Stworzenie nowoczesnych materiałów o podwyższonej przewodności cieplnej celem projektu TERMET

| Gospodarka Artykuły

Koordynowany przez Politechnikę Warszawską, we współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, projekt TERMET zakłada stworzenie i przedstawienie do komercjalizacji nowych materiałów konstrukcyjnych o podwyższonej przewodności cieplnej, które mogłyby znaleźć zastosowanie w nowoczesnych aplikacjach w takich gałęziach przemysłu jak energetyka, elektronika, informatyka, fotonika czy transport. Czteroletni projekt otrzymał 24 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Stworzenie nowoczesnych materiałów o podwyższonej przewodności cieplnej celem projektu TERMET

Nowe materiały mogłyby znaleźć zastosowanie w tarczach hamulcowych stosowanych w szybkich motocyklach, a nawet samolotach.

"Kompozyty tworzy się łącząc laboratoryjnie materiały, które w naturze nie mogłyby utworzyć połączenia chemicznego. Na przykład diamentu z miedzią, który to kompozyt mógłby posłużyć do chłodzenia urządzeń elektronicznych, np. procesorów w komputerach. Połączenie dobrze przewodzącego metalu z wysoko przewodzącym materiałem ceramicznym, jakim jest diament to nie jest nasz oryginalny pomysł. W literaturze od ponad 10 lat można spotkać publikacje na ten temat. Cały projekt opiera się wszakże na opanowaniu technologii wytwarzania tych materiałów. Są one na tyle skomplikowane, że powszechnie się tych materiałów nie stosuje" - tłumaczy dr inż. Ciupiński z Uczelnianego Centrum Badawczego "Materiały Funkcjonalne" Politechniki Warszawskiej.

Najnowsze procesory wydzielają coraz więcej ciepła, dlatego potrzebne są materiały, które pozwolą szybko odprowadzić jego nadmiar na zewnątrz.

Dzięki dofinansowaniu z programu Innowacyjna Gospodarka uczelniom udało się zakupić specjalistyczny sprzęt badawczy, który posłuży w pracach nad wytworzeniem materiałów nowej generacji o podwyższonej przewodności cieplnej. Niestety w projekcie brakuje firm z sektora prywatnego, które mogłyby wesprzeć swoim kapitałem innowacyjne technologie, a następnie wykorzystać je w swoich produktach.

"To jest projekt badawczy, choć o charakterze aplikacyjnym. Próbujemy nawiązać współpracę z firmami, które potencjalnie będą zainteresowane wdrożeniem opracowanych przez nas materiałów do swoich rozwiązań i produktów. Były kontakty z kilku firm polskich, mamy też roboczy kontakt z firmą globalną. Myślimy o współpracy z firmami, które wytwarzają narzędzia skrawające czy obrabiarki, bo w tym obszarze jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjny produkt" - deklaruje dr inż. Ciupiński. W jego ocenie, stosowanie nowych materiałów będzie się opłacało producentom urządzeń elektronicznych.

Michał Pieniążek

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również