Nowości w oprogramowaniu firmy ARM – nowe Development Studio

| Technika

ARM, czyli wiodący dostawca technologii mikroprocesorowej w branży, wprowadził na rynek nowe, udoskonalone środowisko programistyczne, czyli Development Studio, które zastąpiło poprzednią wersję oprogramowania DS-5. Development Studio jest kompleksowym pakietem narzędzi umożliwiającym wydajne tworzenie oprogramowania wbudowanego. Jego przeznaczeniem są mikroprocesory pracujące w technologii ARM-a, od mniejszych mikrokontrolerów Cortex-M, do nowoczesnych procesorów wielordzeniowych Cortex-A.

Nowości w oprogramowaniu firmy ARM – nowe Development Studio

Zawarte w nowej wersji złożone funkcje analizy, najnowsze biblioteki oraz drivery pomagają sprawnie budować wydajne produkty wysokiej jakości. ARM Development Studio zawiera:

  • ARM debugger i Keil μVision debugger,
  • Embedded C/C++ ARM Kompilator w wersji 6 oraz kompatybilne licencje działające z poprzednimi wersjami,
  • usprawniony analizator wydajności w celu optymalizacji w systemach Linux, Android lub bare-metal,
  • bloki oprogramowania pośredniego zgodne z CMSIS,
  • ARM v7 i v8 Fixed Virtual Platforms – wirtualne platformy programowe wspomagające rozwój aplikacji bez sprzętu docelowego,
  • Debugger grafiki kompatybilny z OpenGL ES, Vulkan i OpenCL.

Do cech nowego IDE można zaliczyć:

Wszechstronność. Mając ponad 5000 urządzeń w bazie danych, program Development Studio dostarczany jest z wbudowaną obsługą popularnych mikrokontrolerów i procesorów. Istnieje także dodatkowo możliwość zakupu komercyjnych płyt programowalnych w celu przetestowania nowego środowiska. Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) Arma występuje obecnie w dwóch opcjach: Keil μVision dla mniejszych mikrokontrolerów oraz oparte na Eclipse Development Studio.

Wydajność. Dzięki nieinwazyjnemu debuggerowi ARM CoreSight ze śledzeniem i potężnemu analizatorowi systemowemu Streamline Development Studio pozwala zaoszczędzić czas, ułatwiając odnalezienie błędów, jak i pomaga rozwiązać problemy z wydajnością. Zoptymalizowane generowanie kodu w formacie C/C++ zawiera wiodące w branży techniki dla ARM NEON i SVE. Development Studio maksymalizuje wydajność dla aplikacji takich jak DSP, uczenie maszynowe i rozpoznawanie obrazów.

Skalowalność. Development Studio zaprojektowano z myślą o skalowaniu z projektami. Środowisko programistyczne znajduje zastosowanie, począwszy od wczesnych etapów projektowania SoC, aż po testowanie oprogramowania na krzemie, od mniejszych systemów opartych na Cortex-M0+, po platformy Neoverse klasy serwerowej, od startupów po projekty korporacyjne.

Licencjonowanie

W Development Studio wprowadzone zostały zmiany dotyczące zarówno przeznaczenia, jak i wersji licencjonowania produktu. Oprogramowanie to występuje obecnie w czterech wersjach: Bronze, Silver, Gold oraz Platinium. Bronze zawiera kompletny zestaw narzędzi dla wszystkich projektów Cortex-M, a także opcję debuggowania dla wybranych rdzeni Cortex-A i Cortex-R. Ta edycja nie zawiera oprogramowania pośredniego.

Wersja DS Silver ma cechy Bronze, a ponadto wszystkie podstawowe narzędzia do debuggowania, kompilacji, modelowania i analizy wydajności dla rdzeni ARM do architektury ARM v7 w rodzinach Cortex-R i Cortex-A, a także całą gamę układów Cortex-M. W przypadku systemów opartych na architekturze ARM v8 Cortex-A i/lub Cortex-R edycja ta obsługuje również analizę debuggowania i wydajności – co jest idealne dla użytkowników, którzy korzystają z Linuksa na tych rdzeniach.

Z kolei wersja Gold jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników poszukujących w pełni wszechstronnego narzędzia dla wszystkich projektów programistycznych na dowolnych procesorach i architekturze ARM, w tym procesorach ARM v8. Wszystkie mikroprocesory są obsługiwane z debuggowaniem, kompilowaniem, z narzędziami analizy wydajności i wirtualnymi prototypami.

Natomiast Development Studio Platinum zarezerwowane jest dla partnerów firmy ARM opracowujących najnowsze IP core, zanim staną się dostępne. Wersja Platinum zawiera wszystkie funkcje wersji Gold, jak również wsparcie dla najnowszych ogłoszonych IP core w ARM.

Wszystkie wersje Development Studio występują w wersjach sieciowych, jak i jednostanowiskowych. Nowością są wersje terminowe, w tym 90-dniowe. Licencje Silver, Gold i Platinum Development Studio zawierają dodatkowo oprogramowanie MDK Professional, które załączane jest w cenie licencji. Z kolei licencja Development Studio Bronze zawiera MDK Essential.

Podsumowanie

Oprogramowanie IDE Development Studio, którego producentem jest ARM, zawiera wydajne narzędzia do obsługi większości popularnych rdzeni do stępnych na rynku mikrokontrolerów. Poprzez ciągłe wsparcie dla produktu oraz aktualizacje bibliotek ARM Development Studio przewyższa konkurencyjne rozwiązania i przyczynia się do jego rozwoju.

Rozbudowane funkcje analizy oraz możliwość korzystania z wirtualnych prototypów wspierają ponadto pracę programistów, skracając czas potrzebny do wprowadzenia produktu końcowego na rynek.

Na uwagę zasługują również nowe formy licencjonowania produktu, w tym licencje czasowe, które pozwalają znacząco obniżyć koszty podczas zakupu oprogramowania. Ciekawym rozwiązaniem jest załączanie MDK Professional w cenie licencji dla wersji Silver, Gold oraz Platinum. Takie połączenie produktów pozwala na obsługę większości dostępnych na rynku rdzeni. Z kolei ciągłe udoskonalanie narzędzi umożliwia sprawną analizę błędów, sprawdzanie stanów układów peryferyjnych oraz optymalizację wydajności.

W ramach promocji nowej wersji pakietu wszystkie produkty ARM Development Studio dostępne są z rabatem 11%. Promocja trwa do 15 października 2019 r. Cena wersji Development Studio Bronze zaczyna się już od 2995 zł.

 

Grzegorz Cuber
FAE Computer Controls

Computer Controls Sp. z o.o.
tel. 33 485 94 90, info@ccontrols.pl, www.ccontrols.pl