Wyświetlacze Good Display – czyli e-papier dla każdego

| Technika

Wyświetlacze spotykamy niemalże na każdym kroku w życiu codziennym. Stały się bardzo popularną formą przekazywania informacji w formie graficznej, a zmieniające się i ulepszane technologie powodują coraz większe nimi zainteresowanie. Masters od początku działalności firmy przykłada ogromną wagę do oferty wyświetlaczy. Stanowią one znaczny udział w portfolio firmy, która oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie – to nie tylko same produkty, ale także wsparcie od etapu doboru odpowiedniego wyświetlacza aż po pomoc techniczną przy jego implementacji. Masters jest dostawcą aktywnym wdrażającym nowinki atrakcyjne dla użytkownika.

Wyświetlacze Good Display – czyli e-papier dla każdego

W ofercie firmy znajdziemy wyświetlacze wykonane w różnych technologiach oraz rozmiarach: począwszy od tzw. ikonowych, przez alfanumeryczne, graficzne, TFT o przekątnej od kilku do kilkudziesięciu cali, a kończąc na OLED-ach oraz jednostkach e-paper. Masters ma także rozwiązania kompletne, np. TFT + kontroler + touch panel oraz specjalizowane wyświetlacze pod konkretny projekt i klienta (customized).

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest technologia e-paper, która znalazła zastosowanie w aplikacjach energooszczędnych, gdzie zminimalizowanie zużycia energii jest kluczowe w danym projekcie.

Narzędzia wspierające projektowanie – płyta ewaluacyjna Masters APP.DIS.MT.GD.PH

APP.DIS.MT.GD.PH to opracowana przez inżynierów Masters płyta ewaluacyjna prezentująca możliwości wyświetlaczy kolorowych TFT jak i typu e-paper z interfejsem szeregowym SPI współpracująca z płytami NUCLEO-STM32x. Dzięki zastosowaniu APP.DIS.MT.GD. PH użytkownik może bardzo sprawnie stworzyć prototyp urządzenia, przetestować wyświetlacze, wykorzystać bibliotekę graficzną TouchGFX na mikrokontrolery STM32 testując jego zalety już dla tanich aplikacji typu GUI. Płyta została wyposażona w złącza umożliwiające podłączenie wybranych typów wyświetlaczy takich producentów jak: Powertip, Microtech, Gooddisplay. Dodatkowo posiada na pokładzie pamięć QSPI FLASH 64Mb Amic Technology A25LQ64M-F/G, 2 diody LED oraz 5 przycisków. Jasność wyświetlaczy może być regulowana za pomocą potencjometru lub fotorezystora.

Obsługiwane wyświetlacze to m.in.:

  • 2.9" E-Paper – Good-display GDEM029T94
  • 2.8" TFT – Microtech MTF0280QTI-32/MTF0280QT-34
  • 3.5" TFT – Powertip PH320480T009-LAA01.

Parametry mechaniczne płyty APP.DIS.MT.GD.PH:

  • Wymiary: 70.10×107.13mm
  • Montaż – SMD
  • Typ połączenia z płytą z MCU – Nucleo/Morpho standard
  • Typ złącza do podłączenia wyświetlacza – ZIFF/FPC Parametry elektryczne płyty APP.DIS.

MT.GD.PH:

  • Napięcie zasilania – 3.3V
  • Interfejs komunikacji z wyświetlaczem – SPI

Wraz z płytą ewaluacyjną można otrzymać pełną dokumentację PCB oraz demonstracyjne oprogramowanie.

Wyświetlacze e-paper – prezentacja producenta Good Display

Good Display jest jednym z wiodących producentów wyświetlaczy w Chinach. Firma istnieje na rynku od 2007 roku i oferuje wyświetlacze monochromatyczne LCD, kolorowe TFT LCD, OLED, e-paper lub inaczej nazywane EPD. Mocną stroną producenta oraz główną gałęzią rozwoju są wyświetlacze papierowe.

Technologia EPD sprawia, że obrazy są czytelne w słońcu, nie wymagają podświetlenia, ani energii elektrycznej do podtrzymania wyświetlanej treści. E-paper cechuje wysoki kontrast, niski pobór prądu oraz niewielka grubość całego wyświetlacza, która w niektórych rozwiązaniach wynosi nawet poniżej 1mm. Brak matrycy ciekłokrystalicznej sprawia, że kąty obserwacji są niemal nieograniczone.

Wyświetlacze papierowe świetnie sprawdzą się w aplikacjach, które nie wymuszają częstej zmiany wyświetlanej informacji, gdzie pobór prądu jest znikomy oraz gdzie występuje duży kontrast przy braku podświetlenia. Praktyczne zastosowanie obserwujemy w czytnikach e-book, zegarkach, rozkładach jazdy na przystankach autobusowych czy we wszelkiego rodzaju etykietach, banerach i tablicach informacyjnych.

Good Display oferuje wyświetlacze papierowe monochromatyczne (Black/White), trójkolorowe (Black/White/Red i Black/White/Yellow), a także rozwiązania monochromatyczne elastyczne (flexibles).

Przekątne standardowych monochromatycznych wyświetlaczy mieszczą się w przedziale od 0.97" do 12.48". Wspierają do 4 odcieni szarości. Wbudowany sterownik wyświetlacza umożliwia komunikację za pomocą interfejsu SPI 3- lub 4-ro przewodowego. Czas częściowego odświeżania ekranu 0.26s, 0.3s lub 0.42s. Czas pełnego odświeżenia ekranu od 2s do 5s. Elastyczne wyświetlacze występują w rozmiarach 1.02", 1.54", 2.13" i 2.9" z częściowym odświeżaniem 0.3s i pełnym 3s. Temperatura pracy monochromatycznych rozwiązań wynosi od 0°C do 50°C.

Obok rozwiązań z interfejsem szeregowym występują również modele sterowane równolegle, wspierające 16 odcieni szarości, zbliżone do prawdziwego papieru. Dostępne są modele 4.3", 6", 7.8", 8", 9.7", 13.3" a nawet rozwiązanie wielkoformatowe 31.2" o rozdzielczości 2560×1440 pikseli.

Good display oferuje także wyświetlacze kolorowe umożliwiające wyświetlanie obrazów z czarną, białą i czerwoną treścią o wymiarach podobnych do standardowych monochromatycznych rozwiązań oraz jeden model 0.97" wyświetlający żółtą treść. Komunikacja również po SPI. Pełne odświeżenie treści wynosi w zależności od modeli od 12s do 30s. Zakres temperatury pracy to 0°C do 40°C.

Występują również wyświetlacze e-paper SPI z rozszerzonym zakresem temperatury pracy od –10°C do 60°C, a także wyświetlacze z szybkim czasem pełnego odświeżenia treści (1s, 1.5s lub 2s). Dostępne przekątne ekranu 1.54", 2.13" i 2.9".

Wyświetlacze e-paper Good Display występują również w wersji z panelem dotykowym pojemnościowym i przednim doświetleniem ekranu. Dostępne wymiary takich rozwiązań mieszczą się w granicy od 1.54" do 6", ale jest również możliwość dostosowania innego wymiaru na życzenie klienta.

Wyświetlacze Good Display współpracują z platformami opartymi m.in. o STM32, ESP32, Arduino czy Raspberry PI.


Masters
tel. 58 691 06 91
www.masters.com.pl

Zobacz również