Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

LSI Corporation tnie koszty

| Gospodarka Artykuły

Firma LSI realizuje plan całkowitego przeniesienia produkcji płytek krzemowych do dostawców zewnętrznych i pozbywa się linii mobilnych układów scalonych na rzecz niemieckiej firmy Infineon Technologies.Transakcja ta szacowana jest na 500 mln dol. i dotyczy około 700 pracowników, którzy zasilą szeregi największego europejskiego producenta półprzewodników.W wyniku umowy, Infineon rozszerzy swoją ofertę o produkty mobilne LSI, takie jak procesory radiowe.

LSI Corporation tnie koszty

Dział produktów mobilnych LSI osiągnął w I połowie 2007 roku przychody na poziomie 202,1 mln dol., jednak według analityków transakcja jest korzystna dla LSI, ponieważ rozwój sekcji produktów mobilnych był ściśle zależny od jej jedynego znaczącego kontrahenta, firmy Samsung Electronics. Według Infineon, porozumienie umocni pozycję firmy w segmencie układów scalonych dla telefonów komórkowych. Zakończenie transakcji spodziewane jest na koniec 2007 roku.

Zmiany właścicieli

Pierwotnie dział produktów mobilnych należał do przejętej w kwietniu kosztem 4 mld dol. firmy Agere Systems. Odsprzedanie tej sekcji pozwoli LSI skupić się na swojej podstawowej działalności w zakresie pamięci komputerowych i rozwiązań sieciowych oraz umożliwi w kolejnych latach bardziej efektywne współdziałanie LSI i Agere w ramach konkurencji z Marvell.

Ponadto spółka pozbyła się ostatnio także innych oddziałów firmy, wdrażając tym samym strategię cięcia kosztów i zamierza teraz skupić się na outsourcingu układów scalonych do produkowanych przez siebie urządzeń. W rezultacie pierwszych działań restrukturyzacyjnych w 2006 roku, pionier układów ASIC, wcześniej znany jako LSI Logic, wycofał się z rynku tych układów. Prawie w tym samym czasie sprzedał fabrykę płytek krzemowych w stanie Oregon, firmie ON Semiconductor. Także w poprzednim roku, chińska VeriSilicon przejęła część LSI – dział cyfrowych procesorów sygnałowych DSP. W czerwcu 2007 roku, aby zmniejszyć liczbę etatów o 900, co odpowiadało 13% liczby zatrudnionych, firma LSI sprzedała dział konsumenckich układów scalonych firmie Magnum Semiconductor, co ma pozwolić ograniczyć koszty o 20–25 mln dol. począwszy od 2008 roku i umożliwić tym samym wzrost zysków. W związku z transakcją Magnum nabędzie m.in. prawa do architektur DoMiNo, Domino oraz Zevio oraz zatrudni większość pracowników przejmowanej fabryki. LSI podpisało także porozumienie w sprawie sprzedaży fabryki półprzewodników w Pathumthani w Tajlandii firmie Stats ChipPAC za 100 mln dol. Spółka ma także zamiar przenieść podobną działalność z fabryk w Singapurze i Wichita do swoich obecnych partnerów biznesowych, co ma dojść do skutku w I połowie 2008 roku. Celem działań restrukturyzacyjnych firmy jest redukcja zatrudnienia o około 2100 pracowników na całym świecie.

Wyniki finansowe

Zestawienie wyników finansowych LSI

Firma LSI osiągnęła w II kwartale 2007 roku przychody na poziomie 670 mln dol. oraz 465 mln dol. w I kwartale tego roku, podczas gdy w II kwartale roku 2006 wyniosły one 490 mln dol. W II kwartale 2007 roku firma zanotowała stratę netto na poziomie 378 mln dol., natomiast w II kwartale 2006 osiągnęła zysk netto 54 mln dol.

LSI zauważa oznaki poprawy i ma nadzieję, że utrzyma swoją pozycję oraz że zdobędzie nowe udziały w rynku dzięki nowym produktom, takim jak np. dyski twarde, które pojawią się w jej ofercie przed końcem roku.

Grzegorz Michałowski

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie