Altium przeniósł się z Sydney do Szanghaju

Altium, dostawca oprogramowania EDA, przeniósł główną siedzibę i wraz z nią kadrę zarządzającą oraz większość zaplecza badawczo-rozwojowego z Sydney do Szanghaju w Chinach. Zmiana ta wpłynie na profil działalności firmy, ukierunkowując ją na chiński rynek. Zdaniem zarządu firmy, Chiny stanowią dla niej najlepszą lokalizację i okazję do tworzenia oprogramowania do projektowania półprzewodników z wykorzystaniem chmury obliczeniowej (cloud computing).

Posłuchaj
00:00

Według firmy Altium, będą one pomocne klientom w przekształcaniu działalności z modelu ukierunkowanego tylko na produkt na podejście stawiające również na usługi bazujące na Internecie. Do tego zadania firma planuje opracowanie aplikacji sieciowych i jednolitego zestawu narzędzi. W ten sposób Altium korzysta i przyczynia się do kolejnego etapu rozwoju Internetu.

Rys. 1. Obroty w branży EDA w IV kw. 2010 r. według regionów (na podstawie danych EDAC)

Już dziś model „chmury obliczeniowej” jest wykorzystywany coraz częściej nie tylko do przetwarzania danych i ich przechowywania na serwerach dostępnych w sieci. Internet łączy ze sobą nie tylko komputery, jak było jeszcze w połowie poprzedniej dekady, ale i samochody, maszyny, a nawet infrastrukturę publiczną. Powstaje duże zapotrzebowanie na opracowanie i produkcję nowych generacji urządzeń, dla których Internet jest zwykłym rozszerzeniem ich wewnętrznej funkcjonalności.

W ślad za tym idzie potrzeba tworzenia systemów, w ramach których urządzenia te mają działać – w konsekwencji coraz trudniej jest oddzielić projektowanie elektroniki od sfery projektowania aplikacji internetowych. Dostawcy EDA muszą obok rozwiązań sprzętowych uwzględniać te na poziomie aplikacji użytkowych, a więc usługi, do zapewnienia których urządzenia są tworzone, np. w ramach jednego systemu. Przykładem może być funkcjonowanie elektronicznego czytnika książek Kindle Amazona. Aplikacja działa na wielu produktach, na pececie, tablecie, czy na samym czytniku i niezależnie, jak często użytkownik je zmienia, dana książka zawsze otwiera się na ostatnio czytanej stronie.

Rynek dostawców oprogramowania projektowego ma więc przed sobą rozległe perspektywy, ale liczy się czas proponowanych innowacji. Altium był liderem i głównym graczem na australijskim rynku oprogramowania projektowego, jednak uzyskiwał z niego niewielką część swoich globalnych obrotów. Przenosząc działalność do Chin, Altium liczy na powiększenie zespołu B+R w oparciu o lokalną pulę talentów. Niewielki zespół tworzenia oprogramowania EDA oraz centralę dystrybucyjną fi rma zamierza pozostawić w Sydney. Powodem przeniesienia głównej działalności są oczywiście również niższe koszty działalności w Chinach, a skutkiem znaczne zwolnienia personelu w Australii.

Według danych branżowej organizacji EDAC największy wzrost obrotów na rynku EDA przez trzeci kwartał z rzędu miał miejsce w regionie Azji i Pacyfi ku, gdzie obroty okazywały się wyższe niż w Europie i w Japonii. W IV kw. 2010 r. obroty na rynku EDA w regionie Azji i Pacyfi ku wyniosły 313,1 mln dol., o 48,9% więcej w skali roku.

MT

Powiązane treści
Altium przenosi oddział projektowania PCB i siedzibę zarządu do Kalifornii
Altium Designer Day na Uniwersytecie Zielonogórskim
Altium Designer teraz szerzej dostępny w Polsce
Computer Controls autoryzowanym resellerem Altium w Polsce
Nowy Altium Designer 2013
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów