Litemax – najwyższa jakość od 20 lat

| Technika

Litemax, jeden z wiodących producentów wyświetlaczy LCD, świętuje dwudziestolecie działalności – firma powstała w 2000 roku na Tajwanie. Przez cały ten okres priorytetem był nieustanny rozwój z wykorzystaniem najnowszych technologii, aby zapewniać klientom doskonałe produkty. Należą do nich m.in. rozwiązania z serii Spanpixel i Durapixel.

Litemax – najwyższa jakość od 20 lat

Litemax jest jednym z najważniejszych dostawców Unisystemu, a współpraca trwa już niemal od dekady. Najczęściej wybieranymi przez naszych klientów rozwiązaniami tego producenta są wyświetlacze LCD z serii Spanpixel i Durapixel. W artykule przybliżamy te dwie grupy produktów, wskazując ich najważniejsze parametry i funkcjonalności, a także potencjalne obszary zastosowania.

Spanpixel to seria o niestandardowych rozmiarach uzyskiwanych z wykorzystaniem technologii cięcia elementów tworzących wyświetlacz – szkła, polaryzatorów, obwodów czy płytek, ale bez utraty pierwotnej wydajności. To metoda, dzięki której powstają doskonałej jakości rozwiązania, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Durapixel to z kolei wyświetlacze charakteryzujące się znacznie wydłużoną żywotnością, co podkreślono w nazwie tej serii produktów (durable, czyli trwały). Dla wielu modeli średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 100 000 godz. – projektanci Litemaxa dążą do osiągania tej wartości również w pozostałych rozwiązaniach. Dla porównania – standardowy czas życia dla wyświetlaczy LCD mieści się w przedziale od 30 000 do 70 000 godz.

Wyśrubowane parametry

 
Fot. 1. Model DLH1567-A z serii Durapixel (przekątna: 15,6", rozdzielczość: 1920×1080, jasność: 1400 cd/m², interfejsy eDP, VGA, DVI-D, DP, zakres temperatur pracy: –20°C ~ 60°C, MTBF: 100 000 godz.)

Jednym z kluczowych parametrów wyróżniających produkty firmy Litemax jest podwyższona jasność, która dla wielu modeli wynosi co najmniej 1000 cd/m² (na życzenie klienta, zgodnie z wymaganiami projektu, może być dowolnie kształtowana, osiągając nawet 4500 cd/m²). To wartość, która zapewnia czytelność prezentowanych na wyświetlaczach treści nawet w intensywnie oświetlonych przestrzeniach, co sprawia, że te rozwiązania można z powodzeniem stosować zarówno w aplikacjach indoorowych, jak i outdoorowych.

Warto podkreślić również szeroki zakres temperatur pracy, który wynosi od –40 do 85°C, przy czym dostawca wyróżnia trzy zakresy: T1 (od –20 do 70°C), T2 (od –40 do 70°C) i T3 (od –40 do 85°C).

Dodatkowe funkcjonalności

Od lat producenci prześcigają się w opracowywaniu technologii, których celem jest doskonalenie oferowanych produktów, a co za tym idzie, zwiększanie satysfakcji klientów (i wybijanie się na rynku wyświetlaczy LCD). Jedną z nich jest kalibracja kolorów opracowana przez firmę Litemax – MaxRGB, dzięki której zwiększono nasycenie barw (ponad 90% w odniesieniu do normy NTSC D65), aby jeszcze wierniej odtwarzały ich rzeczywiste odpowiedniki (co wpływa również na poszerzenie ich liczby względem m.in. standardu sRGB). Innym rozwiązaniem, stosowanym przez różnych producentów, w tym również Litemaxa, jest strefowe wygaszanie podświetlenia ekranu w zależności od prezentowanego obrazu, czyli technologia local dimming, która nie tylko zwiększa kontrast i głębię czerni, lecz również redukuje ilość prądu pobieranego przez matrycę.

 
Fot. 2. Model SSD4848-A z serii Spanpixel (przekątna: 48,4", rozdzielczość: 1920 × 358, jasność: 1600 cd/m², interfejsy LVDS, VGA, DVI-D, HDMI, zakres temperatur pracy: 0…50°C, MTBF: 70 000 godz.)

Podwyższona jasność rozwiązań z serii Spanpixel, jak i Durapixel, skłania do ich wykorzystywania w nasłonecznionych lokalizacjach. Intensywne natężenie promieniowania słonecznego powoduje nagrzewanie się powierzchni wyświetlaczy, które mogą osiągać temperaturę nawet ponad 100°C. Przy takich wartościach tworzące matrycę LCD ciekłe kryształy przegrzewają się, co skutkuje zmianą ich stanu skupienia – przechodzeniem z fazy nematycznej do fazy izotropicznej. W efekcie – w wyniku utraty pierwotnych właściwości i ograniczonego przepuszczania światła – na ekranie powstają czarne plamy. Technologia hiTNI (inne spotykane zapisy: Hi-Tni, high TNI), implementowana w wybranych modelach, zapobiega występowaniu tego zjawiska (gwarantując skuteczność nawet w temperaturze 110°C).

Przykładowe aplikacje

Wyświetlacze firmy Litemax są wykorzystywane w szerokiej gamie aplikacji jako nośniki informacji. W transporcie – zarówno na dworcach czy lotniskach, jak i w samych pojazdach – posłużą do prezentowania ważnych z punktu widzenia pasażera wiadomości, np. rozkładów jazdy. Sprawdzą się również w systemach digital signage m.in. w handlu (np. do wyświetlania reklam), gastronomii i hotelarstwie (np. do składania zamówień w restauracjach czy koordynowania konferencji w hotelach), a także w komunikacji korporacyjnej (np. informowanie o nadchodzących firmowych wydarzeniach). Innym obszarem wykorzystania wyświetlaczy może być branża medyczna – nie tylko w postaci ekranów w aparaturze (np. ultrasonografach), lecz również w punktach informacyjnych (np. w poczekalniach). Ponadto, znajdą zastosowanie w kioskach – m.in. dystrybutorach paliwa, biletomatach i parkomatach czy POS-ach (Point of Sales, np. samoobsługowych kasach).

 
Fot. 3. Model SSD1515-E z serii Spanpixel (przekątna: 15,9", rozdzielczość: 1280×512, jasność: 1000 cd/m², interfejsy LVDS, VGA, DVI-D, zakres temperatur pracy: 0…50°C, MTBF: 70 000 godz.)

W ofercie jest również szereg wyświetlaczy do zastosowania w przemyśle (np. w panelach sterowania – HMI (Human Machine Interface). Co więcej, niektóre modele przystosowano do pracy w wymagających branżach, m.in. górnictwie (np. w aparaturze pomiarowej).

Omawiając produkty Litemaxa należy także wspomnieć o serii Navpixel – wyświetlaczach i komputerach dla branży morskiej, które stworzono z myślą o rozwiązaniach narażonych na kontakt z wodą. Ich konstrukcja zapewnia stopień ochrony IP65-IP68 według normy PN-EN 60529:2003.

W tabeli zaprezentowano wybrane modele wyświetlaczy firmy Litemax, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów Unisystemu. Wszystkie w wariancie "H", czyli sprzedawane w zestawie z AD Boardem. W ofercie dostępne są również inne wersje – "F" (bez AD Boardu), "O" (w obudowie open frame) i "D" (w obudowie pełnej).

 

Radosław Pyter
Key Account Manager

Unisystem
tel. 58 761 54 20
www.unisystem.pl