Wizualizacja informacji w inteligentnych budynkach

| Technika

Inteligentne budynki to już nie tylko domy czy biura, w których możemy regulować np. oświetlenie czy temperaturę w każdym pomieszczeniu za pomocą paneli służących do zarządzania poszczególnymi parametrami otoczenia. Nowatorskie rozwiązania stosowane są również w przestrzeni publicznej – to m.in. miejsca, w których wprowadza się różne warianty interaktywnej nawigacji użytkowników np. petentów w urzędach.

Wizualizacja informacji w inteligentnych budynkach

Wszystkie inteligentne systemy zbudowane są w podobny sposób – ich sercem jest centrala, z którą łączone są kolejne inteligentne urządzenia m.in. czujniki, systemy alarmowe, gniazdka, zamki, a nawet… podajniki jedzenia i picia dla zwierząt. Zarządzać poszczególnymi obszarami możemy za pomocą np. paneli lub aplikacji na smartfona. W artykule zaprezentuję wybrane rozwiązania z oferty Unisystemu, które z powodzeniem można zastosować w inteligentnych budynkach.

Wyświetlacze do inteligentnych sprzętów

Nie w każdym z wymienionych sprzętów montuje się wyświetlacz – nie zawsze znajdziemy je m.in. w czujnikach, choć nie jest to regułą. Podobnie w wypadku np. głowic termostatycznych – jeśli występują w nich ekrany, to zwykle niewielkich rozmiarów, np. o przekątnych nieprzekraczających 1,5-cala, które nie wymagają podświetlenia. Najczęściej są nimi wyświetlacze refleksyjne. Czytelność prezentowanych na nich treści warunkowana jest dostępem do źródła światła - emitowane przez nie światło podświetla ekran, odbijając się od umieszczonego za nim lusterka. Nie są to standardowe rozwiązania – każde z nich wymaga dostosowania do indywidualnych wymagań klienta, co sprawia, że realizowane są na zamówienie. Produkcją tego typu modułów zajmuje się jeden z naszych dostawców – firma Winstar.

 
Fot. 1. 3,5-calowy wyświetlacz LCD od Winstara. Sprawdzi się m.in. w stacjach pogody

W znajdujących się w naszym otoczeniu inteligentnych sprzętach coraz częściej montowane są wyświetlacze LCD (fot. 1). Występują nie tylko w panelach, lecz również w np. urządzeniach prezentujących dane gromadzone przez czujniki m.in. stacjach pogody. Można powiedzieć, że to stosunkowo "niewymagające" aplikacje – optymalną czytelność treści uzyskamy przy jasności już na poziomie ok. 200–300 cd/m². Obszarem, na który warto jednak zwrócić uwagę, jest sposób sterowania – zwykle są to sprzęty obsługiwane dotykiem, dlatego rekomendujemy korzystanie z modułów składających się z wyświetlacza i panelu dotykowego. W tabeli pokazano przykładowe modele wyświetlaczy LCD Winstara, które można zastosować w omawianych aplikacjach.

Projekt – personalizowane HMI

Na rynku bez problemu nabędziemy gotowy do montażu panel HMI, który możemy zaimplementować np. w domu. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty cechują się pewnymi ograniczeniami m.in. brakiem dopasowanych modułów, takich jak np. kamera. Powstałe w Unisystemie rozwiązanie jest całkowicie spersonalizowane – zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z wymaganiami klienta (fot. 2).

 
Fot. 2. Personalizowany panel HMI do zastosowania zarówno w pojedynczych gospodarstwach domowych, jak i kompleksach mieszkaniowych

Co ciekawe, opisywany panel HMI pierwotnie montowano w Chinach – niewątpliwie była to sytuacja pozwalająca na optymalizację kosztów, jednak obarczona sporą liczbą problemów związanych m.in. z logistyką, w tym z newralgicznym obszarem reklamacji. Klient, po szeregu rozczarowań, podjął decyzję o przeniesieniu produkcji do Europy – w ten sposób projekt trafił do Unisystemu. Naszym celem było wypracowanie modułu, który będzie nie tylko sprawnie działał, lecz również estetycznie wyglądał – w wyniku kompleksowej analizy wprowadziliśmy kilka udoskonaleń w obszarze elektroniki, a także przeprojektowaliśmy obudowę.

Opisywane rozwiązanie znajduje zastosowanie nie tylko w pojedynczych gospodarstwach domowych. Z powodzeniem może być implementowane również w np. kompleksach mieszkalnych, służąc jako element wspólnego systemu komunikacji pomiędzy lokatorami. W ten sposób jest już wykorzystywany m.in. na jednym ze szwajcarskich osiedli.

Projekt Incrediscope

W ramach projektu Incrediscope opracowujemy nowatorski system do nawigacji w budynkach. Jego podstawę stanowią powiązane w ramach jednej sieci wyświetlacze e-papierowe, na których prezentowane są wskazówki dotyczące przemieszczania się w danej przestrzeni. Komunikaty dostosowywane są indywidualnie do każdej osoby, która zarejestruje się w sieci – jedynym warunkiem jest dostęp do smartfona z Bluetooth. Użytkownikom nadawane są unikalne numery, które w systemie są rodzajem identyfikatora – na jego podstawie rekomendowane są kolejne kroki, np. "skręć w prawo" czy "skręć w lewo". Wszystko odbywa się błyskawicznie – zgodnie z założeniem projektu zorientowanie się w przestrzeni powinno zająć użytkownikowi nie więcej niż siedem sekund. W tym czasie powinien już dostrzec odpowiednią wskazówkę i zmierzać do kolejnego punktu.

Warto dodać, że implementacja systemu nie jest skomplikowanym procesem – to rozwiązania place & play. Kluczowe jest jednak rozmieszczenie poszczególnych wyświetlaczy e-papierowych – powinny znajdować się w strategicznych punktach budynku np. na przecięciu szlaków komunikacyjnych.

Projekt Incrediscope realizujemy we współpracy z firmą Visionect. Część funduszy na stworzenie prototypu systemu pochodzi z programu Eureka prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podsumowanie

Zwykle w kontekście inteligentnych budynków podkreślana jest m.in. wygoda użytkowników, np. możliwość regulowania temperatury poprzez wprowadzenie odpowiednich wartości na panelu, bez konieczności ustawiania parametrów poszczególnych urządzeń. Warto podkreślić, że inteligentne budynki to energooszczędne budynki. Inwestując np. w systemy do zarządzania ogrzewaniem, możemy zdalnie kontrolować działanie poszczególnych sprzętów m.in. grzejników – z poziomu aplikacji na smartfona, możemy je wyłączać po wyjściu do pracy i włączać przed powrotem do domu. Będzie to korzyść nie tylko dla naszego portfela, lecz również i środowiska.

 

Radosław Pyter, Key Account Manager

Unisystem
tel. 58 761 54 20
www.unisystem.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie