ST Microelectronics - 20 udanych lat na światowym rynku półprzewodników

| Gospodarka

W październiku 2007 roku mija 20 lat od powstania jednej z największych europejskich firm półprzewodnikowych - ST Microelectronics. ST Microelectronics jest dzisiaj znany jako największa europejska firma produkująca półprzewodniki, od popularnych elementów dyskretnych po złożone układy ASIC, mikroprocesory, układy dla motoryzacji i specjalizowane procesory multimedialne. W skali światowej STMicro jest również jednym z największych producentów komponentów. W 2006 roku firma badawcza Dataquest sklasyfikowała STM na czwartej pozycji w światowym rankingu, co jest rezultatem sprzedaży koncernu na poziomie blisko 10 mld dolarów rocznie.

ST Microelectronics - 20 udanych lat na światowym rynku półprzewodników

Mimo, że historia firmy obfituje w wiele sukcesów i jest modelowym przykładem harmonicznego rozwoju, początki rynkowej działalności STMicro nie były łatwe. Lata 80. ubiegłego wielu były trudnym okresem dla światowej elektroniki. Wiele znanych firm, które tworzyły początki elektroniki w tamtych czasach upadło, szereg innych zostało wchłoniętych przez większe przedsiębiorstwa.

Historia STMicroelectronics zaczęła się w 1987 roku, kiedy to dwaj duzi europejscy producenci francuski Thomson Semiconductor i włoski SGS Microelettronica postanowiły połączyć swoje siły i umocnić swoją pozycję na rynku występując razem jako jedna firma. Dzisiaj takie fuzje nikogo już nie dziwią jednak 20 lat temu ryzyko takiego kroku analitycy oceniali jako znaczne, wymieniając jako przykład kłopoty, jakie przyniosło firmie National Semiconductor wchłonięcie Fairchilda. Jako szansę wskazywano natomiast stosunkowo dużą rozłączność ofert obu firm i inne obszary rynku elektronicznego, na jakich Thomson i SGS były wtedy obecne, co oznaczało możliwość kompleksowego zaopatrywania klientów w podzespoły. Dla obu firm połączenie wydawało się również szansą na przeżycie, gdyż w tamtych czasach wszystkie większe firmy półprzewodnikowe w Europie, łącznie z Philipsem i Siemensem ponosiły straty.

Szybki wzrost

Szeroka oferta produktów pozwalająca na kompleksowe zaopatrzenie w podzespoły oraz obecność na wielu rynkach stały się lokomotywą szybkiego rozwoju ST Microelectronics.

Kilka dodatkowych przejęć mniejszych firm jeszcze bardziej umocniło pozycję ST i dało szansę na przekroczenie masy krytycznej, która niczym tocząca się kula śniegowa zaczęła generować szereg rekordów. Spore przyspieszenie dało firmie wejście na giełdę nowojorską w 1994 roku, na której w ofercie publicznej dostępnych jest obecnie aż 71% akcji firmy. Od 1999 roku STMicro znajduje się w gronie 10 największych producentów półprzewodników na świecie, systematycznie poprawiając swoją pozycję.

    Andrzej Torbicki, Area Manager firmy STMicroelectronics w Polsce

  • Jak ocenia Pan pozycję ST Microelectronics na rynku polskim?

Mówiąc o Polsce należy pamiętać o specyfice rynku komponentów w naszym kraju. Z jednej strony są na nim duże międzynarodowe przedsiębiorstwa jak Jabil, Philips lub Flextronics. Są to globalne firmy, gdzie pozycja ST jest ugruntowana - jesteśmy ich partnerem na rynkach światowych i przekłada się to na rynek lokalny. Druga grupa to klienci polscy – są oni obsługiwani przez naszą sieć dystrybucji. Patrząc liczby nasz udział w rynku lokalnym osiągnął 14% i jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich oddziałów ST w Europie. Dlatego naszą pozycję mogę ocenić jako dobrą, co nie znaczy, że zamierzamy spocząć na laurach.

  • Gdzie należy upatrywać źródła sukcesu firmy na rynku i szybkiego wzrostu?

Jednym z ważniejszych powodów jest struktura organizacyjna. Zatrudniamy osoby dedykowane do określonych zadań, np. inżynierów aplikacyjnych, inżynierów sprzedaży, obsługę klienta i w ten sposób jesteśmy w stanie odpowiedzieć w szerokim zakresie na potrzeby klienta. Kolejnym czynnikiem jest podejście do rynku – działając w Polsce staramy się uwzględniać specyfikę i charakter lokalnych odbiorców. Od początku nasza firma starała się być przyjazna dla klientów lokalnych, dlatego polityka ST w tym zakresie jest kształtowana na miejscu przez ludzi znających realia polskiego rynku elektronicznego. Przykładowo Quote Desk, czyli udzielanie informacji o cenach, jest zlokalizowany w Warszawie.

  • Jak wyobraża Pan sobie obecność ST w Polsce przez kolejne 10 lat?

10 lat na rynku elektroniki to cala epoka, dlatego dziś można jedynie powiedzieć, że nasza firma będzie miała taką strukturę, jakie będą potrzeby rynku. Możemy mieć nadzieję, że nasi klienci zaczną otwierać centra projektowe, a my oferując im wsparcie w coraz większym zakresie będziemy poszerzać nasze kompetencje i zatrudnienie.

Rozmawiała Ewa Filipowicz-Jednoczko

Stan obecny

Fot. 1. Pracownicy polskiego biura STMicro

Aktualnie firma zatrudnia ponad 50 tysięcy osób. Ma 16 centrów badawczych zajmujących się technologią półprzewodników i 35 biur tworzących aplikacje. Na potencjał koncernu pracuje 15 fabryk, a sprzedażą zajmuje się 78 biur handlowych rozsianych po całym świecie w 36 krajach. Od 1996 roku istnieje też biuro w Polsce, którym kieruje Andrzej Torbicki.

Firma obecna jest na wielu rynkach i oferuje szerokie portfolio komponentów, jednak patrząc na sprzedaż daje się wyróżnić pięć głównych grup zapewniających koncernowi większość obrotów takie jak: komunikacja (35%), elektronika konsumencka (17%), komputery (16%), motoryzacja (16%) i przemysł (16%). Biorąc pod uwagę poszczególne kategorie komponentów STMicro jest liderem rynku układów specjalizowanych analogowych i układów do konwersji mocy, układów do zastosowań przemysłowych oraz procesorów multimedialnych dla set-top-boksów.

ST Microelectronics jest członkiem wielu organizacji i zrzeszeń firm o charakterze badawczo- naukowym i biznesowym. Przykładem może być współpraca z firmą Intel, w ramach której firmy wspólnie opracowują nowe procesy technologiczne 32nm i 22nm. Firma jest zaangażowana w opracowywanie nowych rozwiązań w zakresie nanotechnologii i układów MEMS. Aktualnie na rynku trwają spekulacje na temat możliwości kupienia przez ST Micro części firmy Motorola związanej z półprzewodnikami. Jednak bez względu na to, czy plotki te staną się faktem, ST Microelectronics z pewnością jest jasną gwiazdą europejskiej elektroniki.

Robert Magdziak

Zobacz również