Zautomatyzowana i szybka homologacja lamp samochodowych

| Promocje

GL Optic wchodzi na rynek kontroli jakości oświetlenia samochodowego z nowymi systemami fotometrycznymi.

Zautomatyzowana i szybka homologacja lamp samochodowych

Trwająca obecnie rewolucja w branży samochodowej, wymuszona m.in. przez elektromobilność i rozwój systemów autonomicznych, zmienia styl projektowania pojazdów. Nowoczesne reflektory samochodowe posiadają wiele funkcji np. światła pozycyjne, mijania, kierunkowskazy. Dodatkowo nowe lampy są coraz dłuższe i bardziej skomplikowane, często mają nieregularne kształty i rozmiary. Ich elegancka forma wymaga zastosowania specyficznego sprzętu pomiarowego i sprawia, że proces testowania jest bardziej wyrafinowany. W ramach tego procesu producenci pojazdów wymagają odpowiednich narzędzi do testowania na etapie badań i rozwoju oraz do homologacji podczas produkcji. Każdy chce to zrobić precyzyjnie i szybko z zachowaniem obowiązujących standardów.

Poznaj wyjątkowy goniofotometr GLG A 50-1800, „game changer” do homologacji świateł pojazdów.

Aby zapewnić szybką i niezawodną homologację lamp samochodowych, firma GL Optic zaprezentowała skonfigurowany system goniometryczny GLG A 50-1800. Został on stworzony, aby pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z testowaniem, ale także przygotować się na rozwój produktów i przyszłe zmiany. Jest w pełni zautomatyzowany i programowalny, przystosowany do pomiarów laboratoryjnych oraz testów produkcyjnych lamp wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, morskim i lotniczym. Głównymi atutami są 3 zmechanizowane osie H,V i Z oraz ruchomy stół montażowy. Goniometr GLG A 50 -1800, uzyskał zwiększoną nośność, co pozwala na pomiar lamp o wadze do 50kg, o szerokości do 1,8m i rozszerzonym ustawieniu kątowym. Duży stół montażowy 50cm x 50cm jest regulowany i posiada regulację 80 cm w płaszczyźnie pionowej. Pomiar sygnału świetlnego zapewnia GL Photometer 3.0 LS. Jego wysoka czułość i zakres dynamiczny pozwala na pomiar natężenia oświetlenia od 1/10 mililuxa do 1000 kiloluxa. Częstotliwość próbkowania 125kHz pozwala na szybsze pomiary natężenia oświetlenia i modulacji światła (migotania). Ten zestaw o wysokim poziomie wydajności i użyteczności jest wspierany przez łatwe w użyciu oprogramowanie, w tym precyzyjne protokoły sterujące i rozbudowane możliwości automatyzacji całego systemu.

Najnowsze rozwiązania z zakresu mechatroniki i fotoniki.

„Przy realizacji tego projektu postawiliśmy na konstrukcję wykorzystującą najnowsze rozwiązania z zakresu mechatroniki i fotoniki. Układ pomiarowy umożliwia obsługę operatorską na poziomie dotychczas nie spotykanym w urządzeniach fotometrycznych” mówi Mikołaj Przybyła, dyrektor firmy GL Optic. Goniometr sterowany jest przez przemysłowy sterownik PLC firmy Panasonic cechujący się wysoką prędkością przetwarzania (10ns na instrukcję). Komunikacja z elementami wykonawczymi goniometru jest realizowana przez magistralę ethernetową w czasie rzeczywistym RTEX. Komunikacja między oprogramowaniem sterującym działającym na komputerze PC a sterownikiem PLC odbywa się przez połączenie Ethernet. Ramię goniometru napędzane jest serwo-motorami firmy Panasonic współpracującymi z wysokiej precyzji przekładnią firmy Apex Dynamics. Moc największego zainstalowanego serwo-motoru sięga 1.5 kW. Wbudowany w każdy serwo-motor 23-bitowy, absolutny enkoder pozwala na osiągnięcie rozdzielczości 8388608 impulsów na jeden obrót. Wszystkie te rozwiązania dedykowane są do zastosowania w układach o wysokiej precyzji i dynamice takich jak roboty przemysłowe czy obrabiarki CNC i pracują w setach zakładów przemysłowych na całym świecie. Dla ułatwienia obsługi urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel operatorski umożliwiający monitorowanie i prezentację stanu urządzenia dla operatora. Ponadto system zapewnia wyjątkowe możliwości diagnostyczne dzięki komunikacji z usługą Corvina Cloud, która pozwala na w pełni bezpieczny, zdalny dostęp do urządzenia przy użyciu bezpiecznych protokołów komunikacyjnych jak OpenVPN i SSL.  Układ pomiarowy wyposażony w wysokiej klasy sensory firmy HAMAMATSU Photonics zapewnia wyjątkową szybkość i powtarzalność pomiarową, a kalibracja zakładowa zapewnia nieprzerwany łańcuch wzorcowań w odniesieniu do wzorców z akredytowanego laboratorium. W skład kompletnego systemu wchodzą goniofotometr, zestaw szybkich fotometrów do pomiarów z odległości >3, 10 i 25m, spektroradiometr do pomiarów widmowych, komputer z oprogramowaniem oraz zestaw niezbędnych akcesoriów pomocniczych.

Zgodność z normami

Pomiary GLG A 50-1800 są zgodne z regulacjami UN/ECE i SAE/FMVSS oraz normami CIE 121-1996 i IESNA LM-75-01 regulującymi systemy pomiarów fotometrycznych i kolorymetrycznych dalekiego pola.

Jeden dostawca – wiele różnych rozwiązań

Szybko zmieniające się wzornictwo i rosnąca liczba nowych rozwiązań technicznych dla oświetlenia w pojazdach stwarza wyzwania dla inżynierów oprogramowania, zespołów badawczych i personelu QA/QC zajmujących się weryfikacją jakości. Począwszy od pojedynczych emiterów LED lub OLED, poprzez moduły i testy komponentów, aż po końcowe zespoły oświetleniowe, GL Optic oferuje kompleksowe systemy przyrządów optycznych do testów i pomiarów dowolnego rodzaju oświetlenia w różnych gałęziach przemysłu. 

KLIKNIJ W LINK I ZOBACZ VIDEO PREZENTUJĄCE POMIAR LAMP SAMOCHODOWYCH.