Jak zapewnić bezpieczne działanie tranzystorów MOSFET w aplikacjach zasilaczy dwukierunkowych (BDPS)?
| TechnikaLiczba urządzeń zasilanych z baterii, takich jak elektronarzędzia, roboty, lekkie pojazdy elektryczne, szybko się zwiększa. Do ich obsługi wymagane są konwertery zapewniające zasilanie aplikacji i ładowanie ogniw. W coraz większej liczbie przypadków w tej roli wykorzystywane są zasilacze dwukierunkowe, które pozwalają na ładowanie i rozładowywanie baterii, a w rozwiązaniach e-mobility także na odzysk energii podczas hamowania.
Zasilacze dwukierunkowe muszą w takich aplikacjach zapewnić duże bezpieczeństwo działania po to, aby w niekontrolowanych warunkach nie doszło do awarii i uszkodzeń przekładających się na utratę kontroli nad urządzeniem. Do tego potrzebny jest specjalny wyłącznik bezpieczeństwa, jedno- lub dwukierunkowy, pozwalający na odłączanie obwodów na czas rozruchu, przy przetężeniach, zwarciu, przy pomyłce w polaryzacji lub w czasie, gdy napięcie zasilania jest za małe do poprawnej pracy.
W tym artykule przedstawiono wytyczne, które mogą pomóc projektantom w opracowaniu odpowiedniego jednokierunkowego lub dwukierunkowego obwodu przełącznika ochronnego zapewniającego, że tranzystory MOSFET w zasilaczu będą działały w zakresie bezpiecznym.
Co to jest dwukierunkowy wyłącznik zasilania (BDPS) i jak go zrealizować?
Przełącznik dwukierunkowy (bi-directional power switch, BDPS) ma możliwość blokowania przepływu prądu w obu kierunkach. Zapewnia skuteczną ochronę przed anormalnymi warunkami, takimi jak zwarcie, odwrócona polaryzacja, które mogą pojawiać się w urządzeniu w wyniku anomalii lub błędów obsługi.
Można zrealizować go za pomocą dwóch tranzystorów MOSFET z kanałem N lub P. N-kanałowe wersje są preferowane ze względu na mniejszą wartość RDS(ON) i mniejszy koszt. Ale istniejąca w strukturze tranzystora dioda podłożowa powoduje, że pojedynczy tranzystor może pracować jedynie jako przełącznik jednokierunkowy. Dlatego w rzeczywistych układach są stosowane układy 2-tranzystorowe w konfiguracjach pokazanych na rysunku 1.
Wybór MOSFET-a
Aby zapewnić najlepszą ochronę przy minimalnych stratach mocy, MOSFET w tym zastosowaniu powinien zapewniać małe straty mocy, dobry kontakt termiczny, być odporny na zjawisko przebicia lawinowego. Powinien ponadto zapewnić równy podział prądu między poszczególnymi tranzystorami MOSFETa w połączeniu równoległym oraz zagwarantować bezpieczny proces włączania i wyłączania zasilania w normalnych warunkach pracy i w stanie awarii/niestabilności.
Na rysunku 2 pokazano ogólny schemat systemu z akumulatorem, obciążeniem i przełącznikiem BDPS oraz z zaznaczonymi elementami pasożytniczymi. Podczas wyboru analizowany jest zawsze najgorszy scenariusz pracy, czyli zwarcie.
Zjawisko przebicia lawinowego
Zazwyczaj tranzystory MOSFET pracujące jako przełączniki ochronne działają tak, aby włączały się powoli dla ograniczenia prądu rozruchowego i wyłączały się tak szybko, jak to możliwe, aby chronić przed nienormalnymi warunkami (takimi jak zwarcie). Podczas włączania/wyłączania tranzystory MOSFET powinny pracować w warunkach bezpiecznych.
Szybkie wyłączanie tranzystorów MOSFET w czasie zwarcia prowadzi do gwałtownej zmiany prądu (dI/dt), która na indukcyjnościach pasożytniczych indukuje przepięcie o dużej wartości (VL = L·dI/dt). Dodaje się ono do napięcia na drenie MOSFET-a (jak pokazano na rys. 3), co może doprowadzić do przebicia lawinowego. Maksymalne napięcie na tranzystorze działającym jako przełącznik można obliczyć z równania 1. Aby uniknąć przebicia, dopuszczalne napięcie przebicia wybranego tranzystora MOSFET musi być oczywiście większe niż obliczone napięcie maksymalne (Vmax). W tym przypadku wybrano IPT020N10N5, MOSFET mocy OptiMOS 5 100 V w obudowie TO-Leadless (TOLL).
tj. 50 V+2·1,5 μH·7 A/μs=92 V Wybrano zatem 100-woltowy MOSFET o RDS(ON)=1,5mΩ (IPT020N10N5).
Maksymalny prąd na jeden MOSFET
Równanie 2 definiuje maksymalny prąd (Iallowed), jaki MOSFET może przewodzić w maksymalnej temperaturze.
tj. 21,5A dla wybranych założeń: RDS(ON)=2,16 mΩ, RTHJA=40ºC/W dla 6 cm²powierzchni chłodzącej na PCB.
Z równania 2 wynika, że MOSFET o niższej rezystancji termicznej pozwala na przepływ prądu o większej wartości. W ofercie Infineona dostępnych jest wiele tranzystorów w różnych obudowach nadających się do tego zastosowania (rys. 4).
Połączenie równoległe tranzystorów
Bardzo często MOSFET-y łączy się równolegle, aby zwiększyć prąd maksymalny, a także dla zmniejszenia strat i zapewnienia równomiernego rozkładu ciepła na PCB. Równanie 3 określa liczbę tranzystorów MOSFET połączonych równolegle (N), które spełnią kryterium wzrostu temperatury. MOSFET-y mają dodatni współczynnik temperaturowy, co oznacza, że RDS(ON) rośnie wraz z temperaturą.
Dla podanego przykładu jest to 50 A/21,5 A= 3 MOSFET-y.
Ze względu na straty I2R temperatura struktury podczas pracy się zwiększa. Niemniej rosnąca temperatura tranzystora o małym RDS(ON) powoduje z jednej strony, że przewodzi on większy prąd przy połączeniu równoległym, z drugiej strony jego RDS(ON) zwiększa się z powodu wyższych strat I²R, co w rezultacie skutkuje stabilnym stanem termicznym w stanie stabilnym.
Mimo to MOSFET z najniższą wartością RDS(ON) jest najcieplejszy i należy upewnić się, że jego temperatura będzie niższa niż dopuszczalna temperatura robocza podawana w karcie katalogowej.
Rozpraszanie ciepła
Straty mocy związane z przewodzeniem lub I²R (Pcond) są jedynym źródłem strat w przełącznikach BDPS. MOSFET-y najlepiej nadające się do tego zastosowania zapewniają najlepszą w swojej klasie niską rezystancję w stanie włączenia. Ponieważ RDS(ON) zwiększa się z temperaturą, aby zapewnić bezpieczną pracę, tranzystory te pracują zwykle poniżej 100°C. Biorąc pod uwagę RDS(ON) dla temperatury 100°C, straty przewodzenia można obliczyć za pomocą równania 4.
tj, 0,6 W dla omawianego przykładu.
Dzięki licznym innowacjom w zakresie obudów Infineon może zaproponować elementy o obniżonej wartości RDS(ON) (OptiMOS 3 vs. OptiMOS 5) dla tej samej obudowy, aby zapewnić lepszą wydajność.
Wzrost temperatury
Maksymalny dopuszczalny wzrost temperatury w aplikacji zależy oczywiście od zastosowania. Temperaturę obudowy tranzystora oblicza się z równania 5.
W omawianym przypadku przyrost wynosi 74ºC dla RthJA=40ºC/W (IPT020N10N5). Przyrost temperatury jest mniejszy niż wartość dopuszczalna (Tmax) tj. 95°C i spełnia wymagania projektowe.
W omawianym przypadku przyrost wynosi 74ºC dla RthJA=40ºC/W (IPT020N10N5). Przyrost temperatury jest mniejszy niż wartość dopuszczalna (Tmax) tj. 95°C i spełnia wymagania projektowe.
Bezpieczne praca MOSFET-ów
Do sterowania omawianymi przełącznikami stosuje się układy scalone monitorujące warunki pracy lub stan baterii lub mikrokontrolery. Potrzebują one czasu na detekcję i reakcję. W przypadku zwarcia (jak pokazano na rys. 3), MOSFET-y powinny wytrzymać taki stan zwarcia przez czas odpowiedzi (reakcji) układu monitorującego Tsc.
Powolne załączanie wyłączników zabezpieczających jest używane głównie w celu ograniczenia wartości prądu rozruchowego, szybkie wyłączanie to domena ochrony przed awariami. W czasie włączania/ wyłączania tranzystory pracują w obszarze pracy liniowej (zaznaczonym na żółto na rys. 3), stąd dobór musi się odbywać także pod kątem:
- przejściowego wzrostu temperatury złącza,
- włączania/wyłączania w stanie liniowym (aktywnym).
Przejściowa temperatura złącza
impulsy prądu o dużym natężeniu w czasie zwarcia (Tsc) lub przewodzenie prądu podczas ograniczania prądu rozruchowego mogą spowodować powstanie gorącego punktu w strukturze MOSFET-a. Dla bezpieczeństwa przejściowa temperatura złącza tranzystora MOSFET musi być niższa od temperatury granicznej określonej w karcie katalogowej. Równanie 6 szacuje temperaturę złącza tranzystora w oparciu o przejściową impedancję termiczną.
Prąd zwarciowy o wartości 100 A płynący przez 100 μs podnosi temperaturę tranzystora jedynie o 0,3°C.
Załączanie i wyłączanie w zakresie pracy liniowej
Przełącznik zasilania pracujący jako ogranicznik prądu rozruchowego działa w zakresie pracy liniowej i warunki pracy muszą mieścić się w jego bezpiecznym obszarze roboczym (SOA).
W kartach katalogowych granice obszaru SOA są zdefiniowane dla określonego czasu trwania impulsu prądu o stałej wartości, ale niestety podczas włączania/wyłączania prąd płynący przez tranzystor się zmienia. Tak więc nie jest możliwe bezpośrednie użycie informacji z wykresu SOA i zamiast tego, w przypadku warunków krytycznych i odbiegających od normy, należy wykonać następujące kroki:
- Obliczenie rozproszonej mocy przejściowej Pt=VDS(t)ID(t) [W] (rys. 7)
- Zsumowanie składowych mocy rozproszonej podczas zdarzenia włączania/ wyłączania, aby obliczyć całkowitą energię (rys. 8)
- Oszacowanie kwadratu mocy przez podział energii obliczonej z równania 8 przez czas Δt = t1–t0
tj. dla 15 mJ i 10 μs jest to 1500 W (rys. 9)
- Zmniejszenie wartości znamionowej SOA do TJFET i wykreślenie linii mocy na wykresie SOA (rys. 10).
Na podstawie powyższych rozważań można stwierdzić, że układ jest bezpieczny, ponieważ oszacowany kwadrat (1500 W przy 10 μs) leży znacznie poniżej granicy SOA przy tpulse = 10 μs.
W czasie zwarcia temperatura MOSFET-a wzrasta do TJSC, ale następnie może jeszcze się zwiększyć z powodu powolnego wyłączania, gdyż w tym czasie MOSFET przechodzi przez obszar pracy liniowej. Zwiększa to rozpraszaną moc i temperaturę. Można to obliczyć za pomocą równania:
W tym przypadku (1500 W · 0,01ºC/W) + 85,3ºC=100,3ºC, a więc poniżej dopuszczalnej wartości 150ºC.
Podsumowanie
Dla zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego działania tranzystora MOSFET w aplikacji wyłącznika zasilania konieczne jest wzięcie pod uwagę wiele czynników, jak dobre rozpraszanie ciepła, doskonały interfejs termiczny, brak przebicia lawinowego, identyczny podział prądu między pracującymi równolegle tranzystorami MOSFET oraz prawidłowe i bezpieczne włączanie/wyłączanie tego elementu.
Infineon
www.infineon.com/xensiv