ARM inwestuje w procesory dla IoT

Firma ARM wprowadza nową generację 32-bitowych rdzeni procesorów przeznaczonych dla przemysłowych układów wbudowanych, rynku infrastruktury i automatyki domowej. Cortex-M7, budowany w procesie 28 nm, jest najpotężniejszym rdzeniem ARM, który oferuje dwukrotnie większą moc obliczeniową i wydajność w zakresie przetwarzania sygnałów cyfrowych w porównaniu do poprzednich rdzeni Cortex-M. Układy Cortex M7 mają zadebiutować na rynku 24 grudnia 2014 r. Pierwsze licencje obejmą firmy Atmel, Freescale i STMicroelectronics.

Posłuchaj
00:00

- Ludzie chcą mieć interfejsy graficzne, więcej dźwięku i sterowanie głosem. M7 zaoferuje wszystkie rodzaje interakcji, których doświadczają użytkownicy smartfonów i tabletów - mówił Thomas Ensergueix z ARM.

M7 zapewnia 5 CoreMark/MHz oraz 2,14 DMIPS/MHz. Może funkcjonować przy wyższych częstotliwościach niż obecne rdzenie ARM Cortex M, jak na przykład 400 MHz w technologii 40 nm. Rdzeń obsługuje 64-bitowy transfer danych i jest w stanie wykonywać dwie instrukcje równolegle. Zdaniem Thomasa Ensergueix przetwarzanie równoległe będzie jego atutem na wielu różnych rynkach, takich jak np. systemy zarządzania oświetleniem, gdzie wymaga się natychmiastowej reakcji na zmieniające się warunki.

- Dzisiaj w takich aplikacjach można zauważyć grupy małych mikrokontrolerów przeznaczonych do obsługi wyświetlacza i komunikacji. Tutaj chcemy korzystać z jednego procesora do wszystkiego, dla zmniejszenia opóźnień. Cortex-M7 oferuje wystarczającą moc obliczeniową do zarządzania wszystkimi tymi zadaniami równolegle, korzystając z poprawionej wydajności DSP - wyjaśniał Thomas Ensergueix.

Nowy rdzeń, który oferuje elastyczne tryby zasilania i może pracować z mocą poniżej 0,5 W, jest bardziej wydajny niż ARM Cortex-R. M7 może być implementowany jako kompletny moduł MCU o rozmiarze 5 x 5 mm.

źródło: EE Times

Powiązane treści
SoftBank przejmie ARM za ponad 32 mld dolarów
Zestaw WunderBar - efektywne narzędzie do aplikacji IoT
ARM przejmuje Duolog Technologies
ARM spodziewa się poprawy sprzedaży układów w drugiej połowie roku
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów