Rosnące znaczenie kart procesorowych

| Gospodarka Artykuły

Rosnące zapotrzebowanie na karty procesorowe, zwane też kartami inteligentnymi, podgrzewa współzawodnictwo producentów na rynku, wywołując spadki cen. Rynek kart chipowych, które wynaleziono około 40 lat temu, a których powszechnie używa się od końca lat 70. rozrasta się z coraz większą szybkością. Stowarzyszenie przemysłowe Eurosmart przewiduje, że liczba wydanych na świecie kart procesorowych przekroczy w tym roku 4 miliardy.

Rosnące znaczenie kart procesorowych

Przy 20-procentowym rocznym wzroście rynek ten jest na tyle atrakcyjny, że przyciąga dodatkowe duże firmy, takie jak na przykład Samsung Electronics. Ale biznes inteligentnych kart nie gwarantuje sukcesu. Obecnie dominuje na nim niemiecki producent kart – firma Infineon Technologies, ale sytuacja ta się zmienia, a najgroźniejszymi konkurentami są firmy Samsung, Atmel i STMicroelectronics.

Gdzie i jakie karty?

Najczęściej spotykaną kartą typu smart-card na rynku są moduły SIM wykorzystywane w telefonach GSM. Kolejnymi, najbardziej obiecującymi zastosowaniami kart elektronicznych są projekty państwowe, takie jak elektroniczne paszporty i karty zdrowia. Te segmenty rynku notują obecnie 56-procentowy wzrost w skali roku. W chwili obecnej w wymienionych zastosowaniach częściej używa się kart pamięciowych, ale rosnące potrzeby wymuszają kolejne zmiany na rynku.

Ponadto karty procesorowe pozwalają na stosowanie wyrafinowanych algorytmów, które umożliwiają kontrolę dostępu do krytycznych danych zdrowotnych, finansowych i osobowych. W tym celu producenci stosują Common Criteria for Technology Security Evaluation, czyli wspólne kryteria oceny bezpieczeństwa technologicznego - międzynarodową normę bezpieczeństwa.

Odmienną strategią, nastawioną na rynki multimediów, jest łączenie pamięci Flash z kartą SIM. Według przedstawicieli firmy Samsung, to zastosowania w identyfikacji najsilniej napędzają wzrost tego sektora rynku. Nie zmienia to faktu, że firma ta chce do karty dołączyć możliwość wprowadzania danych przez użytkownika i połączyć je z urządzeniami przenośnymi trzeciej generacji, które wymagają znacznie większej pojemności pamięci niż inne aplikacje. Sposobem na uzyskanie zamierzonych celów Samsunga było uzupełnienie kart o interfejs USB.

Tabela 1. Dostawy kart inteligentnych na świecie w roku 2007, źródło: Eurosmart
Branża/zastosowaniePamięcioweMikroprocesorowe
Telekomunikacja440 mln2400 mln
e-płatności30 mln490 mln
Medycyna350 mln140 mln
Transport160 mln30 mln
Płatna TV-70 mln
Systemy alarmowe20 mln20 mln
Pozostałe zastosowania10 mln15 mln

Co w przyszłości?

Stowarzyszenie Eurosmart zrobiło zestawienie przewidywań, co do wyglądu i zastosowań inteligentnych kart w przyszłości. Według prognoz, funkcjonalność kart zostanie rozszerzona, ale wciąż będą one wykorzystywane głównie do weryfikacji tożsamości. Nie zmienia to faktu, ze przed producentami kart pozostają kolejne wyzwania technologiczne. Największym problemem będzie opracowanie pseudointeligentnych algorytmów, które pozwolą na automatyczne podejmowanie decyzji przez procesor karty.

Krzysztof Pochwalski