Nadprodukcja monitorów LCD

Walka o dominację na rynku cienkich paneli wyświetlających zdaje się przesuwać w kierunku Tajwanu.Mimo że koreańskie koncerny Samsung i LG-Philips są dwoma największymi na świecie wytwórcami, to fuzja tajwańskiego AU Optronics i Quanta Display utworzyła potencjalnie największego światowego producenta pod względem udziału w rynku.

Posłuchaj
00:00

Nowy AUO po sfinalizowaniu połączenia ma około 20% udziału w rynku, nieznacznie przewyższając dotychczasowego lidera – firmę Samsung, która również zajmuje około 20% rynku. Przedstawiciele firmy DisplayBank twierdzą, że marginesy operacyjne AUO w przeciągu ostatniego roku przerosły marginesy Samsunga z powodu znacznych oszczędności w kosztach ogólnych i materiałowych. Tajwańskie produkty z górnej półki stają się bardziej konkurencyjne niż ich koreańskie odpowiedniki.

 

Analitycy uważają, że zmiany na rynku ujawniają przegrzanie przemysłu monitorów, który gorączkowo podwyższa wydajność chcąc zwiększyć popyt, doprowadzając tym samym do nadmiernej podaży.

Przedstawiciele iSuppli twierdzą, że wszyscy zwiększają wydajność produkcji, a cena monitorów w pewnych obszarach zaczyna osiągać poziom poniżej kosztów. Konsolidacja AUO/Quanta przyniosła pewną stabilizację cen. Prognozują także, że należy spodziewać się kolejnych fuzji na rynku LCD. (AC)

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Komponenty
Pierwiastki ziem rzadkich - o co tyle zamieszania?
Aktualności
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Aktualności
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Produkcja elektroniki
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów