Enkodery niezawodne na najwyższym poziomie

| Technika

Firma TR-Electronic jest znana na rynku od wielu lat z dostarczania enkoderów liniowych charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i dużą dokładnością nawet dla standardowych podstawowych wersji tych produktów. Oznacza to, że mogą one być użyte wszędzie tam, gdzie drgania czy duże zmiany temperatur są na porządku dziennym i stanowią istotne kryterium aplikacyjne.

Enkodery niezawodne na najwyższym poziomie

MPI46K

Zdarza się jednak, że wymagania co do pomiaru są jeszcze wyższe, na przykład w aplikacjach, gdzie niezawodność działania jest wymogiem nadrzędnym ze względu na utrudnioną wymianę albo naprawę enkodera. Przykładem może być sterowanie systemem jazów bądź śluz wodnych, gdzie ciągły pomiar pozycji jest kluczowy, aby zapewnić poprawność działania układu sterowania oraz długotrwałą żywotność.

Do takich specjalistycznych aplikacji firma TR-Electronic przygotowała kompletnie nowe rozwiązanie enkodera magnetostrykcyjnego LMR 70, w którym trzy niezależne układy pomiarowe pracują równolegle. Co więcej ten potrójny system pomiarowy zintegrowany został w stalowym pręcie ze stali nierdzewnej o małej średnicy 10 mm i jest przystosowany do pracy nawet przy ciśnieniu do 600 barów.

Każdy zintegrowany układ pomiarowy tego enkodera zawiera własne zasilanie elektroniki oraz ma oddzielne wyjście sygnałowe. Trzy układy działają niezależnie od siebie oraz nie zakłócają poszczególnych pomiarów, a jeżeli są wykorzystywane w tym samym czasie, mogą się synchronizować.

To już od użytkownika zależy, czy będzie wykorzystywał dane z jednego systemu pomiarowego lub tworzył system redundantny bazujący na jednoczesnych informacjach z dwóch oraz trzech pomiarów do zapewnienia jak największej niezawodności przy pozycjonowaniu. Przetworniki zawarte w enkoderze dostarczają sygnałów analogowych (napięciowy i prądowy), a dodatkowo w komunikacji szeregowej jest też cyfrowy sygnał SSI.

Enkodery liniowe firmy TR-Electronic LMR 70 umożliwiają pomiar pozycji w zakresie do 2000 mm, zapewniając pokrycie w większości wymagających aplikacji pomiaru drogi w zaawansowanych systemach przemysłowych.

Pomiar liniowy z ATEX 2/22

LMR70

Współczesne aplikacje przemysłowe działają w coraz trudniejszych warunkach środowiskowych i są częścią złożonych systemów, co podnosi poprzeczkę producentom coraz wyżej w zakresie wymagań technicznych dla tych komponentów.

Tym samym zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa urządzenia i niezawodności działania w przypadku elementów do pomiaru drogi lub pozycjonowania w ruchu liniowym staje się również istotne w strefach zagrożonych wybuchem. W tym obszarze firma TR-Electronic przygotowała specjalne wersje najlepszych enkoderów liniowych LP46K, które zostały przystosowane do pracy właśnie w strefach EX.

Ich konstrukcja bazuje na pomiarze magnetostrykcyjnym, który cechuje się bardzo dużą dokładnością oraz umożliwia wykonywanie bezdotykowych pomiarów absolutnych, co pozwala uniknąć zużycia materiału podczas pomiaru. Dodając do tego wykonanie pod specyfikację klienta oraz różnorodność sygnałów komunikacyjnych, tworzy to z LP46K liniał o ogromnym potencjale pomiarowym.

W przypadku zastosowań w strefach, gdzie występują gazy (II 3G), bądź pyły (II 3D) liniały TR-Electronic to rozwiązanie gwarantujące bezpieczną oraz niezawodną pracę, a to podstawa pewnego pomiaru.

Robert Skibiński
Stoltronic Polska

www.stoltronic.pl

Zobacz również