Innowacyjne anteny do IoT - różnorodne rozwiązania wysokiej jakości

| Technika

Aplikacje bezprzewodowe już dawno zaczęły dominować w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Od świata rozwiązań dla przemysłu, poprzez aplikacje smart city czy smart home, po zabawki i elektronikę noszoną. Większość z nich wymaga anteny. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych rozwiązań, w tym anteny do technologii 5G.

Innowacyjne anteny do IoT - różnorodne rozwiązania wysokiej jakości

Firma Chilisin Electronics to wiodąca na świecie firma tajwańska produkująca komponenty pasywne. Jednym z kluczowych obszarów jej działalności jest pomoc klientom w projektowaniu i produkcji niestandardowych anten oraz dostawa konkurencyjnych cenowo produktów o stabilnej jakości i niezawodności.

Firma projektuje i produkuje coraz to nowocześniejsze anteny dostosowując ofertę do zmieniających się potrzeb rynkowych. Konstrukcje anten ewoluowały na przestrzeni lat od standardowych dipoli, anten PIFA, monopolowych itp. aż do obecnych macierzowych anten typu patch array, które charakteryzują się dużym zyskiem energetycznym.

Klientami, a za razem odbiorcami tych komponentów są głównie klienci z branży infrastruktury sieciowej, elektroniki samochodowej oraz szeroko pojętej elektroniki użytkowej. Firma świadczy usługi projektowe w zakresie anten zgodnie z ich docelowym zastosowaniem. W antenowym portfolio Chilisin można znaleźć anteny zewnętrzne, wewnętrzne oraz niestandardowe, zaś pasma obejmują obszary pokrywane przez technologie 5G NR, 4G/ LTE, GPS (L1, L2, L3, L5), Wi-Fi Wi-Fi 6e oraz inne.

Przykładowe aplikacje obejmują małe stacje bazowe, routery Wi-Fi, terminale POS, sprzęt elektroniczny w pojazdach, monitoring, tracking, inteligentne liczniki (smart metering), elektronikę noszoną i inne.

Z
 
Rys. 1. Asortyment produktów fi rmy Chilisin: indukcyjności oraz anteny do aplikacji bezprzewodowych

Anteny typu patch array dla rozwiązań CPE (Customer Premises Equipment)

 
Rys. 2. Anteny typu CPE patch array

Jedną z popularnych wersji są anteny kierunkowe typu patch array do urządzeń CPE (rys. 2). Zapewniają one wysoki zysk energetyczny na poziomie 12 dBi oraz działają w pasmach częstotliwości 2,4, 5 GHz oraz N78 i N79 tj. 3,5 oraz 4,5 GHz. Mają wymiary 180×180×25 mm i pracują w zakresie temperatur od –40 do +60°C.

Kolejnym typem w ofercie są zewnętrzne dookólne anteny dla rozwiązań CPE (rys. 3). Są to wersje dookólne o dużym zysku na poziomie 5 dBi. Działają w pasmach 2,4, 5 GHz oraz N78 i N79. Długość anteny to 350 mm. Anteny te mogą pracować w temperaturach od –40 do +60°C.

 
 
Rys. 3. Dookólna antena zewnętrzna dla rozwiązań CPE

Anteny do 5G

 
Rys. 4. Konstrukcja wewnętrznej anteny CPE 5G

W ofercie firmy Chilisin występują dwa rodzaje anten do zastosowań w komunikacji 5G (rys. 4) – wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne charakteryzują się dobrą izolacją, tj. można zamontować nawet 23 anteny w urządzeniu bez wzajemnego zakłócania się. Obsługiwane pasma to 4G LTE, GPS, BT, 2,4 GHz, 5 GHz oraz N78 i N79. Anteny mogą pracować w temperaturach od –40 do +60°C.

Inną antenę wewnętrzną CPE 5G o dobrej izolacji i zysku 5–7 dBi pokazano na rysunku 5. W jej przypadku odległość między antenami może wynosić 5–7 mm. Obsługiwane pasma to 2,4 GHz, 5 GHz oraz N78 i N79, natomiast wymiary wynoszą 40×30×10 mm. Zakres temperatur pracy to od –40 do +60°C.

 
Rys. 5. Wewnętrzna antena typu CPE 5G

Anteny zewnętrzne oraz standardowe anteny dipolowe

Kolejnym typem anten do aplikacji bezprzewodowych są wersje zewnętrzne oraz standardowe anteny dipolowe. Jednym z popularniejszych typów jest tutaj seria BTEA, która cechuje się łatwą instalacją, niską ceną i małą wagą. Szerokopasmowość i dookólna charakterystyka oraz możliwość zaprojektowania spersonalizowanych wersji to kolejne plusy.

Anteny zewnętrze znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach, np. z Bluetooth, routerach bezprzewodowych, automatyce domowej, w motoryzacji i systemach alarmowych. Mogą pracować w pasmach ISM, LoRa, Sigfox, LTE, 5G, Sub 6G, Wi-fi6e, NBIoT, GPS, Wi-Fi. Temperaturowy zakres pracy anten mieści się w przedziale od –40 do +60°C.

 
Rys. 6. Anteny zewnętrzne oraz standardowe anteny dipolowe z serii BTEA

Niezbędne akcesoria

Obok odpowiedniej anteny, konstruktor projektujący aplikacje bezprzewodowe potrzebuje również pasujących kabli koncentrycznych. Standardowe przewody firmy Chilisin działają do 6 GHz i mogą być używane z różnymi złączami, np. SMA, czy IPEX. Długość gwintu dla złącza SMA, może wynosić 11,4 lub 10 mm. Istnieje również możliwość dodania wodoodpornego pierścienia O-ring oraz customizacji. Zakres temperatur pracy to od –40 do +60°C.

Wsparcie techniczne na każdym etapie projektu

Od wielu lat firma Masters jest oficjalnym przedstawicielem firmy Chilisin. Oprócz sprzedaży podzespołów indukcyjnych mamy interesującą ofertę anten do aplikacji bezprzewodowych. Dostępne są również usługi doradztwa technicznego oraz usługa personalizacji anten. Masters wspiera klientów już na etapie koncepcji i projektu, podpowiadając najlepsze wydajnościowo i kosztowo rozwiązania.

 
Rys. 7. Akcesoria do anten – standardowy kabel koncentryczny w.cz.

 

Justyna Cybula, Marketing Manager w firmie Masters Sp. z o.o.
Sławomir Walicki, Product Manager w firmie Masters

Masters Sp. z o.o.
tel. 58 691 06 91
www.masters.com.pl

Zobacz również