Rynek czujników i elementów wykonawczych w górę

Nadciągająca era elektroniki powszechnego użytku, domowej i mobilnej medycyny oraz wzrost znaczenia elektroniki samochodowej wywołuje wzrost zapotrzebowania na półprzewodnikowe czujniki i układy wykonawcze (aktuatory). Skala wzrosty rynku tych produktów już dzisiaj dwukrotnie przekracza wzrost, jaki mamy na rynku układów scalonych (wg IC Insights).

Według szacunków firmy do 2011 roku sumaryczna wartość tych rynków wzrośnie do poziomu 13 mld dol. Przyczynami tego jest m.in. rosnące zapotrzebowanie ze strony producentów urządzeń konsumenckich, medycznych oraz systemów zabezpieczeń i elektroniki w motoryzacji. Wartość omawianego rynku wyniosła w zeszłym roku 5,4 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 18% w stosunku do roku poprzedniego. W tym roku prognozowane obroty wyniosą globalnie około 6,3 mld dol.

80% omawianych produktów jest wykonywanych jako układy MEMS, 37% wytwarzanych układów trafia do przemysłu motoryzacyjnego, gdyż to właśnie ten sektor jest największym odbiorcą na te układy. Rozwój nowoczesnej elektroniki konsumenckiej widać po tym, że na początku obecnej dekady motoryzacja konsumowała aż 60% czujników i aktuatorów. Najpopularniejsze czujniki na rynku to akcelerometry i żyroskopy.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Aktualności
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Maj 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów