Przekaźniki półprzewodnikowe firmy Relpol

| Technika

Firma Relpol to, od ponad 60 lat producent wysokiej jakości przekaźników elektromagnetycznych. Od wielu lat firma rozszerza swoją ofertę o nowe grupy urządzeń do różnego rodzaju zastosowań w automatyce. Aktualnie taką grupą produktów są przekaźniki półprzewodnikowe, które wyróżnia szybkość działania, możliwość wyboru sposobu załączenia, duża trwałość i szybkość będąca wynikiem braku elementów ruchomych, są to więc doskonałe elementy sterujące w obwodach niskiego napięcia. Nowa oferta w zakresie tych przekaźników, to przekaźniki jedno- i trójfazowe, ale również miniaturowe.

Przekaźniki półprzewodnikowe firmy Relpol

RSR32 to miniaturowy przekaźnik półprzewodnikowy o szerokości 5 mm oraz obciążalności 2 A na wyjściu, przy napięciu 240 VAC. Można go stosować do druku. Obciążenie, przy napięciu 240 VAC na wyjściu to 2 A. Element ten może być sterowany za pomocą napięć 5, 12, 24 VDC. W tej grupie wyróżniamy dwa wykonania tego przekaźnika w zależności od sposobu załączania obciążenia: załączania w zerze lub załączania w dowolnej chwili.

Przekaźniki RSR35 w przeciwieństwie do opisanych powyżej służą wyłącznie do załączania obciążeń DC. Za jego pomocą możemy załączyć obciążenia od 0,1 do 4 A dla napięć do 48 VDC. Oba przekaźniki RSR32 i RSR35 świetnie nadają się do aplikacji, w których zachodzi potrzeba szybkiego załączenia obciążenia przy niewielkim prądzie oraz przy małym poborze mocy wejściowej. Oba przekaźniki doskonale sprawdzają się w układach automatyki jako elementy pośredniczące.

 
RSR32-24D2R-12M
 
RSR35-48D3-5M

Przekaźnik półprzewodnikowy RSR52 jest jednofazowym przekaźnikiem przeznaczonym do montażu na radiatorze. Możemy go stosować w różnorodnych aplikacjach, takich jak: komory temperaturowe, maszyny do produkcji żywności, maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych tzw. wtryskarki, inkubatory, maszyny olejarskie, w ogrzewaniu, wentylacji, klimatyzacji, w aplikacjach oświetleniowych, sterownikach fontann, maszynach pakujących, w sterowaniu temperaturą, piecach, itp. Przekaźniki RSR52 załączają obciążenie jednofazowe w zakresie napięć od 48 do 660 VAC przy prądach obciążenia od 10 do 80 A. Przekaźniki te cechują dwa sposoby załączania obciążenia: załączanie w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Opracowany w technologii SCR, w zależności od typu, przekaźnik ma wbudowane układy RC (połączone rezystory i kondensatory) lub MOV (warystor) chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

RSR6 to przekaźniki półprzewodnikowe mocy 3-fazowe do montażu na radiatorze. Za ich pomocą możemy realizować załączanie silników trójfazowych, układów sterujących temperaturą, jak np. duże piece, układów oświetleniowych oraz innych układów automatyki. Możemy nim załączać obciążenie zmienne w zakresie napięć od 24 V do 660 VAC przy obciążeniach rzędu 25 do 80 A. RSR62 realizuje dwa tryby załączania: załączanie w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Napięcia sterujące na wejściu to dla napięcia AC 90–280 VAC lub 4–32 VDC. Opracowany w technologii SCR w zależności od typu ma wbudowane układy RC lub MOV chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

 
RSR52-24D10
 
RSR62-60D40

Jednofazowy przekaźnik półprzewodnikowy RSR72 to kompaktowe urządzenia oferowane ze zintegrowanym z radiatorem. Ich zastosowanie jest dokładnie takie same jak przekaźników RSR52, czyli automatyka i przemysł. Aplikacje takie jak maszyny produkcyjne, układy sterowania temperaturą, aplikacje oświetleniowe itp. Możemy nim załączać obciążenie zmienne w zakresie napięć od 24 V do 660 VAC przy obciążeniach rzędu od 10 do 75 A. Realizuje dwa rodzaje załączania układu wyjściowego, w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Napięcia sterujące na wejściu to dla AC 90–280 VAC lub 4–32 VDC. Opracowany w technologii SCR w zależności od typu ma wbudowane układy RC lub MOV chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

Zarówno przekaźniki elektromagnetyczne, jak i półprzewodnikowe mają swoje plusy i minusy. Każdy z tych elementów jest jednak niezastąpiony w określonych aplikacjach. Półprzewodnik doskonale sprawdzi się w aplikacjach, gdzie potrzeba szybkiego i wielokrotnego załączenia, co zapewnią elementy elektroniczne oraz brak elementów ruchomych. Przekaźnik elektromagnetyczny znajduje zastosowanie w aplikacjach, gdzie istotna będzie separacja obwodu wejściowego od wyjściowego oraz mała wrażliwość na udary i przepięcia.

 
RSR72-28A75-H

 

Relpol S.A.
tel. 68 47 90 822, www.relpol.pl