Bezpieczniki firmy SIBA niezawodnym zabezpieczeniem elektroniki

| Technika

Bezpieczniki w elektronice były, są i zawsze będą, obojętnie czy w wersji przewlekanej, do montażu powierzchniowego, jako jednorazowe lub samoresetujące PTC, gdyż w każdym urządzeniu znajdzie się obwód wymagający ochrony, a nie ma innych rozwiązań zapewniających tak dużą funkcjonalność za niewielką cenę. Wraz z tym, jak współczesna elektronika staje się coraz bardziej skomplikowana, rośnie też liczba typów tych elementów dostępnych na rynku, gdyż bezpieczniki muszą być dopasowane do wymagań aplikacji.

Bezpieczniki firmy SIBA niezawodnym zabezpieczeniem elektroniki

Rozważając dobór bezpiecznika do projektowanej aplikacji, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Siba, niemieckiego producenta tych elementów, zapewniającego bardzo szerokie portfolio produktów katalogowych a także możliwość wyprodukowania wersji o indywidualnie dobranych parametrach i charakterystyce. Ważną częścią oferty są elementy miniaturowe, przeznaczone właśnie do zastosowań w elektronice.

Atutem producenta jest też to, że wytwarzane bezpieczniki spełniają wymagania norm branżowych w zakresie bezpieczeństwa, np. mogą pracować w miejscach, w których mogą wystąpić atmosfery wybuchowe. Spełniają też normy północnoamerykańskich jednostek certyfikujących, dzięki czemu są wygodne w zastosowaniu dla producentów eksporterów.

Rodzaje bezpieczników

Bezpieczniki jednorazowe w elektronice to klasyczne rurkowe wkładki topikowe montowane w oprawce (5×20 mm lub popularne w Ameryce Północnej 6,3×32 mm), bezpieczniki kubkowe z wyprowadzeniami z jednej strony do montażu przewlekanego bez podstawki, elementy SMD oraz wersje samoresetowalne (THT i SMD). Wybór technologii zależy od dostępnego miejsca, prawdopodobieństwa zadziałania bezpiecznika oraz ograniczeń aplikacyjnych.

Gdy jest ono duże, stosuje się zwykle wersje rurkowe, bo łatwo można je wymienić. Z kolei, gdy prawdopodobieństwo zadziałania jest bardzo małe i w zasadzie jest skutkiem innych uszkodzeń, używa się wersji kubkowych lub SMD. Bezpieczniki polimerowe zabezpieczają obwody niskonapięciowe przed przeciążeniem, ograniczając wartość prądu zwarciowego.

Bezpieczniki topikowe produkowane są w 4 rodzajach charakterystyk czasowo- prądowych: FF (bardzo szybka), F (szybka), T (zwłoczna) i TT (bardzo zwłoczna).

Małe, ale o dużych możliwościach

Już od dłuższego czasu bezpieczniki dostępne są w wykonaniu do montażu powierzchniowego. Pod względem wymiarów oraz parametrów elektrycznych wersje i przeznaczone do montażu powierzchniowego na płytkach drukowanych są zgodne z normą IEC 60127-4. Szczególną cechą bezpieczników SMD firmy Siba jest to, że są one jednocześnie zgodne z normami IEC i UL, umożliwiając w ten sposób projektantom opracowanie tylko jednej konstrukcji wyrobu na globalny rynek.

Elementy te są wykonane na bazie ceramicznej płytki, na której naniesiono metalowy element topikowy. W tym przypadku topik jest w postaci cienkiej warstwy metalicznej, a nie w formie drucika. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe stało się zabezpieczanie przetężeniowe obwodów niskonapięciowych mniejszymi miniaturowymi wersjami SMD, w tym serią w obudowach 1206, 0603, a nawet 0402 oraz osiągnięcie wysokiej powtarzalności i małych tolerancji parametrów.

Skuteczne zabezpieczenie obwodów

Warto dostrzec, że miniaturyzacja nie oznacza w przypadku bezpieczników firmy Siba kompromisu w parametrach. Mimo małych wymiarów pozwalają one skutecznie zabezpieczać obwody zasilające, a dokładniej gwarantują rozłączenie obwodu nawet, gdy prąd zwarciowy, jaki pojawi się w czasie uszkodzenia, będzie miał bardzo wysoką wartość, nawet 4000 A.

Jest to parametr, na który elektronicy rzadko zwracają uwagę, bo najczęściej selekcji dokonuje się pod kątem prądu i napięcia znamionowego oraz charakterystyki czasowo-prądowej. Tymczasem duża zdolność wyłączania świadczy o rzeczywistej zdolności do ochrony.

Gdy jest ona niska, może się okazać, że urządzenie dołączone do sieci energetycznej o małej impedancji, wskutek nieprawidłowego działania źle dobranego bezpiecznika, ulegnie poważnemu uszkodzeniu, a nawet na skutek niewygaszonego łuku zapali się. Innymi słowy - dobry bezpiecznik to taki, który zadziała w każdych warunkach.

SIBA Polska Sp. z o.o.
www.siba-bezpieczniki.pl

Zobacz również