Jak wybrać odpowiedni zasilacz do aplikacji?

| Technika

Zasilacz to urządzenie, które dostarcza energii elektrycznej do odbiorników elektrycznych. Chociaż ich podstawową funkcją zawsze jest dostarczanie energii elektrycznej, zasilacze mają różne kształty i przeznaczone są do różnych zastosowań. Ważne jest, aby zrozumieć, jaki zasilacz jest odpowiedni do danego zastosowania.

Jak wybrać odpowiedni zasilacz do aplikacji?

Główne typy zasilaczy wynikają z ich obudowy. Mamy wersje do montażu na szynie DIN, bez obudowy (open frame) lub częściowo obudowane do wbudowania w urządzenie. Są zasilacze do montażu w stelażach, zasilacze wtyczkowe oraz laboratoryjne. Dalsza klasyfikacja dotyczy specyficznych funkcji oferowane przez różne modele. Zazwyczaj należą one do kilku kategorii różniących się przeznaczeniem.

Eliminacja zasilania bateryjnego

Jest to najbardziej ekonomiczny typ zasilacza, ponieważ jego funkcje są bardzo ograniczone w porównaniu z innymi typami. Zadaniem takiego zasilacza jest zasadniczo zastąpienie zasilania bateryjnego lub akumulatorowego. Zasilacz dostarcza prąd stały do urządzeń, które normalnie zasilane są z akumulatorów samochodowych lub też zastępuje różne konfiguracje baterii 1,5 V oraz baterie 9 V i 12 V. Jest on często używany do sprzętu CB i samochodowego sprzętu stereo (13,8 V).

Zasilacze stałoprądowe i stałonapięciowe

Jak sama nazwa wskazuje, zasilacze stałonapięciowe dostarczają stałego, stabilizowanego napięcia do odbiornika. Niektóre modele mają wbudowane mierniki panelowe do kontroli napięcia i prądu wyjściowego, chociaż w przypadku prądu nie ma możliwości regulacji. Zasilacz stałonapięciowy utrzymuje stałe napięcie wyjściowe niezależnie od rezystancji obciążenia. Przy zakupie zasilacza stałonapięciowego polecamy modele z punktami połączeniowymi, które umożliwiają monitorowanie napięcia wyjściowego bardziej precyzyjnym miernikiem cyfrowym lub podłączenie do innego obwodu.

Analogicznie, dostępne są również zasilacze stałoprądowe. Zasilacze tego typu nie różnią się funkcjonalnością od stałonapięciowych, z tą różnicą, że w ich przypadku regulowane jest natężenie prądu, a nie napięcie.

Zasilacze stałonapięciowe/stałoprądowe

Dostępne są również jednostki łączące funkcje zasilacza stałoprądowego i stałonapięciowego w jednym urządzeniu, dodatkowo oferując kilka własnych funkcji. Zasilacze stałonapięciowe/stałoprądowe umożliwiają regulację zarówno napięcia, jak i prądu. Możliwe jest również ustalenie limitu wyjściowego dla obu tych parametrów – w przypadku spadku rezystancji obciążenia napięcie lub prąd nie przekroczą ustalonej wartości granicznej. W takich wypadkach napięcie lub prąd spadną poniżej uprzednio określonej wartości stałej. Inne przydatne funkcje spotykane w zasilaczach tego typu to np. zdalne wykrywanie (technika połączenia 4-przewodowego, która eliminuje wpływ rezystancji przewodu), połączenia typu master/slave oraz ustawienie zakresu.

Zasilacz programowany

Oprócz standardowych funkcji zasilacze programowalne umożliwiają również pomiar generowanego prądu i napięcia, podobnie jak za pomocą multimetru cyfrowego. Komunikację z odbiornikiem można zautomatyzować przy użyciu komputera. Niektóre zasilacze programowane umożliwiają również zapisywanie sekwencji wyjściowych lub pomiarów w pamięci wewnętrznej.

Zasilacz wielowyjściowy

To zasilacz o kilku napięciach, który ma dwa lub trzy rodzaje gniazd zasilania DC i jest przydatny w przypadku systemów wymagających zasilania wieloma napięciami. Zakres 0–6 V jest często stosowany do układów cyfrowych, a 0–20 V jest niezbędny do obwodów analogowych. W zasilaczach tego typu dobrze sprawdzają się rozwiązania, takie jak ustalane limity napięcia dla wszystkich kanałów oraz możliwość wyboru pomiędzy połączeniami szeregowymi i równoległymi.

Dane techniczne

Zasilacze można porównywać ze sobą za pomocą listy głównych parametrów, która pomaga w dokonaniu wyboru, np.:

  • typ (AC lub DC) i zakres napięcia wejściowego,
  • wartość i zakres napięcia wyjściowego,
  • sprawność i moc standby,
  • wartość napięcia i prądu, jakie może dostarczyć do odbiornika,
  • stabilność napięcia lub prądu wyjściowego przy zmiennym poziomie wejścia i obciążenia (tryb liniowy a impulsowy),
  • zakres temperatur roboczych i przechowywania oraz odprowadzanie ciepła,
  • zabezpieczenia (ochrona przed zwarciem, przeciążeniem, przetężeniem, przepięciem i za niskim napięciem)

Kryteria te wpływają również na cenę produktu. Na przykład zasilacz zastępujący baterie o małym zakresie wejściowym i wyjściowym, podstawowej funkcjonalności i niskiej sprawności będzie tańszy niż stałonapięciowy zasilacz o szerokim zakresie i różnych zabezpieczeniach. Aby wybrać odpowiedni zasilacz, należy dokładnie przemyśleć, jakich funkcji i właściwości technicznych wymaga dane zastosowanie.

Steve Herd, CEO w Distrelec
tel. 22 570 56 00, www.elfadistrelec.pl

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie