Złącza i wielowtyki PCB – różne warianty i zastosowania

| Technika

Od ponad pięćdziesięciu lat WAGO jest znanym i cenionym producentem osprzętu łączeniowego bazującego na zacisku sprężynowym. Katalog złączek listwowych i instalacyjnych pozwala znaleźć właściwe rozwiązanie do każdej aplikacji wymagającej niezawodnego i bezpiecznego połączenia przewodów dowolnej konstrukcji w instalacjach budynkowych, szafach krosowych oraz rozdzielnicach przemysłowych i energetycznych. Drugim mocnym filarem firmy jest system modułowej automatyki z szeregiem sterowników, interfejsów sieciowych oraz rozbudowaną ofertą modułów wejściowych i wyjściowych umożliwiających realizację różnorodnych aplikacji w automatyce przemysłowej, procesowej, budynkowej oraz elektroenergetycznej. Oferta w tym obszarze jest uzupełniona własnym systemem zasilania, również gwarantowanego oraz bogatą rodziną przekaźników i przetworników separacyjnych.

Złącza i wielowtyki PCB – różne warianty i zastosowania

Jednakże największe portfolio produktów WAGO ma w zakresie złączek do oprzewodowania elektroniki. Znajduje się w nim pełna gama złączek do obwodów drukowanych i wielowtyków do najróżniejszych zastosowań.

Złącza do płytek drukowanych

Złączki PCB przygotowane są w wielu wariantach: od pojedynczych złączek przez listwy zaciskowe (wielopiętrowe) aż po złączki zasilające z możliwością mostkowania lub z mostkowaniem wewnętrznym. W ofercie znajdują się wszystkie rastry metryczne do standardowych zastosowań od 2,5 aż do 20 mm, które mają równocześnie odpowiedniki w rastrach calowych. Dostępne są produkty o różnym kącie podejścia przewodów względem płaszczyzny płytki drukowanej (0o, 30o, 40o, 45o i 90o), z szerokim zakresem przekrojów podłączanych przewodów, od najcieńszych w rozmiarze 0,08 mm2 aż do rozwiązań przeznaczonych do obwodów energoelektronicznych z przewodami o przekrojach 16 lub nawet 25 mm2. Również w zakresie sposobów montażu przewodów w złączkach możliwa jest pełna dowolność wyboru: dźwignia, przycisk, bezpośredni montaż wtykowy lub z wykorzystaniem narzędzia montażowego (fot. 1).

 
Fot. 1. Złącza do PCB

Technika łączeniowa do opraw oświetleniowych

Specjalną podgrupą złączek PCB są wyroby stworzone z myślą o technice oświetleniowej. Małogabarytowe złączki z możliwością montażu powierzchniowego lub przewlekanego zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić swobodne podłączenie zasilania przy jednoczesnym zminimalizowaniu ingerencji w propagację strumienia świetlnego generowanego przez oprawę oświetleniową. Dostępne warianty oraz rastry znajdują zastosowanie w rozwiązaniach zasilanych różnymi napięciami zarówno w źródłach pojedynczych, jak i przeznaczonych do ciągów oświetleniowych.

 
Fot. 2. Złącza do oświetlenia ledowego

Wybrane produkty są zaprojektowane specjalnie do wyprowadzenia oprzewodowania poza obudowę urządzenia. W tym przypadku wykorzystanie złączek z przyciskiem do montażu przewodów znacząco upraszcza proces oprzewodowania, a technika zacisku sprężynowego gwarantuje uzyskanie pewnego i powtarzalnego połączenia przewodów z urządzeniem (fot. 2).

System wielowtyków (MCS)

Do rozwiązań wymagających łączenia modułów lub tworzenia okablowania strukturalnego WAGO oferuje pełną gamę wielowtyków. Połączenia przewód-przewód, przewód-płytka drukowana lub płytka-płytka – wszelkie kombinacje są dostępne w kilku rodzinach wyrobów.

W zależności od rozmiaru przewodów oraz gęstości zabudowy komponentów do dyspozycji są wielowtyki z serii MICRO, MINI oraz MIDI. Do aplikacji pracujących z dużymi prądami jest specjalnie opracowana rodzina wielowtyków MCS MAXI, która pozwala łączyć układy przewodami o przekrojach do 25 mm2, z prądami obciążenia nawet do 76 A. Szeroka gama akcesoriów dodatkowych pozwala zabezpieczać wielowtyki przed przypadkowym rozłączeniem, mocować poszczególne elementy do konstrukcji nośnych urządzeń, łączyć w wiązki i odciążać pojedyncze przewody podłączane do gniazd oraz wtyków. Wszystkie wielowtyki WAGO oferują możliwość kodowania połączeń gniazdo-wtyk, co – w połączeniu z możliwością opisu fabrycznego lub indywidualnie przez użytkownika – daje finalnie łatwe w konfekcjonowaniu i obsłudze instalacje zabezpieczone przed błędnym połączeniem (fot. 3, 4).

 
Fot. 3. Wielowtykowe elementy połączeniowe
 
Fot. 4. Wielowtyki z kodowaniem połączeń

Pełna oferta złączek i wielowtyków do elektroniki wraz z kompendium wiedzy, katalogiem online oraz możliwością pobrania publikacji jest dostępna na www.wago.pl.


Jarosław Idzik, starszy specjalista ds. systemów połączeń do elektroniki WAGO ELWAG

WAGO
tel. 71 360 29 70
www.wago.pl

Zobacz również