontroler Freescale 32-bitowy ARM Cortex-M4 z serii Kinetis MK24FN1M0VDC12 taktowany zegarem 120 MHz z pamięcią Flash 1 MB i 256 KB SRAM. Za komunikację Wi-Fi odpowiada układ Gainspan GS1500M IEEE 802.11b/g/n, WPA/WPA2, full TCP/IP, SSL/TLS, a za Bluetooth Low Energy - Nordic nRF51822 ARM Cortex-M0, Bluetooth 4.0.

W module dla konstruktora dostępne jest 12 linii GPIO, w tym 4 ADC, SPI, I²C i SDIO. Moduł ma wbudowany stabilizator 3,3 V z opcją ładowania ogniwa Li-Ion/Li-Po, port USB Full-speed z OTG oraz zegar RTC.

Conrad Electronic Sp. z o.o.
www.conrad.pl

Zobacz również