Ćwiczenia z obniżania poboru mocy

W ostatnich dniach maja firma JM Elektronik zorganizowała cykl wykładów połączonych ze szkoleniem i warsztatami celem było przybliżenie inżynierom-konstruktorom technik obniżania poboru mocy przez aplikację przy wykorzystaniu technologii picoPower firmy Atmel.

Cykl spotkań obejmował trzy imprezy w Krakowie, Warszawie i Gdańsku, w których wzięło łącznie udział ponad sto osób.

Oprócz podstawowego nurtu związanego z zagadnieniem minimalizacji poboru mocy w układach mikroprocesorowych, firma prezentowała możliwości indywidualizacji projektów, jakie daje wykorzystanie paneli LCD projektowanych na zamówienie w połączeniu z modułami komunikacji bezprzewodowej, które cieszą się obecnie ogromną popularnością na rynku.

Posłuchaj
00:00

Szkolenie zawierało prezentacje i wykłady teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne z użyciem mikrokontrolerów AVR oraz narzędzi firmy Atmel. Każdy z uczestników będzie mógł przekonać się o zaletach nowej technologii picoPower, gdyż dla uczestników przewidziano promocyjną ofertę zestawów uruchomieniowych oraz konkurs z nagrodami.

Marek Płoszaj - R&D manager, JM Elektronik

Na spotkanie zaprosiliśmy inżynierów korzystających z mikroprocesorów i zainteresowanych technikami redukcji poboru mocy w układach elektronicznych. Okazją jest wprowadzenie na rynek przez firmę Atmel nowej rodziny układów picoPower, które mają wbudowane szereg mechanizmów pozwalających na obniżenie zużycia energii. Drugim tematem są wyświetlacze LCD na zamówienie, które coraz częściej stają się składnikiem systemów mikroprocesorowych i dobrze łączą się z tematyką niskiego poboru mocy. Wykłady połączyliśmy z warsztatami, na których uczestnicy będą pisać procedury obsługi LCD i obniżać pobór mocy.

Spotkanie jest też dla nas okazją do zaprezentowania nowej oferty podzespołów JM Elektronik, jaką są moduły do bezprzewodowej transmisji danych w paśmie ISM. W oparciu o nie w ramach warsztatów będziemy tworzyć systemy łączności, oczywiście z wykorzystaniem wyświetlaczy i mikrokontrolerów.

Czy zagadnienia związane z niskim poborem mocy cieszą się dużą popularnością?

Aplikacji, w których pobór mocy jest krytyczny jest coraz więcej. Szczególnie dotyczy to sprzętu zasilanego z baterii oraz całego sprzętu mobilnego. Coraz więcej dostawców podzespołów elektronicznych przywiązują wiele uwagi do tych zagadnień. Niestety jak pokazuje praktyka w realizowanych projektach jest wiele błędów, często wystarczy kliknąć myszką, aby kilkukrotnie obniżyć pobór mocy. W jednej z aplikacji komunikacji bezprzewodowej, wykorzystując te metody redukcji, osiągnęliśmy średni pobór mocy na poziomie 200nA/3V.

Robert Magdziak

Powiązane treści
Niski pobór mocy a oprogramowanie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów