Kłopoty na rynku krzemu polikrystalicznego
| Gospodarka ArtykułyNajnowsze przewidywania wskazują na utrzymanie się niedoboru dostaw polikrzemu przynajmniej do końca 2008 roku. Niektórzy mówią, że kłopoty potrwają nawet do roku 2012.Czołowi producenci polikrzemu, tacy jak Hemlock, MEMC, Mitsubishi, Tokuyama i Wacker nie są w stanie podołać tak dużemu popytowi, pomimo zwiększania swej produkcji. Nagłe zapotrzebowanie na krzem, który jest podstawowym materiałem przy produkcji konwencjonalnych ogniw słonecznych i w pewnym stopniu używany jest także w ogniwach cienkowarstwowych, zachęciło kilka innych firm do wejścia na ten rynek.
Są to między innymi Hoku Materials (Kapolei, Hawaje) oraz największy na świecie producent ogniw słonecznych - Sharp Corporation. Rynek jest tak duży, że ostatnio Hoku podpisało dwa duże kontrakty na dostawy polikrzemu – z producentem ogniw słonecznych Sanyo Electric i Solar-Fabrik – bez wcześniejszego położenia kamienia węgielnego pod obiekty produkcyjne. Firma zależna Hoku Scientific, produkująca ogniwa paliwowe, planuje wybudować za 220 milionów dolarów w Pocatello w Idaho fabrykę polikrzemu, ale produkcja nie zostanie uruchomiona wcześniej niż pod koniec 2008 r.
Sharp przeorganizował w styczniu fabrykę w Toyamie na produkcję polikrzemu, inwestując w to 41,1mln dolarów. Ruch ten dał firmie zintegrowany system produkcyjny wytwarzający ten materiał dla ogniw słonecznych jak i moduły słoneczne. Sharp jest teraz jedynym producentem ogniw słonecznych, który wytwarza także swój własny polikrzem.
Podczas gdy przemysł ogniw słonecznych był pierwszym, który odczuł braki polikrzemu na rynku, to nie jest on jedynym, który wykorzystuje ten materiał w dużych ilościach. Polikrzem jest kluczowym składnikiem zarówno dla ogniw słonecznych jak i płytek półprzewodnikowych używanych w produkcji układów scalonych, chociaż dla każdej z tych gałęzi przemysłu produkowane są materiały o różnej klasie.
Jak do tej pory zapasy krzemu polikrystalicznego do produkcji układów scalonych pozostawały na wystarczającym poziomie, a dobrą wiadomością dla przemysłu ogniw słonecznych jest to, że w roku 2007 przewidywany jest niewielki wzrost produkcji układów scalonych, z nieznacznym spadkiem w roku 2008.
Lecz jeśli rynek układów scalonych wejdzie w stromy i nieprzewidziany wzrost, to polikrzemowy obraz podaży-popytu może stać się jeszcze bardziej chaotyczny – jeśli nie katastroficzny. (AC)