Incrediscope – nowy wymiar nawigacji wewnątrz budynków

| Technika

Z pewnością wiele razy zdarzyło Ci się zabłądzić w poszukiwaniu konkretnego pomieszczenia lub sali w biurowcu, szpitalu czy urzędzie. Zasady ich numeracji nie zawsze wydają nam się logiczne, a najpowszechniejsze obecnie plany, tablice i drogowskazy często są niezrozumiałe i trudne do odnalezienia. Zazwyczaj nie uwzględniają także tego, że nasz cel czy trasa mogą się po prostu zmienić. Skala tego problemu rośnie wraz z wielkością budynku. Dlatego właśnie powstał Incrediscope – system do nawigacji, który rozwiązuje wszystkie takie problemy.

Incrediscope – nowy wymiar nawigacji wewnątrz budynków

Najnowocześniejszą obecnie metodą nawigacji, także wewnątrz budynków, jest wykorzystanie interaktywnych map i smartfona. W tego typu rozwiązaniach do pozycjonowania osoby wykorzystuje się sygnał GSM, triangulację sygnału Wi-Fi/Bluetooth lub beacona. Niezaprzeczalną zaletą tej metody jest możliwość łatwej modyfikacji prezentowanych informacji, jednak dokładność pozycjonowania użytkownika nie jest najlepsza. Niedogodnością może się okazać również fakt, że korzystając ze smartfona, mamy zajętą jedną rękę i musimy często spoglądać na jego ekran, aby upewnić się, że wciąż jesteśmy na dobrej trasie. Dlatego właśnie postanowiliśmy wyeliminować uciążliwości i stworzyć system, który w pełni będzie odpowiadał potrzebom użytkowników.

Partnerstwo w ważnej sprawie

W 2018 roku zaangażowaliśmy się w projekt Incrediscope, którego celem jest opracowanie nowatorskiego na skalę światową systemu do nawigacji wewnątrz budynków. We współpracy z firmą Visionect, czołowym projektantem i twórcą energooszczędnych rozwiązań zawierających wyświetlacze e-papierowe, stworzyliśmy prototyp systemu, który zmieni sposób dostarczania informacji w przestrzeni publicznej. Wszystko w myśl idei place & play – łatwych w instalacji oraz użyciu produktów o wyjątkowym designie. Projekt Incrediscope jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Eureka.

Indywidualny przewodnik

Incrediscope to energooszczędny, bezprzewodowy, intuicyjny system nawigacji wewnętrznej, który spełnia indywidualne oczekiwania każdego użytkownika. Jest to możliwe dzięki autonomicznym wyświetlaczom e-papierowym zainstalowanym na przecięciach szlaków komunikacyjnych oraz w strategicznych punktach budynku. Elementy systemu rozpoznają zbliżające się do nich osoby i udzielają indywidualnych wskazówek dotyczących dalszego przemieszczania się. Co więcej, instalacja Incrediscope nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji – administrator musi zapewnić jedynie uproszczoną mapę budynku.

Z punktu widzenia użytkownika Incrediscope składa się z określonej liczby urządzeń, tj. wyświetlaczy, które prezentują instrukcje nawigacyjne. Informacja o kierunku ruchu powinna pojawiać się w momencie, gdy użytkownik dotrze do punktu z kolejnym wyświetlaczem. Zadaniem systemu jest wykrywanie bliskości osoby i jej identyfikacja. Spośród dostępnych na rynku technologii zdecydowano się na Bluetooth Low Energy (BLE). Jest ona dostępna w praktycznie każdym nowoczesnym smartfonie, a więc dość powszechna, a dzięki małemu zasięgowi idealna do wykrywania bliskości.

Główne założenia

Podczas realizacji projektu przyjęto kilka kluczowych założeń. System nawigacji działa w oparciu o zasadę 7 sekund. W tym czasie użytkownik – dzięki odpowiednim oznaczeniom – powinien bez problemu zorientować się w przestrzeni. Wydłużająca się dezorientacja może wywoływać stres i powodować dyskomfort.

Projektując aplikację mobilną, skoncentrowano się na tym, by była maksymalnie prosta, a symbole użyte na ekranach e-papierowych były czytelne i łatwe do zrozumienia. Zastosowane znaki są zgodne z zaleceniami American Institute of Graphic Arts (AIGA) i są powszechnie wykorzystywane w przestrzeni publicznej. To sprawia, że są łatwo rozpoznawalne i przyjazne użytkownikowi.

Kolejnym przyjętym założeniem była wskazówka, że zmiana kierunku ruchu powinna następować pod kątem 90 stopni – orientacja w przestrzeni jest wtedy łatwiejsza. Jednak, aby bezproblemowo poruszać się po budynku, użytkownik musi dobrze widzieć symbole na wyświetlaczu odpowiednio wcześniej, a więc z określonej odległości. Przy projektowaniu systemu przyjęto założenie, że powinny być one widoczne z odległości 10 m i możliwe do zrozumienia i zinterpretowania z odległości 5 m, co odpowiada 3–5 s marszu w kierunku wyświetlacza.

Warto także dodać, że każdy użytkownik ma przypisany numer skojarzony z "pierwszym spotkaniem” z systemem. Takie podejście zapewnia pełne bezpieczeństwo danych osobowych.

Oprogramowanie

W trakcie realizacji projektu przygotowano trzy różne prototypowe komponenty oprogramowania:

  • aplikację przeznaczoną na urządzenia mobilne użytkowników systemu (wersje na Androida i iOS),
  • oprogramowanie dla wyświetlaczy e-papierowych będących częścią systemu,
  • aplikację dla administratora systemu.

Z punktu widzenia administratora nawigacja wewnętrzna została opisana za pomocą mapy powiązań między wyświetlaczami i miejscami docelowymi, które prezentowane są na interfejsie graficznym aplikacji. Pozwala ona również na tworzenie relacji pomiędzy wyświetlaczami i miejscami docelowymi w konkretnym obiekcie.

Rozwój

Przyjęte założenia oraz prototypowa koncepcja i rozwiązania programowe to punkt wyjścia do dalszych badań i rozwoju systemu nawigacji wewnątrz obiektów. Przeprowadzenie testów w większych budynkach, przy udziale większej liczby użytkowników i modułów, może wykazać konieczność wprowadzenia zmian poprawiających funkcjonalność systemu i jego niezawodność.

 

Radosław Pyter, Key Account Manager
Incrediscope Project Manager

Unisystem
tel. 58 761 54 20
www.unisystem.pl

Zobacz również