Quimonda kupuje licencję na XDR

Europejski producent pamięci DRAM – firma Quimonda (Monachium, Niemcy) nabyła od amerykańskiej firmy Rambus licencję na wykorzystywanie interfejsu XDR. Technologia ta ma być stosowana przy produkcji 75-nanometrowych pamięci przeznaczonych do konsol telewizyjnych, cyfrowych telewizorów i komputerowych kart graficznych. Technika XDR bazuje na różnicowym przesyłaniu danych w taki sposób, że w każdym cyklu zegarowym przesyłanych jest 8 bitów, tj. cztery razy więcej niż w obecnie popularnej metodzie DDR. Dzięki XDR i wykorzystaniu przy produkcji technologii 75nm pojedynczy blok pamięci DRAM z interfejsem szerokości 2 bajtów może pracować z efektywną częstotliwością 3,2GHz, co oznacza przepustowość na poziomie 6,4GB/s.

Przedstawiciele Rambus mają nadzieję, że tym razem omawiana technologia stanie się szeroko akceptowalnym standardem światowym i następcą technologii DDR2 oraz DDR3. Warto przypomnieć, że podczas poprzedniej próby wprowadzenia własnego standardu jako głównego na rynku komputerowych pamięci dynamicznych, jedynie Intel przez pewien czas wykorzystał patent firmy Rambus, po czym z niego zrezygnował na rzecz tańszej technologii DDR.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów